Bojujete s úzkosťou? Nebojujte
24. 5. 2018 | Simona

Bojujete s úzkosťou? Nebojujte

Poznáte ten pocit, keď sa ráno zobudíte a hoci vonku krásne svieti slniečko, premkne vás nepríjemný stiesňujúci pocit v hrudi? A nech sa ho snažíte akokoľvek prekabátiť ešte sa len zväčšuje? Úzkosť je v životoch mnohých žien, no boja sa to priznať. Otázka je: prečo?

Nepríjemný pocit na hrudi akoby nám nedal dýchať. Viem, že sa s ním trápite mnohé, ale málokedy o tom dáte znať. Najjednoduchšie je vraj byť celý deň zaneprázdnená, snažiť sa odreagovať rôznymi spôsobmi; prácou, cvičením, upratovaním... ale keď si unavená večer ľahnete do postele úzkosť si do nej ľahne s vami.

Prvá pomoc pri záchvate úzkosti

,,Omieľa“ sa to už asi všade, ale myslím, že je to veľká pravda. Prvou pomocou, keď vás zachváti tento pocit je dýchanie.  Pomalé, hlboké dýchanie. Existuje niekoľko techník a trikov, no mne sa najlepšie osvedčil tento:

Ľahnite si alebo sadnite a zavrite oči. Dlaň jednej ruky si priložte na miesto na hrudi, kde cítite zovretie. Najviac sa tento pocit zdržiava v oblasti srdca, uprostred hrude alebo trošku vyššie. Sústreďte sa na to miesto a vedome sa doň nadýchnite. Opakujte niekoľko krát až do vtedy, kým nepocítite úľavu.

Hľadajte korene problému

V podobných prípadoch siahame po tabletkách. Len aby sme necítili a mohli fungovať ako stroje. Nie som si však istá, že je to ten najlepší spôsob. Áno, samozrejme, v prípadoch, keď je úzkosť naozaj neznesiteľná treba si pomôcť aj takto.

Skúste sa však na ,,problém“ pozrieť aj inak. Slovo ,,problém“ som dala naschvál do úvodzoviek. Vaša úzkosť a napätie vám možno chce niečo povedať. Prežili ste vo vašom živote v nedávnej dobe niečo nepríjemné? Rozchod, strata blízkeho človeka, akýkoľvek neúspech,... môže to byť aj niečo, o čom by ste nikdy nepovedali, že vás takto zoberie. Taká drobnosť, mávnete rukou.

 pexels-photo-883441_1527144588.jpg

Sila afirmácií

Keď ste našli koreň problému napíšte si ho na papier. Ako zistíte, že je to ono? Pocit vás naviguje. Keď to uvidíte čierne na bielom, rozbúši sa vám srdce a napätie nedá na seba dlho čakať. A možno sa vám práve uľaví. Pretože ste konečne prišla na koreň tomu, čo vás trápi.

Ďalším pomocníkom pri liečení sa môžu stať afirmácie. Pravdepodobne ste ich už v minulosti skúšala, ale nezaberali. Je tak? Dôvod môže byť ten lebo ste chceli preskočiť z negatívnych, nepohodlných pocitov hneď do pocitov šťastia, lásky a naplnenia. Takto to však nefunguje.

Keď už ste si definovali, čo spôsobuje úzkosť je na čase vybrať si o stupeň lepšiu myšlienku. Takú, ktorá vám prinesie aspoň malú úľavu. Napríklad:

Nežijem život svojich snov – robím to najlepšie, čo v tejto chvíli môžem.

Postupne pridávajte ďalšie a ďalšie myšlienky. A možno to nebude dnes, ale postupne sa dostanete k pocitu, že na to proste máte. Že máte na to žiť život svojich snov a poberiete sa do sveta, aby ste tie sny začali žiť a nie len o nich snívali.

Ilustračné foto: Pexels.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autorky Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IV
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie V
Frustrácia ako začiatok niečoho nového
Podvedomé správanie, ktoré vás brzdí v dosiahnutí vysnívaného cieľa
Psychopati nemôžu byť vyliečení. Pozrite si dôvody!
Závislosť na sociálnych médiách. Ich používanie môže byť aj prospešné
Sebavedomie si môžete vycvičiť
Zbavte sa strachu z budúcnosti a žite na plno