Dnes vám v rozhovore o úspešných ženách predstavíme všestrannú Alexandru Vrábelovú - módnu stylistku, redaktorku i začínajúcu podnikateľku a tiež štvornásobnú mamu, všetko v jednom. Ako dokáže všetky tieto rozmanité aktivity skĺbiť a ako sa dostala práve k týmto činnostiam? A aký je jej najlepší tip vo virtuálnom svete? Poďte sa inšpirovať!
Som Alexandra, mama 4 detičiek, módna stylistka, redaktorka portálu akcnezeny.sk a a začínajúca podnikateľka.
Mám štyri oblasti, v ktorých podnikám. Ešte pred 8 rokmi, keď mal môj prvý syn pol roka, som si založila eshop s bižutériou, sperkyalexandra.sk. Začala som sa vzdelávať v oblasti marketingu, sociálnych sietí a pod. Neskôr, keď deti pribúdali, som sa rozhodla, že si rozšírim vedomosti aj v oblasti stylingu, a tak som si postupne robila rôzne kurzy, najprv to bol všeobecný kurz Fashion stylist, potom Colour stylist na farebnú typológiu a nakoniec šatníkový styling - kurz Wardrobe stylist. Pôvodne som to chcela využiť ako bonus k tomu, keď sa raz budem uchádzať o prácu v nejakom časopise, vždy som totiž túžila písať. Neskôr ma to tak pohltilo, že som si povedala, že sa stylingu skúsim venovať profesionálne, založila som si web stylist.sk a začala som ponúkať aj konzultácie.
Nakoniec si ma našla aj práca redaktorky – na jednom portáli na Facebooku som natrafila na príspevok Martiny Novotnej. Hľadala niekoho, kto bude prispievať do jej nového online magazínu, tak som jej napísala. Najpv som písala len občasne, ale od minulého roku už pravidelne – oslovila ma, či nechcem viesť redakciu akcnezeny.sk. A štvrtým projektom je eshop mamimo.sk, ktorý som odkúpila minulý rok. Venuje sa potlači rodinných tričiek.
A prečo svoju prácu vnímam ako poslanie? Styling ukazuje ženám, ako vyzdvihnúť a upriamiť pozornosť na to, čo je na nich pôvabné. Mnohým to dodá sebadôveru, napríklad po materskej, keď sa chystajú do práce. A písaním sa dá povedať veľmi veľa – môžete upozorniť na problémy, na témy, ktoré by inak zapadli prachom, alebo pomôcť zaujímavým a hodnotným ľuďom a dať im priestor, aby sa zviditeľnili.
Na svojom webe mám napísané: „Krása nie je náhoda“. Ale určite to nie je moje životné motto, aspoň čo sa týka zovňajšku. Snažím sa o to, aby bolo to, čo robím, vyvážené a v súlade s mojim svedomím a aj vierou. Novinárskou prácou sa dá pomôcť mnohým ľudom. Snažíme sa dávať v našom magazíne priestor podnikavým ženám, ale aj vážnejším témam, oslovujem ľudí, ktorí naozaj niečo dokázali alebo robia vecí nezištne. Napríklad riaditeľka organizácie Plamienok. Žial, viaceré skvelé ženy si ani nenájdu čas, aby s nami spravili rozhovor, čo je škoda, lebo potom sa ľudia o ich práci ani nedozvedia.
Na druhej strane, ani ten vzhľad nie je povrchná vec, hoci sa to môže na prvý pohľad zdať. Oblečením vyjadrujeme, kto sme a veľakrát od úpravy nášho vzhľadu závisí, či niekoho upútame – či už potenciálneho partnera, alebo spravíme dobrý dojem na pracovnom pohovore. Veľakrát žena až po zmene výzoru a spôsobe obliekania nájde svoje sebavedomie. Je pre mňa obrovská satisfakcia, keď mi dáma po konzultácii povie, že sa jej otvorili oči, alebo že v sebe po niekoľkých rokoch na materskej vidí ženu.
Ešte je predo mnou dlhá cesta k tomu, aby som sa stala úspešnou. Mojím snom bolo kedysi stať sa novinárkou, písala som už od svojich 14 rokov do Knižnej revue. Talentové skúšky na žurnalistiku som spravila, ale cez druhé kolo prijímačiek som neprešla. Išla som na stavebnú, lebo ani matematika mi nebola cudzia. Tento sen o písaní som si vždy realizovala popri nejakej „oficiálnej“ práci, napríklad som písala o stavebných témach do Pekného bývania. Som príkladom toho, že sa človek nemá po prvotnom neúspechu vzdávať. Ak po niečom túžite, venujte sa tomu aj naďalej, aspoň ako hobby, bude vás to napĺňať.
Pre každého znamená úspech niečo iné. Ja som vždy túžila mať svoju rodinu, pekné manželstvo, zdravé deti, a z tohoto pohľadu som úspešná, pretože sa mi to splnilo, aj keď to nie je iba moja zásluha. A to, že si popritom môžem realizovať svoje profesné sny, je už len taký bonus k tomu.
Z hľadiska podnikania je pre mňa úspešnou ženou tá, ktorá dokáže vytvoriť niečo nové, baví ju to a dokáže sa tým aj uživiť. Lebo začať podnikať vôbec nie je jednoduché. Úspech v podnikaní určite súvisí so systematickou prácou, usilovnosťou, ale niekedy k nemu dopomôže aj šťastná náhoda.
Čo sa týka peňazí, zo začiatku človek nezarobí veľké peniaze, podnikanie sa rodí postupne. Mne stačí to, že sa nebudem musieť vrátiť po rodičovskej do práce, ale zvládnem vykryť príjem podnikaním a písaním ako freelancer. Je to skvelé, lebo moja posledná práca bola disponent v logistike, a i keď to bolo celkom dobre zaplatené, bol to čistý stres.
Teraz robím, čo milujem. Toto však prišlo postupne. S prvým eshopom by to nebolo možné, preto som začala uvažovať, čo by sa dalo robiť ďalej. Chcela som sa dostať do štádia, keď už nebudem musieť hľadať prácu, budem samostatná, ideálne pracovať z domu, a byť deťom k dispozícii, alebo vykryť prázdniny. Pomohlo mi pritom aj to, že som bola aktívna vo viacerých oblastiach, ale mala som aj šťastie.
Najprv si premyslieť, čo chce dosiahnuť, stanoviť si cieľ. A zistiť, po čom skutočne túži. A to platí nielen v profesnej, ale aj súkromnej oblasti. Veľakrát žena urobí kompromis a priveľmi sa obetuje, a potom to ľutuje. Alebo sa stane opačná vec – že si vysníva niečo nereálne, zostane zaseknutá v spomienkach a minulosti, a nevie vychutnať šťastie, ktoré je prítomné a má ho na dosah.
V oblasti podnikania je dôležité preveriť si, či má jej sen reálnu šancu na úspech, či sa ním dokáže uživiť. Zrátať si náklady a výnosy. Ideálny čas na to zistiť to, je napríklad na materskej. Vtedy nikto od nej nečaká, že bude hneď zarábať, a ona má čas overiť si, či by jej to fungovalo potom aj naostro.
Za výnimočnú ženu považujem Martinu Novotnú, ktorá skutočne začínala od piky a za rok vytvorila portál, ktorý má vysokú čítanosť. Podpororuje ním ženy, ktoré začínajú podnikať, a za posledný rok, popri výchove dieťaťa (dnes už dvoch), zorganizovala vyše 35 eventov. Ešte spomeniem právničku Majku Dvončovú, ktorá taktiež počas materskej pracovala na koncepte poradenstva pre rodičov. A do tretice Soňu Matiovú, ktorá zenachala lukratívnu prácu v startupovej firme, aby išla za svojou víziou do Kolégia Antona Neuwirtha, a tam sa neskôr stala riaditeľkou.
Povedala by som im, že najdôležitejšie je byť čestný, nestratiť svoju tvár, nerobiť podrazy. Potom usilovný a pracovať na sebe, vzdelávať sa, učiť sa jazyky. A nebáť sa ísť do nových výziev a niekedy výjsť aj zo svojej komfortnej zóny. Veľa cestovať.
Začala by som sa skôr venovať online podnikaniu, ešte vtedy, keď bol prvý rozmach Facebooku a online marketingu. A byť medzi prvými, keď sa začalo blogovať a tvoriť e-shopy. Bolo by super obsadiť hneď niektoré domény s kľúčovými slovami :). A v súkromí - vyhla by som sa vzťahom, ktoré nemali zmysel :)
Chcete sa dozvedieť o Alexandre a jej práci viac? Sledujte ju tu:
www.stylist.sk
http://instagram.com/stylist.alexandra/
https://www.facebook.com/stylistalexandra1/
www.mamimo.sk
www.sperkyalexandra.sk
www.akcnezeny.sk
Foto: Archív Alexandra Vrábelová
9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?
Zuzana Jánošíková: Vychádza mi, že tu a teraz mi je najlepšie.
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Katarína Molnárová: „Manažuj svoju energiu, nie svoj čas“
Eva Mária Rohrman: ,,Úspech pre mňa znamenal kedysi niečo úplne iné ako teraz''
Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!
Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti
Zuzana Nohálová: Fascinujú ma ženy, ktoré lámu predsudky
Katarína Mayer: život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch