Ako začať podnikať popri dieťati
13. 10. 2019 | Gabriela

Ako začať podnikať popri dieťati

Byť matkou podnikateľkou je síce možné, ale nie je to až také jednoduché, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Hoci závisí len od vás ako si vytvoríte vlastný harmonogram a zariadite starostlivosť o deti, predsa len začať úplne s čistým štítom a byť úspešnou je naozaj ťažké.

V súčasnosti narastá počet podnikajúcich mamičiek. Čo možno pripísať snahe realizovať sa a nestratiť pracovné návyky. Hoci sa môže zdať, že pracovať popri dieťati je ideál, nie je to vždy tak. A aj preto, lebo byť vlastným šéfom je náročné. Musíte byť orientované na úlohy, organizované a mať dobrý časový manažment. A neraz je potrebné pracovať zo začiatku oveľa viac, než by ste museli v práci. Preto je potrebné tento krok poriadne zvážiť a zistiť pravý dôvod podnikania popri dieťati.  Ak teda naozaj chcete.

Na začiatok si prejdite zoznam týchto kľúčových elementov:

1. Ste zapálená pre vlastný biznis?

Ak je na prvom mieste iba zárobok, určite to nestačí. Financie sami o sebe pre vás postupom času nemusia byť dostatočnou motiváciou, aby ste svoj biznis udržali.

Dôvodom musí byť niečo oveľa lepšie, napr. láska k šitiu, česaniu alebo len písaniu. Niečo, čo by ste boli ochotné robiť aj zadarmo. A potom môžete dosiahnuť vysnívaný cieľ. Vášeň vás môže posunúť vpred, keď sa snažíte zladiť prácu a rodinu.

2. Staňte sa technicky zručnou

Mnoho mamičiek pracuje z domova a využíva počítač, telefón a webové stránky na podnikanie. Zapíšte sa do série kurzov, ktoré vás naučia spravovať e-maily, webové stránky a financie. Niektoré mamičky sa dokonca naučili programovať. Ak sa radšej vidíte v rôznych hand-made prácach taktiež nezaškodí niečo vedieť aspoň o tvorení webových stránok alebo správe facebook či instagramových účtov. Môže vám to pomôcť v získavaní zákazníkov.

3. Určite si svoje obchodné a osobné ciele

Zo začiatku môže ísť len o nejaké privyrobenie si popri starostlivosti o dieťa až po začatie vlastného podnikania. Ideál je, ak sa vaše obchodné a osobné ciele budú krásne dopĺňať. Tak dosiahnete v oboch sférach harmóniu a napokon aj úspech.  

4. Inšpirujte sa úspechmi iných úspešných mamičiek (napr. imama)

Existuje viacero združení, ktoré vám môžu pomôcť so štartom, napr. e-zeny.sk alebo andreakovacova.sk, ktorá má dokonca knihu Materska na maximum. V nej radí ženám, ako si môžu privyrobiť alebo podnikať popri materskej dovolenke. Čítanie úspechov druhých žien vás môže inšpirovať k vzniku vlastného obchodného nápadu.

 tongues-1031219-960-720_1538852621.jpg

5. “Networkujte” s inými podnikateľskými mamičkami

Tieto kontakty vám môžu pomôcť vyriešiť problémy, nájsť potrebné zdroje a napokon aj zredukovať stres.

6. Absolvujte kurzy time-managementu a organizácie času

Ak to nepatrí k vašim silným stránkam. Obe tieto zručnosti sú dôležitejšie, ak podnikáte doma alebo externe, pretože ste zodpovedná za všetky aspekty vášho dňa. Na lepšiu organizovanosť môžete využiť aj niektoré aplikácia (napr. timebox, toodledo, priorities apod. ).

7. Robte niečo zdravé pre seba každý deň

Ak zistíte, že nemáte čas na cvičenie, správne stravovanie alebo len jednoducho zanedbávate starostlivosť o seba, zmeňte to. Starostlivosť o svoje telo a dušu vám pomôže zostať fit a zastávať všetky náročné úlohy doma alebo v podnikaní. Preto sa nezanedbávajte. Stačí napríklad, ak sa večer poprechádzate či stretnete s priateľmi. Robte čokoľvek, pri čom sa budete cítiť uvoľnene a pripravené na materstvo a prácu.

Toto sú základné piliere matky podnikateľky, tie ostatné úlohy zvládnete aj neskôr. Tak čo, trúfate si?

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Práca z domu
Psychológovia tvrdia, že úspešní podnikatelia majú tieto 4 osobnostné črty
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Poďme znova a hlavne lepšie vykročiť do Nového roka aj čo sa peňazí týka
Ako propagovať svoju značku pre začiatočníkov
Návrat do zamestnania po rodičovskej dovolenke - ako sa s ním vysporiadať?
Dobrovoľní, digitálni nomádi, alebo sedím si na pláži a zarábam aj po 40-ke
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.