Céčko nie je žiadne béčko
20. 7. 2021 | PR Servis

Céčko nie je žiadne béčko

Vitamín C je životne dôležitý vitamín, bez ktorého by náš organizmus nedokázal plnohodnotne existovať. Človek nemá schopnosť vyrábať si tento vitamín sám, preto musí byť dodávaný do organizmu zvonka.

Lekárskymi štúdiami bolo dokázané, ale aj z  bežnej dennej praxe lekárky  vidím, že vitamín C sa podieľa na všetkých imunitných reakciách, či už ide o chronické alebo akútne ochorenia.

 

vitaminex-vitamin-c_1626770645.jpg

Ako nám slúži vitamín C? 

Vitamín C ovplyvňuje správne fungovanie imunity, nervový a kardiovaskulárny systém, kvalitu spojivového tkaniva, a tým celý pohybový aparát. Je aj významným antioxidantom, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri neutralizácii voľných kyslíkových radikálov. Prebytok voľných kyslíkových radikálov spôsobuje oxidačný stres, ktorý poškodzuje bunky a  vzniká chronický zápal. Na jeho podklade vznikajú mnohé ochorenia vrátane závažných nádorových ochorení. Z uvedeného vyplýva, že vitamín C zohráva dôležitú úlohu nielen v prevencii, ale aj v liečbe rôznych ochorení.  Jeho  nedostatok spôsobuje srdcovo-cievne ťažkosti, poruchy hojenia rán, zníženú toleranciu stresu, zvýšenú pravdepodobnosť rôznych infekcií. Tiež je zvýšené riziko alergických ochorení a nádorových ochorení pri nedostatku vitamínu C.

Pri užívaní bežného vitamínu C ústami nie je možné dosiahnuť dostatočné hladiny vitamínu C v krvi u ľudí  s veľkým nedostatkom vitamínu C.  Je to kvôli tomu, že črevo má výrazne obmedzenú schopnosť vstrebávania vitamínu C. Jednorázovo sa v čreve vstrebe maximálne 240  miligramov bežného vitamínu C. To znamená, že ak  užijete naraz 1 000 miligramov vitamínu C, v čreve sa ho vstrebe maximálne 240 miligramov a zvyšok sa vylúči stolicou. Čiže pri 1000 mg bežného vitamínu C sa využije len štvrtina užitého vitamínu.

vitamin-c_1626770645.jpg

Aká forma vitamínu C je nalepšia?

Niekoľkonásobne vyššie vstrebávanie umožňuje tzv. lipozomálny vitamín C LipoC caps. Táto forma sa vstrebáva v čreve dvojakou cestou, a potom je transportovaná lymfatickým systémom do krvi. Tým, že sa vitamín C dostáva aj priamo do lymfatického systému a do lymfatických orgánov ako je slezina, lymfatické uzliny, kostná dreň, mandle, slepé črevo, dokáže účinnejšie a rýchlejšie podporiť aktivitu imunitného systému. Organizmus lipozomálnu formu  ľahšie vstrebáva, čiže nezaťažuje tráviaci systém, a preto sa dá užívať vo vyšších dávkach než bežný vitamín C.

Najsilnejšou formou vitamínu C je vysokodávkový infúzny vitamín C. Vďaka priamemu podaniu do žily a vysokej dávky sa dá týmto spôsobom dosiahnuť veľmi dobré účinky na imunitný systém a tiež ako doplnková liečba mnohých akútnych aj chronických ochorení. 

Dlhodobá prax a tiež situácia od marca 2020 len potvrdzuje, že starať sa o svoju imunitu v predstihu je extrémne dôležité, pretože len silný imunitný systém sa dokáže s ochoreniami vyrovnať. Netreba pri tom všetkom zabúdať, že silný imunitný systém neznamená, že nikdy neochorieme,  ale to, ako organizmus prípadné ochorenie prekoná. 

Foto: Archív autorky

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom
Vykročte do nadchádzajúcej sezóny s Remonte!
Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom

Ďalšie články na podobné témy

Môžu vám uškodiť bielkovinové diéty a ako sa starať o obličky?
Prirodzené zakrivenie chodidiel – ako by mali vyzerať u zdravého človeka?
Upracme si v tele po novom roku
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Ako sa cvičí jóga v Malackách
Na slovenský trh vstupuje prémiová značka vody GLACÉAU smartwater
Kozmetika, ktorá zabíjala
Chcete schudnúť? Pridajte tieto príjemné veci!