Babka bylinkárka: bylinky na B
29. 8. 2017 | Paťka

Babka bylinkárka: bylinky na B

Babky bylinkárky okrem miešania rôznych bylinkových čajov a zábalov chodia po lese a stále hľadajú niečo nové. Pozrime sa, čo naše bylinkárky našli teraz.

Baza čierna

Z Bazy sa používa koreň, list, kvet i plod. Na zber plodu bazy je momentálne ideálny čas, keďže sa zbiera na prelome augusta a septembra. Z plodu je výborný sirup alebo džem, ktorý je plný vitamínu C. Baza je skvelá pri prechladnutí. Zvyšuje tvorbu potu, má močopudné účinky, ničí hnilobné baktérie či hlien v prieduškách. Okrem toho je skvelým pomocníkom pri bolestiach hlavy, ba dokonca kŕčových žilách. V týchto prípadoch nepijeme čaj ale prikladáme si na bolestivé miesta obklad.

Bazalka pravá

Poznáme ju najmä z talianskej kuchyne. Bazalka pravá podporuje chuť do jedla, pomáha pri problémoch so žalúdkom či čistí močové cesty od zápalu. Ak máte problémy s plynatosťou a nadúvaním, skúste odvar z Bazalky. 1 polievková lyžica sa zaleje 250 ml vriacej vody, nechá sa variť 10 minút a ešte 15 minút lúhovať. Bazalka nie je vhodná len pre tráviace ústrojenstvo ale takisto je dobrá aj pri zápale mandlí alebo zápaloch uší. Bazalkový kúpeľ pre zmenu pomáha lepšie hojiť rôzne rany.

Benedikt lekársky

Taktiež ako Bazalka pravá má výborný vply na tráviace ústrojenstvo. Bylinka nie je len skvelým aperitívom ale i silným tonikom. Má antibakteriálne a protinádorové účinky, podporuje tvorbu žlče, udržiava obranyschopnosť organizmu voči zvýšeným hnilobným a kvasným procesom v tele, podporuje i ideálny stav kyseliny močovej v organizme. Je výborným asistentom v boji proti kožným chorobám ako sú lupienka či ekzémy.

 pexels-photo-461428_1503988295.jpg

Borák lekársky

Túto bylinku môžete nájsť voľne rásť na hocakej lúke. Pomáha pri problémoch s dýchacími cestami, znižuje horúčku a krvný tlak. Pri vonkajšom použití je vhodný ako obklad na rany alebo vriedky.

Breza bradavičnatá

Nie je rozdiel medzi Brezou bradavičnatou, Brezou bielou ani Brezou previsnutou. Všetko sú to len iné názvy pre jeden a ten istý strom. Už naše staré matere vedeli, že odvar z listov Brezy má priaznivý vplyv na odstránenie baktérií z močových ciest a znižuje tvorbu močových kameňov. Okrem týchto problémov je Breza bradavičnatá vhodná i pri problémoch s reumatizmom. Ak sa vám nadmerne potia nohy, skúste brezovú šťavu. Jej šťava nie je však vhodná len pre nadmerné potenie nôh ale i na rast a zdravú výživu vlasov. 

Ilustračné foto: Pexels.com

Ďalšie články od autorky Paťka

Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?
Krásnej žene záleží len na peniazoch
Kde príroda nepomohla, tam jej pomôžme
Už konečne prestaňme s opakovaním a porovnávaním
Princ si vzal Meghan. Kto si vezme mňa?
Zoznamky (nie)len pre osamelé
Ako si Olívia lásku hľadala
Energická latino žienka alebo zmyselná diva?

Ďalšie články na podobné témy

Cvičíte pre radosť... alebo?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu
Nosenie venušiných guličiek - športová aktivita, do ktorej sa jednoducho zamilujete
Strach je iba choroba, ktorá sa dá vyliečiť
Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nie len v lete?
Jednoduché triky pre krásne vlasy

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.