Ako žrať a nepribrať III.: užitočné sacharidy
11. 4. 2019 | Paťka

Ako žrať a nepribrať III.: užitočné sacharidy

Cukor je fuj, sladkosti sú zlé, na čokoládu už úplne zabudni. Sú plné tých zlých sacharidov. Počúvate aj vy často tieto ,,overené” rady na chudnutie od kamarátok? V niečom majú pravdu, v niečom nie. Sacharidy sa totiž nenachádzajú len v sladkostiach, ktoré nám upokoja nervy a pohladia naše roztancované chute. Máme ich úplne vyradiť zo stravy? Kde sa nachádzajú dobré sacharidy, ktoré mi pomôžu s chudnutím?

Sacharidy sa ukrývajú nielen v typicky známych sladkostiach, ale aj v pečive a cestovinách. Áno, nachádzajú sa aj v celozrnnom pečive. Diéta, pri ktorej obmedzíte sacharidy vám pomôže schudnúť. Prečo je to tak? Nízkosacharidová diéta znižuje hladinu inzulínu v krvi, ktorý napomáha ukladaniu glukózy do buniek. Inzulín je hormón, ktorý pomáha tomu zlému tuku udržiavať sa v našom tele. Okrem toho inzulín udržiava v našich obličkách sodík a na ten sa viaže udržiavanie nadbytočného množstva vody v našom tele. 

Pri nízkosacharidovej diéte môžete už v prvých dňoch schudnúť až 4 kg, pretože sa vaše telo zbaví nadbytočnej vody. Po prvých dňoch sa začne proces chudnutia spomaľovať, pretože sa konečne začne vyplavovať von tuk z našich niekoľkoročných zásob. 

Čo hovoria kamošky?

Ak vám Janka alebo Irenka povedala, že úplne vyradila sacharidy zo svojho jedálnička, tak buď klame alebo si koleduje o nepríjemné zdravotné problémy. Úplné vyradenie sacharidov zo stravy sa neodporúča. Základom je sacharidy obmedziť. Ak si dáte pečivo raz za deň, neublíži vám to. Sacharidy sú potrebné pre správnu funkciu metabolizmu a štítnej žľazy, ktoré napomáhajú aj v procese chudnutia. 

Nezabúdajte na to, že chcete zdravo schudnúť a nie privodiť si ďalšie zdravotné problémy. Ľudia, ktorí nárazovo obmedzia príjem sacharidov si môžu uškodiť oveľa viac, než si myslia. Ak sacharidy vylúčite zo svojej stravy úplne, môže sa vám stať, že po niekoľkých dňoch vás prepadne doslova vlčí hlad a prejdete na bodovú diétu – čo vidím, to zbodnem. 

skyla-design-1418722-unsplash_1554708705.jpg

Budeme nahrádzať

Čím si môžem nahradiť čokoládu, keď sa jej neviem vzdať? Vzdať sa čokolády je pre nás ženy dosť náročné. Každá máme svoje dni, kedy by sme ju mohli jesť na kilá. V prvých dňoch to možno bude náročnejšie, ale nevzdajte sa. Najkritickejší deň diéty býva 4. až 7. deň. Ak ich prekonáte, chuť na sladké vás prejde sama. Takisto sa vám môže stať, že budete mať podstatne menej energie, budete sa cítiť malátne, bez nálady a v niektorých prípadoch vás môže aj bolieť hlava. Tieto príznaky po pár dňoch prejdú a útlm, ktorý ste pociťovali v neskorších hodinách, vystrieda nezvyčajný nával energie.

Vhodné sacharidy nájdete v hnedej ryži, quinoi, strukovinách, ovocí a ovsenných vločkách. Ak začnete prijímať  sacharidy z uvedených jedál, je veľmi pravdepodobné, že schudnete. POZOR! Nezabúdajte na to, že všetkého veľa škodí. Pre úspech diéty je stále dôležitý kalorický deficit. 

Ak chcete zdravo schudnúť, bude ideálne, ak ich nebudete pridávať ku každému jedlu denne, ale obmedzíte väčšie množstvo sacharidov len na jednu porciu jedla počas dňa. Ak netrpíte veľkou nadváhou, môžete mať sacharidy aj v dvoch či troch porciách. 

Spomeňte si na Janku a Irenku, ktoré tvrdili, že úplne vyradili sacharidy. Pre nich to možno fungovalo. Janka a Irenka majú úplne iné stravovacie návyky ako vy, a preto musíte skúšať, čo bude vyhovovať práve vám. 

Ilustračné obrázky: unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Ako žrať a nepribrať I.
Ako žrať a nepribrať II.
Ako žrať a nepribrať IV.: Bojíme sa tukov
Prečo by ste nemali chudnúť do plaviek na poslednú chvíľu
3 druhy detoxov, ktoré môžete začať hneď a všetky naraz!
Preeklampsia v tehotenstve: Čo by ste o nej mali vedieť
Rady a tipy, ako sa najlepšie pripraviť na tehotenstvo
Chcete schudnúť? Pridajte tieto príjemné veci!