Bábiky ako živé - fenomén Reborn
9. 1. 2016 | Bohumila

Bábiky ako živé - fenomén Reborn

Lucie Borková z moravského Slovácka je mamičkou 3 detí, má syna a dve dcérky - a ďalšie "deti" sa rodia pod jej šikovnými rukami. Lucku poznám celý svoj život, chodili sme spolu do škôlky i na základnú školu, vždy bola kreatívna a šikovná. 

Pred časom som Luciu predstavila v mojom projekte Andělská Pošta, kedy som zdielala jej nádherné torty, ktoré pečie. Minulý rok v lete som sa tiež stala jej zákazníčkou, a keď som si prišla pre tortu ku nej domov, Lucka mi predstavila svoju sbierku retro kočíkov, a jej prvé "bábätko.".  Precíznosť prevedenia a detailov mi doslova vyrazila dych. Postupom času sa na Luckinom Facebooku objavovali obrázky hotových "výrobkov," jedna bábika krajšia od druhej. Nakoľko viem, že tento koníček ešte stále nie je taký rozšírený, rozhodla som sa Lucku vyspovedať a čo to o jej tvorivej zábavke prezradiť: 

Luci, ako to celé začalo? Kedy si prišla na to, že Reborn bábiky sú pre teba to pravé? 

Lucie: Bábiky sa mi vždy páčili, už od malička to bola moja najmilšia hračka. Teraz už som síce dosť stará na bábiky, to ale nič nemení na tom, že sa mi stále páčia. Dnes, keď mám dve dievčatká, máme bábik doma celkom dosť a hráme sa spolu :) Starostlivo sa pripravujú na úlohy mamičiek :). Reborn bábiku som prvýkrát videla v novinách a okamžite som sa zamilovala, toto by som raz chcela mať, bežalo mi hlavou, ale viedla k tomu predlhá cesta. Postupom času s začali objavovať „rebornky" aj u nás, ale pre mňa stále nedostupné, manžel si len klopkal na čelo, keď som mu oznámila, čo chcem od Ježiška :). Ale keď niečo chcem, dokážem byť veľa vytrvalá a tak som sa pred dvoma rokmi konečne dočkala a mala svoju prvú Reborn.

Čiže prvú bábiku si dostala ako hotové dielo, ak tomu správne rozumiem. Ako prišlo k tomu, že si ich začala vyrábať sama?

Lucie: Ako som sa tak na ňu stále pozerala, hovorila som si, že to stále nejako nie je ono a chcela by som si to tiež skúsiť, vytvoriť také bábätko. Náhodu som sa dostala na kurz výroby bábik reborn a tým to bolo určené.

Keď som u teba videla časť komponentov, kompletácia bábiky mi príde veľmi náročná, je to vlastne taká stavebnica. Ako sa taká bábika reborn vyrába? 

Lucie: Proces výroby je náročný, ale výsledok určite stojí za to. Kúpila som si kit-stavebnicu bábiky, naštudovala na internete, čo sa dalo, a išla na to :).  Výroba bábiky Reborn je zdĺhavá, detailná práca. Farby sa na bábiku nanášajú po vrstvách a každá sa musí osobitne vypáliť v rúre. Vlásky sú z mohéru, pichajú sa na hlavičku po jednom, to isté s mihalnicami. Pre mňa je to chvíľka, kedy si môžem oddýchnuť od každodenných povinností.

Pri tvojich troch deťoch, navyše dievčatká sú ešte celkom malé, je to obdivuhodný výkon. Ale tvoja sbierka sa úctyhodne rozrastá - čo ťa k tomu vedie? 

Lucie: Niekde som čítala, že "rebornky" sú ako čipsy - "jedna nikdy nestačí" , a s tým rozhodne súhlasím :). Keď som robila svoju prvú bábiku pre známu a videla, akú má radosť, potešilo to moju aj jej dušičku. A o tom to je, rozdávať radosť :). Preto bábiky reborn nerobím len pre seba... Pridávam zopár fotiek môjho odpočinkového tvorenia :)

Tie bábiky sú prekrásne - čiže tvoríš aj na objednávku, je to tak? Kde hľadáš inšpiráciu a materiál?

Lucie: Áno, bábiky viem vytvoriť na objednávku i pre druhých pre radosť. Inšpiráciu hľadám na internete, materiál kupujem v roznych e-shopoch, niečo  v Česku, niečo v Nemecku.

Čo by si odporučila ženám, ktoré chcú s výrobou bábik začať? 

Určite predtým, ako začnú s výrobou bábik, by som odporučila veľa si o nich naštudovať, sledovať záujmové skupiny na internete, a odporučila by som im absolvovať kurz výroby bábik, veľa im to v začiatkoch pomôže.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.

Foto: Archív Lucie Borkovej. 

Fotogaléria k článku

Ďalšie články od autorky Bohumila

Ako sa cvičí jóga v Malackách
Miroslava Horňáková: Nerealizovaný sen vždy bude len snom
Zdravý bezlepkový dezert na nedeľu
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Základné zručnosti virtuálnej asistentky
Festival Digitálnych nomádov - Prievidza 24.06.2017
Recept na sebestačnosť od úspešných žien: Konferencia 22.6.2017
Spoznaj ďalšie Nádherné ženy, ako si ty!

Ďalšie články na podobné témy

Ako svojpomocne nafotiť (nielen) handmade produkty do e-shopu
Katarína Szárazová: Základ spokojného a naplneného života je rovnováha
Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!
Andrea Trávničková: Naučila som sa, že v akomkoľvek rozhodnutí je vždy kus dobra
Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti
Zuzana Nohálová: Fascinujú ma ženy, ktoré lámu predsudky
Zuzana Jánošíková: Vychádza mi, že tu a teraz mi je najlepšie.
Tara, tantrická masérka

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.