Ako zvládať svoje emócie a nezblázniť sa
1. 6. 2018 | Simona

Ako zvládať svoje emócie a nezblázniť sa

Sme ženy a sme emotívne. Áno, je to tak. Dobrá správa je, že sa za to nemusíte hanbiť a svoje emócie potlačovať až do takej miery, že vás postihnú rôzne psychické či fyzické problémy. Samozrejme, že vám nekážem rozplakať sa uprostred dôležitého pracovného stretnutia – toto je len ďalší extrém. Ako teda pracovať s emóciami tak, aby nám prinášali úžitok?

Tak ako je to s akoukoľvek zručnosťou či už je to štrikovanie alebo hra na klavíri, podobnú snahu, odhodlanie a čas musíme vložiť do učenia ako pracovať so svojimi emóciami a premeniť ich na svojich spojencov. Každá sme iná, preto si doprajte čas a trpezlivosť. Pripravené? Lekcia sa môže začať.

Či je to strach či hnev, prijať ťa viem

Ako už prezrádza podnadpis, je dôležité si svoje emócie uvedomiť a dať im meno. Je to hnev, strach, zúfalstvo? Čokoľvek to je, či už pozitívne alebo negatívne, prijmite to. Sú tu s vami mi z nejakého dôvodu. Áno, je ľahšie prijať tie krajšie emócie, no tie ,,negatívne“ si tiež zaslúžia pozornosť. V živote musí existovať rovnováha. Preto oba tieto stavy: šťastie, ale aj  smútok majú svoje opodstatnenie.

Nájdite si svoj bezpečný kútik, miesto, kde ste sama a dajte priechod svojim emóciám. Nebráňte sa im. Plačte, kričte, píšte, možno búchajte do vankúša. Uľaví sa vám a keď im dáte priechod otvorí sa vám nový pohľad na vec.

Odovzdajte sa životu

Niekedy si želáme mať svoj život úplne pod kontrolou. Vtedy môžu vznikať rôzne bloky a strachy, keď sa situácia nevyvíja podľa našich predstáv. A viete prečo? Lebo tomu bránime! Život je už raz taký... keď mu začnete veriť, začne veriť aj on vám. Vaše sny a priania sa možno budú plniť inak než ste si predstavovala, ale je to len pre vaše dobro. Nakoniec možno zistíte, že takto je to ešte lepšie!

Emócie ako navigačný systém

Emócie nám slúžia aj ako náš osobný navigačný systém. Poskytujú informácie o tom, aké máme myšlienky. Hlavou nám denne prebehne neuveriteľne veľké množstvo myšlienok aj bez nášho pričinenia. A práve emócie nám prezrádzajú, aké naše myšlienky asi sú. A tiež aj naše presvedčenia a očakávania.

Napríklad: môžete pociťovať smútok alebo hnev, keď sa nazdávate, že sa vaše najtajnejšie prania a plány nesplnia. Strach z toho, že sa vám nepodarí prejsť náročnou skúškou. Nahraďte nepríjemné myšlienky príjemnejšími. Neskáčte hneď z pocitu bezradnosti do pocitu nádeje, to snáď ani nejde. Ak vás čaká prijímací pohovor do práce, o ktorú máte záujem a premáha vás strach či nervozita, povedzte si, že bude tak ako má a že aj keď neprejdete do ďalšieho kola, v budúcnosti sa vám naskytne ešte lepšia príležitosť.

 naomi-august-138149-unsplash_1527831516.jpg

Zmeňte postoj

Ak nepomáha zmena myslenia, skúste emócie regulovať. Keď vás zachváti úzkosť alebo bezradnosť a srdce vám ide vyskočiť z hrude, zastavte sa, možno zatvorte oči a zhlboka sa nadýchnite. Ak máte nutkanie smiať sa a práve nie je na to najvhodnejšia situácia, pozbierajte všetku vnútornú silu a prinúťte sa aspoň zmeniť výraz tváre.

A čo negatívne emócie v práci?

Určite sa vám už niekedy stalo, že ste prišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí vám neboli veľmi sympatickí. Či už sa k vám správali hrubo, boli arogantní,... Nedajte sa emóciám a správajte sa k tomu človeku s rešpektom. No v prípade, že je správanie dotyčného neúnosné, rozumne a s čo najväčším pokojom mu vysvetlite, že si neželáte, aby sa k vám takto správal a že prekračuje všetky medze. Buď z tejto nefungujúcej situácie odíďte alebo počkajte na odozvu a zareagujte podľa toho.

Ilustračné foto: Pexels.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autorky Simona

Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
Dlhé vlasy rýchlo? Tu je pár tipov!
Kľúč k spokojnému partnerstvu - existuje vôbec?
Vaginálne mapovanie – čo to PREBOHA je?

Ďalšie články na podobné témy

Aj vy máte túto úžasnú vlastnosť? Vie veľmi jednoducho odhaliť naše talenty
Zredukujte úzkosť na minimum
Nikto nie je viac ako vy, no nie je ani menej
Slabosť je sila: Ako sú okolím vnímané naše prehrešky z minulosti?
Poznáte ďalší škandinávsky štýl - SISU?
Ja, moje druhé ja a spolupráca medzi týmito dvomi osobami
Gaslighting - nebezpečná forma manipulácie, ktorá dokáže totálne rozložiť vašu psychiku
Rany osudu sa hoja nielen časom. Pennebakerova terapia písaním pomáha prekonať depresiu.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.