Anna Ďarmati Beňadiková:  Učím tai chi, ktoré sa stalo mojím životným štýlom
26. 8. 2018 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Anna Ďarmati Beňadiková: Učím tai chi, ktoré sa stalo mojím životným štýlom

Anna je ženou, ktorá si plní svoj sen. Chcela byť učiteľkou a postupom času sa stala učiteľkou bojového umenia tai chi. Keď išla na jej úplne prvú hodinu tohto športu, vôbec nevedela do čoho ide. Dnes učí vlastných žiakov. Zo začiatku nebolo všetko jednoduché, no po čase prišla na to, že to stálo za tú námahu. 

1. Anna, prosím, úvodom sa nám predstav, povieš nám niečo pekné o sebe, s čím by si sa chcela podeliť?

Som žena, manželka, matka, priateľka ... a učím tai chi. Moje prvé vysnívané zamestnanie zo základoškolských čias bolo pestovateľka ruží. A hneď druhé, ktoré ma držalo veľmi dlho, bolo učiteľka. A - stalo sa :) Učím tai chi, ktoré sa stalo mojím životným štýlom. 

2. Čo robíš a ako si sa k tomu dostala? Čo pre teba táto práca znamená, čo ti dáva?  Prečo práve toto, prečo to vnímaš ako svoje životné poslanie?

K tai chi som sa dostala “náhodou”, kamarátka ma zavolala, nech idem s ňou, že chce chodiť na kurz tai chi. Dovtedy som názov tai chi nikdy nepočula a nemala som tušenie, o čo pôjde. Ako zvyknem hovorievať, bola to láska na prvý pohľad. Po nejakom čase ma oslovil môj učiteľ, či nechcem začať viesť svoju vlastnú skupinu. Bola som z toho poriadne nervózna, považovala som sa v tai chi ešte stále za začiatočníka. Ale v tomto umení sa učíte do konca života, a tak v každej etape je niečo, čo môžete odovzdať ďalej a niečo, v čom sa treba zlepšovať. A potom, myslím si, že viem naozaj dobre učiť. Viem, akým štýlom ku komu pristupovať, ako dávkovať informácie a korekcie, ako motivovať, ako pracovať so skupinou. Pri učení som už ostala. Napĺňa ma prinášať do života ľudí inšpirácie, ako vniesť do svojich tiel a myslí uvoľnenie, harmóniu, rovnováhu, pokoj, silu...

339604059606376-7589039025407655936-n_1535268131.jpg

3. Aké je tvoje životné motto,krédo, čím sa riadiš, čo ta motivuje?

„Som úlomok zrkadla, ktorého tvar a celkový výzor nepoznám. Ale s tým, čo mám, chcem odrážať svetlo na tmavé miesta tohto sveta, na tmavé miesta v ľudských srdciach a niečo v niektorých ľuďoch zmeniť. Snáď by to iní mohli vidieť a robiť podobne. O toto mi ide. To je môj zmysel života".

4. Si úspešná žena? Bola si úspešná vždy? Aký bol tvoj sen, ako si za ním išla, čo ta viedlo?

Či som úspešná žena? Úprimne, neviem. Svoj život akosi neposudzujem v dimenziách úspech - neúspech. Verím, že veci sa dejú tak, ako sa majú, ako to práve potrebujeme. Keď sa niečo nepodarí, vnímam to ako potenciál pre posun vpred. Ale z klasického vnímania asi som. Vyštudovala som VŠ, pre ktorú som sa rozhodla a od jej skončenia pracujem sama na seba - podnikám. S tai chi som našla svoje smerovanie, naplnenie a prácu snov (pre mňa). V tai chi platí: “Neponáhľaj sa a usilovne pracuj.” Tak nejako to bolo aj u mňa. Za 16 rokov, počas ktorých cvičím tai chi, som najprv bola žiačka; potom učila v centre, kde som začínala; absolvovala pár štúdijných pobytov a súťaží / majstrovstiev, aby som spoznala lepších; neskôr si otvorila vlastné štúdio Tai chi centrum a stretla na svojej ceste ďalších skvelých ľudí a učiteľov, ktorí ma posúvajú. Usilovná práca prináša ovocie. A na dôvažok - mám skvelého manžela a krásne tri deti, to pokladám za životný úspech :)

5. Ako by si ty sama definovala pojem úspešná žena? Ako má úspešná žena podla teba vyzerať? S čím podla teba súvisí úspech?

Úspešná žena je pre mňa tá, ktorá je spokojná a šťastná sama v sebe aj vo svojom živote. Úspech sa podľa mňa skrýva vo vytrvalosti, viere, nadšení, schopnosti učiť sa (aj z chýb), špecifickej múdrosti a vnímavosti k tomu, vedieť posúdiť, kedy zabojovať a kedy nechať veci (a ľudí) nechať zo svojho života odísť, v pokore voči zázraku života a v štedrosti.

6. "Objavila som svoje poslanie a zarábam tým, čo ma baví" - čo to pre teba znamená? Žiješ to? Si ohodnotená a platená za svoje poslanie? Ako si sa k tomu dostala?

Áno, objavila som svoje poslanie a zarábam tým, čo ma baví. Za svoju prácu - učenie - som ohodnotená tak, ako si vypýtam :) a podľa mňa je to tak akurát. Je len otázkou času, kedy deti trochu podrastú a budem sa môcť realizovať viac mimo domu. S tai chi som si začala zarábať, keď som otvorila svoje vlastné štúdio. S ním prišli vlastní žiaci. Učila som vtedy vo večerných kurzoch cca 20 hodín týždenne, zvyšok času mi zabrala starostlivosť o štúdio, klientov, lektorov, administratíva, propagácia...

Aby som zvládla leto, kedy kurzy nebežali, vytvorila som tai chi denný tábor a odlektorovala 6 týždenných turnusov. Počas víkendov medzi tábormi som učila súkromnú žiačku, ktorá za mnou jazdila zo Žiliny do Bratislavy - 10 hodín každý víkend. Do toho som bola čerstvo zamilovaná (do môjho už manžela) - bolo to najintenzívnejšie leto v mojom živote a rok, v ktorom som (zatiaľ) zarobila najviac peňazí.

965811293623174-4949070177862942720-n_1535268131.jpg

7. Čo by si poradila žene, ktorá chce zmenit svoj život a nevie ako začať? Čo sú podla teba prvé kroky?

Poradila by som jej, aby venovala nejaký čas sama sebe, aby sa lepšie spoznala, svoje silné stránky, svoje tiene, svoje nevyliečené zranenia a trináste komnaty. Potom, verím, bude lepšie rozumieť tomu, čo a prečo chce zmeniť a bude otvorená tomu, aby jej prišla odpoveď na “ako?” Bude vedieť, čo chce a nielen, čo nechce a bude mať silu a energiu pustiť sa do toho naplno.

8. Poznáš príbeh niektorej ďalšej ženy, ktorá si takto zmenila život alebo na tom pracuje?

Mám medzi svojimi kamarátkami mnoho takých, čo opustili bezpečie istoty a pustili sa do vôd podnikania / práce v oblasti, ktorú milujú, hoci nevedeli, či ich to uživí. Nie sú za tým veľké príbehy, len veľké odhodlanie a veľa práce. A radosť z toho, že žijú svoj sen.

302989446654239-5140625886768267264-n_1535268131.jpg

9. Čo by si poradila svojim deťom, ak sa ťa opýtajú: "Mama, chcem byť v živote úspešný(á), čo mám robiť?

Poradila by som im, aby neprestávali veriť v seba. Aby sa nebáli neúspechov a požiadať o pomoc. Aby počúvali rady, a rozhodovali sa podľa seba. Aby boli láskaví k sebe aj k druhým. Aby sa neporovnávali s inými a súťažili len sami so sebou. A aby sa naučili hľadať v ľuďoch aj v situáciách to dobré.

10. Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy, čo vieš dnes, čo by si si poradila? 

Poradila by som si, aby som sa nebála byť sama sebou. Že sa nemusím všetkým  za každých okolností páčiť a že ma nemusia mať všetci radi. Poradila by som si nebáť sa prejaviť sa. 

253711214850094-1926571850511417344-n_1535268131.jpg

www.taichicentrum.sk
FB:
uzavretá skupina TAI CHI CENTRUM
stránka Tai chi ako životný štýl
IG: anna_taichi

Ilustračné foto: Pixabay.com, osobný archív

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?

Ďalšie články na podobné témy

Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Katarína Mayer: život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch
Katarína Molnárová: „Manažuj svoju energiu, nie svoj čas“
Zuzana Jánošíková: Vychádza mi, že tu a teraz mi je najlepšie.
Kamila Slašťanová: Nikdy som sa nebála robiť veci, ktorým som verila.
Ako využiť chvíle počas menštruácie?
Poznáte ju? Huda Kattan je kráľovná Instagramu v beauty svete!
Zistili sme, ako na rovnováhu medzi prácou a rodinou