Akým ťažkostiam sa vyhnúť počas vianočného obeda?
12. 12. 2022 | PR Servis

Akým ťažkostiam sa vyhnúť počas vianočného obeda?

Vianoce predstavujú obdobie plné dobrého jedla a príjemných chvíľ s rodinou, ale sú aj jeden z dôvodov infekčných hnačkových ochorení, žlčníkových záchvatov a kŕčovitých bolestí žalúdka. Nie nadarmo sa hovorí, že všetkého veľa škodí. Prejedanie negatívne ovplyvňuje fungovanie celého tela.

Infekčné hnačkové ochorenie -  Nie je až také neznáme. Určite ste sa s ním už stretli. Predstavuje druhé najčastejšie ochorenie, hneď po dýchacích cestách. Príčinami týchto hnačiek sú baktérie a vírusy, ktoré sa môžu nachádzať aj v jedle, ktoré konzumujeme. Obľúbený zemiakový šalát môže obsahovať majonézu, ktorá sa vyrába zo surových vajec.  Pri tomto výrobku sa baktérie do jedného dňa rozmnožia v takom množstve, že dokážu vyvolať toto ochorenie. Nie je to nič príjemné. Môže sa s tým spájať aj horúčka, nevoľnosť, vracanie, bolesť kĺbov a v kritickej situácií aj malátnosť. Ak táto hnačka do pár dni nedoznie, je dôležité navštíviť svojho ošetrujúceho lekára. 

Žlčníkový záchvat - Je jedno z ďalších vianočných nežiaducich prekvapení. Vzniká z dôvodu skonzumovania veľkého množstva mastného jedla. Žlčník je orgán, ktorý produkuje v tele žlč. Nachádza sa v pravej hornej časti brucha. Žlč ľudské telo potrebuje na odbúravanie tukov z prijatej stravy a taktiež pomáha vstrebávať vitamíny z jedla. Ak zjete veľa mastného, tak sa vytvorí veľa žlče, ktorú naše telo horšie spracováva. Pri žlčníkových záchvatoch môžete pocítiť náhlu a ostrú, tupú alebo intenzívnu bolesť, vyskytujúcu sa v pravej hornej časti alebo v strede brucha, ktorá sa pri pohybe nemení. Taktiež ho môže sprevádzať zvracanie a aj teplota. Prvou pomocou pri záchvate je studený obklad priložený na miesto bolestí. Hlavne je nič nepiť, nejesť a len pokojne ležať. Pri žlčníkových záchvatov, ktoré pretrvávajú, je lekár viac ako vítaný.

Akútny zápal pankreasu - Môže byť vyvolaný sviatočnými kombináciami jedál. Poznáte to, najprv mastná klobáska, potom veľa koláčov a nemôžete zabudnúť na kyslú kapustnicu, zapitú alkoholickým drinkom. To je tá pravá kombinácia na akútnu pankreatitídu.  Tento stav je jeden z najvážnejších, aké si prejedaním môžete privodiť. Ide o neznesiteľnú bolesť v ľavom nadbrušku. Väčšinou je tento zápal sprevádzaný zvracaním a horúčkou. Pri tomto zápale bohužiaľ na výber nemáte a lekára navštíviť musíte.

Pálenie záhy – Nech zdvihne ruku ten, kto sa s tým ešte nestretol! Ide o veľmi nepríjemný pocit v krku a na hrudníku sprevádzaný kyslou chuťou v ústach. Väčšinou pálenie záhy zaženie pohár mlieka alebo lyžička jedlej sódy, ktoré neutralizujú žalúdočné kyseliny. V tomto prípade sa ale nezabudnite vyhnúť káve, cigaretám a alkoholu. Len si ľahnite, vyložte nohy a oddychujte a užívajte si Mrázika alebo Popolušku.

Zápcha –  Vianočný stres, väčšia konzumácia jedla a nedostatok pohybu môžu privolať nie najlepšiu situáciu – zápchu. Je to jedna z najbežnejších nepríjemností vzniknutých v tomto období. Cítite plynatosť, nepravidelné, ba dokonca žiadne vyprázdňovanie a tvrdé brucho? Tak viete, o čom je reč. Keď hovoríme o zápche, tak ide o poruchu črevného vyprázdňovania, ktorá môže trvať aj dlhšiu dobu. Pri zápchach je dôležitý príjem tekutín, ktorý by mal byť minimálne 2,5 litra na deň. Netreba zabúdať ani na veľa vlákniny, ovocia a zeleniny. Namiesto ďalšieho perníka si doprajte radšej sušené slivky alebo ovsené vločky. Taktiež so zápchou snehuliaka nepostavíte, ale malá prechádzka na rozprúdenie čriev, nikdy nie je zlá.

Prvá pomoc

Banán – Je prvou pomocou pri hnačkách. Obsahuje draslík, ktorý udržiava správnu rovnováhu tekutín v tele.

Žuvačka – žuvanie spôsobuje pohyb v črevách, tým zlepšuje trávenie a je účinným obrancom pred pálením záhy.

Omeleta – je veľkým pomocníkom pri odľahčení žalúdka. Vajíčka obsahujú veľa bielkovín a obsahujú aminokyseliny – cysteín, ktoré pomáhajú zbaviť sa toxínov v tele, ktoré sme vďaka alkoholu naliali do seba.

Špenát – Jeden z veľkých pomocníkov pri úľave od nafúknutého brucha a naštartovaní trávenia.

Škorica – Okrem úžasnej vôni má škorica aj protizápalový a antibakteriálny účinok. Upokojujúco pôsobí na žalúdočnú stenu. Kľudne si ju pridajte do zázvorového alebo zeleného čaju.

Čaje – Vedia byť veľmi dobrými pomocníkmi pri žalúdočných problémov. Mätový čaj má upokojujúci účinok, prináša úľavu od bolesti a plynatosti. Upokojujúci účinok môžeme nájsť aj v zázvorom a čiernom čaji. Veľmi dobrým čajom je aj zelený čaj, okrem toho, že obsahuje veľké množstvo antioxidantov, je aj veľmi dobrou náhradou kávy.

Aloe vera – Je liek na všetko. Od popálenín, odrenín až po žalúdočné problémy. Vďaka svojim účinkom si vie hravo poradiť so zápchou.

Klinčeky – Vedia si poradiť s bolesťami zubov ale aj so žalúdočnými nevoľnosťami. Sú úspešný aj v boji s pálením záhy a k naštartovaniu metabolizmu.

Ako sa hovorí, všetko s mierou. Nepríjemnosťami, ktoré svojím sviatočným prejedaním si privodíte, si môžete pokaziť, celé sviatky. Nezabúdajte, že majú to byť sviatky pokoja, prežité s rodinou a nie so žalúdočnými problémami. Dávajte pozor na seba a na vaše telo po celý rok!

 3d-vyprostovak-active-t-sk-hr_1670876587.jpg

Pokojné Vianoce spolu s Vyprošťovákom

Priznajte sa, že aj tento rok si pozor nedáte a zjete všetko čo uvidíte! Kto by to však dokázal odmietnuť, také dobroty, ktoré sa vedia objaviť na sviatočnom stole alebo koláčiky pri vianočnom stromčeku, varené vínko alebo pravý silný punč. Budete vedieť odolať týmto vôňam. Nie! Po nadmernej konzumácii ťažko stráviteľného jedla, alkoholu alebo kávy môže dôjsť k zvýšenej produkcii žalúdočných kyselín. To sa často prejaví pocitom plnosti či tlaku v žalúdku. Majte vždy pri sebe (aj na stole priamo vedľa koláčov) výživový šumivý doplnok Vyprošťovák Active! Tento  výživový doplnok obsahuje zásaditú látku hydrogenuhličitan sodný, ktorý má schopnosť neutralizovať kyseliny, a preto sa odporúča užívať ho práve pri spomenutých problémoch s trávením. Neobsahuje umelé farbivá, konzervačné látky, lepok a ani laktózu. Každého poteší príjemná a osviežujúca pichuť citróna, ktorá vás postaví na nohy! Viac informácií o výživovom doplnku Vyprošťovak Active nájdete na stránke www.vitar.sk

 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus

Ďalšie články na podobné témy

Ako zregenerovať v tomto pochmúrnom počasí?
Čo je získaná, adaptívna imunita?
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Ako sa cvičí jóga v Malackách
Na slovenský trh vstupuje prémiová značka vody GLACÉAU smartwater
Kozmetika, ktorá zabíjala
Môžu vám uškodiť bielkovinové diéty a ako sa starať o obličky?
Už neviete čo si pripraviť na raňajky? Máme pre vás dobré tipy