Aký je rozdiel medzi sebeckosťou a cieľavedomosťou?
14. 10. 2018 | Paťka

Aký je rozdiel medzi sebeckosťou a cieľavedomosťou?

Sebeckosť a cieľavedomosť môže mať niekedy veľmi tenkú hranicu. Je možné tieto dve vlastnosti rozdeliť od seba alebo idú spolu ruka v ruke? Každý človek je iný rovnako ako každá osobnosť je iná. Je len na nás, do akej miery budeme cieľavedomý a kedy už budeme len sebecký.

Aký je doslovný význam týchto slov?

Sebecký človek je podľa výkladového slovníka taký človek, ktorý neberie ohľad na nikoho a na nič a sústreďuje sa iba na osobné záujmy, na vlastný prospech. Pojem sa môže zamieňať so slovami egoistický, bezohľadný, egocentrický, či vypočítavý.

Cieľavedomý človek je ten, ktorý má presne určený cieľ a ide si za ním. Uskutočňuje kroky potrebné ku jeho dosiahnutiu. Takisto sa môže zamieňať so slovami vedomý, ambiciózny či priam až ctižiadostivý.

Medzi týmito dvoma ľudskými vlastnosťami sa nachádza len tenká hranica, ktorú naše okolie často nerozozná. Väčšinou si myslia, že tí, ktorí sú cieľavedomí, sú aj sebecký. Pravdou je, že kúsok sebeckosti ku cieľavedomosti patrí. Pri dosahovaní svojho vytúženého cieľa musíte okresať z iných aktivít. Je len na vás, či sa rozhodnete pre tie správne. Akokoľvek sa však rozhodnete, je to len vaše rozhodnutie, ktoré nemôže nikto ovplyvniť. Ostatní ho môžu len prijať.

Cieľavedomí ľudia sa často stretávajú s tým, že si ich zamieňajú s egocentrikmi.

Vysvetliť však niekomu, kto nemá veľké ciele to, že vy chcete v živote niečo dosiahnuť aj napriek tomu, že teraz nebudete mať napríklad toľko času na stretávanie sa s priateľmi alebo na starostlivosť o domácnosť, je niekedy nemožné. Cieľavedomý ľudia dokážu spojiť všetko dokopy. Aj napriek tomu, že času na ostatné aktivity majú menej, nájdu si ho. Možno nie vo forme stretávania sa ale napríklad vo forme písania správ.

 laptop-3087585-960-720_1539500714.jpg

To však nie je sebeckosť. Sebeckým by ste sa stali vtedy, kedy by ste absolútne na nikoho nebrali ohľad a išli by ste si za svojím cieľom aj ,,cez mŕtvoly”. Mysleli by ste len na seba, hľadali za všetkým výhody len pre vás a nikto iný by vás nezaujímal. Stať sa egoistom nie je vôbec ťažké. Zabudnite však potom na podporu od rodiny alebo kamarátov. Egoistov nemá nikto rád. A on predsa ani lásku od iných nepotrebuje. Veď má seba.

Vidíte tam ten rozdiel? Na cieľavedomosti nie je nič zlé a takýchto ľudí by sme mali podporovať. Nie je predsa nič zlé na tom, keď má niekto vyššie ambície ako vy a snaží sa ich dosiahnuť.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Rande po rokoch? Prečo nie?
Tip na tento týždeň: Biele tričko štyrikrát inak
5 tipov ako ušetriť pár eur: toto musíte skúsiť!
Tipy a triky pre dokonalé kysnuté cesto
Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
Ako na uskladňovanie vašich dobrôt v mrazničke?
Tieto pečené krídelká chutia lepšie ako z reštaurácie!
5 seriálov na Netflixe, ktoré sa oplatí vidieť

Ďalšie články na podobné témy

Sebavedomie si môžete vycvičiť
Zbavte sa strachu z budúcnosti a žite na plno
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
Naučte sa rozpoznať falošnú sebalásku od tej pravej
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Chcem byť freelancerkou. Kde si nájdem prácu?
Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela
Naozaj nás spravia peniaze šťastnejšími?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.