Aký je vlastne rozdiel medzi diamantom a briliantom? Viete to?
30. 10. 2022 | PR Servis

Aký je vlastne rozdiel medzi diamantom a briliantom? Viete to?

Asi by sme len ťažko hľadali ženu, ktorá by sa nepotešila krásnemu šperku. Vhodne zvolený šperk predsa dokáže zvýrazniť krásu jeho nositeľky. A že je z čoho vyberať. V každom klenotníctve určite nájdete hneď niekoľko šperkov, ktoré zatúžite mať.

Brilianty vznikajú z diamantov

A zo všetkých najkrajšie sú predsa diamantové šperky. Alebo briliantové šperky? A aký je vlastne rozdiel medzi diamantom a briliantom? Ak sa v týchto pojmoch strácate, zbystrite pozornosť, v krátkosti si ich objasníme.

Diamant a briliant sú dva pojmy, ktoré sa často zamieňajú. Rozdiel je ten, že diamant je názov prírodného materiálu, z ktorého sa brilianty robia. Pojmom briliant sa označuje typický výbrus, ktorý sa zvyčajne používa pri spracúvaní diamantov (ale aj iných drahých kameňov). Existujú aj iné druhy výbrusov, ale briliantový je jednoznačne najpoužívanejší.

Prečo práve briliantový výbrus?

Takže vo väčšine prípadov by napríklad pri zásnubných prsteňoch s diamantom bolo lepšie označenie zásnubné prstene s briliantom. U nás je však skôr zaužívaný pojem diamant, takže nikto sa nenahnevá ak ho budete aj naďalej používať, ale ak vás to zaujalo, povieme si k tomu ešte niečo viac.

Briliantový výbrus si celkom určite viete predstaviť. Čo však možno neviete je, že sa skladá z 57 takzvaných faziet. Pod týmto pojmom sa označujú jednotlivé plochy na briliante. Jedna veľká je na vrchole briliantu, nasleduje 32 faziet v hornej časti a 24 v dolnej.

Nie je náhoda, že sa diamanty brúsia práve do briliantového výbrusu. Práve cez takýto výbrus sa prechádzajúce svetlo najlepšie odráža v celom farebnom spektre a s maximálnou intenzitou. Daň za takúto krásu však prichádza jednak v tom, že brúsenie je veľmi zložitý proces a aj v tom, že diamanty pri ňom strácajú v priemere polovicu svojej pôvodnej hmotnosti.

Zdroj obrázka: Autor: Palantir Studios / Shutterstock.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus

Ďalšie články na podobné témy

Práca z domu alebo ako si zariadiť home office
Ako nakupovať a neminúť ani cent?
Svieže jarné tipy
Ako neprísť o peniaze a do čoho investovať v čase korony a po nej?
Uľahčite partnerovi výber zásnubného prsteňa
Príbeh mincí: od strieborných krúžkov po predchodcu dolára
Inšpirácie na luxusné vianočné darčeky roku 2021
Ako investovať úspory, aby nám zarábali?