Cestovanie po Slovensku po stopách režisérov
6. 7. 2017 | Gabriela

Cestovanie po Slovensku po stopách režisérov

Poznáte to. Pocit, že už ste na Slovensku všetko videli. Alebo horšie. Nie je nič zaujímavé na cestovaní po Slovensku. Pre tých, čo hľadajú inšpiráciu, ako i z dovolenky na Slovensku urobiť kvalitne strávený čas, mám odporúčanie. Vydať sa na cestu ako filmový fanúšik.

Stačí, ak si už k známym slovenským dominantám pripomeniete, že tieto miesta boli pre režisérov natoľko zaujímavé a krásne, že sa rozhodli pre ich sfilmovanie. Pridajte k tomu i svoju predstavivosť a vcíťte sa do rolí hercov, ktorí tam trávili čas. Hoci nie všetky snímky točené na Slovensku sa môžu pochváliť fantastickými hodnoteniami od kritikov alebo divákov, určite však zmeníte pohľad na miesta, po ktorých dennodenne kráčate a získate prehľad o rôznorodosti našej krajiny. 

Adam Šangala

 Pre obdivovateľov krásnej slovenskej prírody odporúčam vydať sa po stopách filmu Adam Šangala. Pokoj a nádherné prírodné scenérie, to všetko môžete nájsť v Habovke. Scéna, kedy ide starý Šangala pytliačiť, sa točila na kopci nad cestou idúcou zo Zuberca do Oravíc v časti Ľanovisko. V záberoch je vidieť vrch Osobitá. Kaplnku, popri ktorej kráča starý Šangala, však nenájdete. Tú si filmári vytvorili len za účelom natáčania.

Dračie srdce

 Ide o americký film natočený ešte v roku 1996, ale pomerne veľa záberov zachytáva nádherné exteriéry Slovenska (Slovenský raj) či interiéry našich hradov, napr. Spišský hrad, Čachtický hrad, hrad Strečno. Vybrať si teda môžete hneď niekoľko oblastí, podľa toho, na čo máte chuť či čas.

Obchod na Korze

 Ide azda o náš najúspešnejší film, vzhľadom k tomu, že získal amerického Oscara. V hlavnej úlohe sa predsavil Jozef Kroner. Natáčalo sa na východnom Slovensku v meste Sabinov, kde i dnes na námestí na jednom z domov môžete zahliadnuť pamätnú tabuľu venovanú tomuto filmu.

Pacho, hybský zbojník

 Režisérsky počin Martina Ťapáka o zbojníkoch, opäť v hlavnej úlohe s Jozefom Kronerom, je obľúbenou snímkou u slovenských divákov. Rovnako v nej nájdete kus krásy Slovenskej prírody. Nakrúcalo sa a v Manínskej tiesňave, Bielovodskej doline, na Súľove, Rajeckej Lesnej, Červenom Kameni, Terchovej, v okolí Bratislavy a v Lakšárskej Novej Vsi.

Perinbaba

 Myslím si, že túto rozprávku predstavovať netreba. Miest, kde sa natáčala je hneď niekoľko. Okrem Zázrivej či Martina treba spomenúť i náš národný klenot Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Pre zaujímavosť, hlavná prestaviteľka perinbaby Giulietta Masina musela byť z nej pre svoj vek a veľký počet schodov (viac než 300) vynášaná horskými nosičmi.

 pexels-photo-54200_1499327430.jpg

Bathory

Ide taktiež o filmové dielo azda najznámejšieho slovenského režiséra Juraja Jakubiska. Samozrejme, väčšina sa natáčala na Čachtickom hrade. Avšak mohli ste v jednotlivých scénach zahliadnuť i skanzen Pribylina, bratislavskú Kolibu, Dunaj či Vysoké Tatry

Láska na vlásku

S pomedzi spomínaných filmov, ide o ten najnovší. I keď pravdepodobne nejde o najkvalitnejšiu snímku, nepochybne v nej bolo zobrazených pár krásnych miest zo Slovenska. Išlo najmä o Oravský hrad, Nitriansky hrad, Zuberec a kostol v Dražovciach. Rovnako sa na Oravskom hrade natáčal i Sokoliar Tomáš.

Horná Dolná

 Nie je to tak dávno, čo sa začal natáčať seriál z prostredia jednoduchej slovenskej fiktívnej dediny Horná-Dolná. Skutočné miesto natáčania je Nová Lehota. Nachádza sa pod Brezovcom v okrese Nové mesto nad Váhom. Táto oblasť sa odvtedy stáva čoraz viac populárnejšia pre rodinné výlety. Nejeden si tu spraví selfie pred súčasnými dominantami obce a uverejní fotografiu na Facebooku. Dokonca tí šťastnejší mohli naživo vidieť natáčanie seriálu a uvidieť hercov na vlastné oči. Okrem iného sa môže dedina popýšiť krásnou prírodou, dokonca tu s ťažkosťami chytíte mobilný signál. Takže ideálne miesto pre víkendový relax.

 Ste pripravení vydať sa na cestu a oboznámiť sa s miestami videnými v spomenutých snímkach?

Ilustračné foto: Pexels.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

TOP 8 atrakcií na strednom Slovensku
Nechajte sa uniesť čarom slovenskej zimy
Užitočné cestovateľské web stránky, ktoré ti ušetria peniaze
TOP 10 destinácií pre odvážne SINGLE ženy!
Západné Tatry: Zamierte k Račkovym plesám
Potrebujete si oddýchnuť a hľadáte ideálne miesto? Zajednajte si pobyt v Jasnej
Čo zažiť cez leto okrem dovolenky pri mori? No predsa víkend na chate uprostred prírody
Nezvyčajné pláže sveta