,,Céčko“ – vitamín na všetko
20. 2. 2023 | PR Servis

,,Céčko“ – vitamín na všetko

Vitamín C je nevyhnutnou zložkou pre zdravý imunitný systém u ľudí všetkých vekových kategórií. Pomáha krvi produkovať bunky, ktoré bojujú proti chorobám a umožňuje vášmu telu absorbovať dôležité minerály. Avšak to už každý z nás dávno vie! To čo možno neviete je práve to, že ,,céčko“ je potrebné pri správnom fungovaní ľudského organizmu. Jeho účinky totiž  ovplyvňujú zdravie očí, zvyšujú produkciu bielych krviniek či podporujú hojenie rán.  Dalo by sa povedať, že vitamín C je nutnosťou každého pre každý deň.

Vitamín C, tiež známy ako kyselina askorbová, je vo vode rozpustný vitamín, ktorý sa prirodzene vyskytuje v niektorých potravinách. Ľudské telo si nedokáže samé vytvoriť tento vitamín, preto musíte imunitný systém podporovať konzumáciou potravín, ktoré ho prirodzene obsahujú. Vitamín C zohráva niekoľko úloh v našom tele napríklad:  

Vitamín C ako antioxidant

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý zabíja voľné radikály a chráni ostatné zložky v tele, ako sú bielkoviny a nukleové kyseliny. Rôzne environmentálne faktory môžu ohroziť telo škodlivými molekulami známymi ako voľné radikály. Tieto voľné radikály bránia imunitnému systému chrániť telo. Antioxidanty pomáhajú zabíjať voľné radikály, takže imunitný systém funguje normálne.

Zvyšuje produkciu bielych krviniek

Vitamín C zvyšuje produkciu bielych krviniek a pomáha im fungovať efektívnejšie. Tiež ich chráni, keď prechádzajú telom, bojuje proti voľným radikálom a chráni vaše telo pred infekciou. Kostná dreň pomáha vytvárať  tieto biele krvinky, ktoré bojujú proti chorobám a infekciám. Najdôležitejšie druhy bielych krviniek sú fagocyty a lymfocyty. Fagocyty zabíjajú cudzie telesá, ako sú vírusy, zatiaľ čo lymfocyty pomáhajú vytvárať protilátky.

Podporuje hojenie rán

Kolagén je nevyhnutnou súčasťou biospojivového tkaniva v pokožke. To znamená, že keď sa na koži otvorí rana, telo musí rýchlo vytvoriť kolagén, aby sa mohla zahojiť. Pri nízkej hladine vitamínu C vytvára telo väčšiu záťaž pri tvorbe kolagénu, to znamená, že proces hojenia trvá dlhšie. Vitamín C pôsobí aj ako antioxidant proti škodlivým molekulám v mieste poranenia, čo z neho robí kľúčovú zložku pri hojení rán.

3d-mxv-t-vitaminc-24tbl-sk-lr_1676821739.jpg

Aké sú ďalšie zdravotné prínosy vitamínu C?

·         Môže znížiť príznaky bežného prechladnutia: vitamín C znižuje závažnosť symptómov alebo trvanie prechladnutia

·         Môže zlepšiť zdravie očí: výskumy naznačujú, že zvýšený príjem vitamínu C môže pomôcť predchádzať a znižovať riziko očných ochorení, ako je vekom podmienená makulárna degenerácia

·                  Zabraňuje nedostatku železa : Vitamín C pomáha telu absorbovať určité druhy železa situované v hrubom čreve.  Práve železo hrá dôležitú úlohu pri transporte kyslíka v krvi. Bez vitamínu C by vaše telo malo problém absorbovať železo

Ak ,,Céčko“ v strave nestačí

Vitamín c je esenciálna látka, ktorá je ako môžeme vidieť nutná pre telo v každom smere. Strava mnoho krát nepokryje potrebné množstvo, ktoré potrebujete prijať počas dňa, aby vitamín C mohol správne fungovať. Aby sme sa vyhli prípadným nedostatkom spoľahnite sa na pomocníka, ktorého máte vždy po ruke. Výživový doplnok od značky Maxi Vita, šumivý Vitamín C + Acerola a Zinok je tou pravou kombináciou troch účinných látok, ktoré vám pomôžu k správnej funkcií imunitného systému.  Zinok aj vitamín C sú totiž nenahraditeľné pri tvorbe protilátok a ochrane organizmu pred škodlivinami okolia. Viac informácií nájdete na stránke www.vitar.sk

Súťaž o balíček plný vitamínu C

Ktoré tri účinné látky obsahuje výživový doplnok od značky Maxi Vita?

a)      Vitamín C, echinacea a zinok

b)     Vitamín C, Acerola a Zinok

c)      Vitamín C, Acerola a Vápnik

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus

Ďalšie články na podobné témy

Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
Pomôžte vlasom prirodzenou cestou
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Dajte stopku detským chorobám. Tu sú tipy ako si s nimi poradiť
Nadbytok či nedostatok? Ako viem, že mám zinku tak akurát
Afty dokážu u detí narobiť problémy. Viete ako sa im vyhnúť?