Chcete cestovať? Ponúkame vám 10 tipov od skúseného cestovateľa
10. 12. 2017 | Simona

Chcete cestovať? Ponúkame vám 10 tipov od skúseného cestovateľa

Ak je vašim snom cestovať a spoznávať nové kúty sveta, tie známe, ale aj tie menej známe, no bojíte sa a neviete, kde začať máme pre vás dobrú správu! V tomto článku sa dozviete ako si cestovanie vychutnať čo najlepšie, čo robiť a čomu sa radšej vyhnúť. Príjemné čítanie!

Matthew Karsten je zahraničný bloger a fotograf, no najmä cestovateľ na plný úväzok. Cestovaniu sa venuje už neuveriteľných sedem rokov. Svojich čitateľov inšpiruje nie len dych berúcimi zábermi, ale aj užitočnými radami. On sám hovorí, že cestovanie nemusí byť drahé, tak na čo čakáte, milé dámy?

1. Aby ste sa vyhli radom, vstávajte zavčasu

Hovorí sa, že produktívni ľudia vstávajú skoro ráno. A rovnako to platí aj pri cestovaní. Aby ste sa vyhli nekonečným radom pri vstupe do rôznych atrakcií či pamiatok, určite sa oplatí vstať skôr. Bonusom sa stanú mimoriadne vydarené zábery a to vďaka mäkkému, difúznemu svetlu.

2. Nezabúdajte na hotovosť ,,navyše“

Peniaze sú pri cestovaní, ale aj mimo neho veľmi dôležité. Aby ste predišli rôznym ťažko predvídateľným situáciám, odložte si nejaké tie extra peniaze na rôzne miesta. V prípade, že stratíte peňaženku, alebo platobná karta prestane reagovať potešíte sa, že máte peniaze ,,navyše“. Matt odporúča odložiť si takéto peniažky do ponožky, pod vložku od topánky, do kozmetickej taštičky, apod.

3. Zoberte si so sebou šatku

Tento štýlový doplnok, plní okrem spomenutej funkcie aj mnohé iné a pri cestovaní sa vám určite zíde. Hodí sa na ochranu pred silným slnečným žiarením, poslúži ako provizórny uterák, či maska na oči.

4. Majte vždy urobené kópie dôležitých dokumentov

Matt hovorí, že keď mu v Paneme ukradli notebook, mal šťastie, pretože väčšiu súborov a fotografií mal uložených na záložnom disku. To isté platí aj pre vás. Uchovajte si digitálne, ale fyzické kópie vášho pasu, prípadne víz, rodného listu, vodičského preukazu a karty poistenca. Niekde si zapíšte aj dôležité telefónne čísla, ktoré by ste v prípadne núdze mohli využiť.

 buildings-2297210-960-720_1512928814.jpg

5. Vyskúšajte Couchsurfing

Táto online komunita ponúka množstvo cestovateľov z celého sveta, ktorý sú ochotní poskytnúť vám prespanie u nich doma či už v izbe na pohodlnej posteli alebo na gauči v obývačke. Toto je jeden zo spôsobov ako neutrácať veľké peniaze na ubytovanie. A ako bonus sa lepšie oboznámite s miestnou kultúrou a zvykmi.

6. Neplánujte zbytočne

Matthew odporúča vybrať si 1 – 2 aktivity, prípadne miesta, ktoré chcete vyskúšať/ navštíviť a určiť si jeden koncový bod. Človek nikdy nevie, čo sa môže stať a kam ho život zaveje.

7. Zostaňte v kontakte so svojimi známymi

Z času na čas sa ozvite aj svojim priateľom a rodine. Môžete im zavolať, alebo dokonca poslať pohľadnicu či list. Je pravda, že pri cestovaní nikdy nebudete samy, obzvlášť v prípade, že ste na ceste sólo. No predsa je dobré udržovať kontakt so svojimi najbližšími a to aj v prípade, ak sa niečo stane. Budú vedieť, kde sa približne nachádzate a ako vám môžu pomôcť.

8. Vystúpte zo zóny komfortu

Robte to, z čoho máte strach. Jasné, nepreháňajte to, ale aspoň sa o to pokúste. Získate nový zážitok, skúsenosť. Ak sa bojíte zhovárať s cudzími ľuďmi, práve toto je skvelá možnosť sa prekonať. A na ceste máte mnoho možností, kde začať, čo nás vedie k nasledujúcemu bodu.

 ribblehead-viaduct-2443085-960-720_1512928815.jpg

9. Komunikujte s domácimi

Áno, naozaj! Na cestách je vždy skvelé, pokiaľ ovládate aspoň angličtinu. Ak sa však chcete zdokonaliť napríklad v španielčine alebo ju oprášiť, vybočte zo známych cestičiek a dajte sa do rozhovoru s domácimi. Priblížite sa ich kultúre a určite zažijete nezabudnuteľné zážitky!

10. Spomaľte

A posledná rada na záver znie: ,,spo – maľ – te“. Keď sa človek zastaví, všetko vníma jasnejšie, dokáže si vychutnať a oceniť prítomnú chvíľu. Takže namiesto toho, aby ste prebrázdili 6 krajín za 6 týždňov, strávte niekoľko dní na vyhradených miestach a spoznajte ich do hĺbky.

Ktorý z vyššie spomenutých bodov chcete vyskúšať alebo ste už vyskúšali? Súhlasíte s radami Matthewa Karstena? Napíšte nám aj vy, aké máte skúsenosti s cestovaním a podeľte sa s nami o vaše tipy a postrehy z ciest.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autora Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Chorvátsko trochu inak - Slavónia na jeseň
Vianoce v Španielsku
TOP 8 atrakcií na východnom Slovensku
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Sama na Vianoce - ako prežiť sviatky pokoja aj keď ste sama
Premeňte cukor na svojho priateľa. Triky, ako ho využiť v domácnosti
Osvedčené tipy na darčeky pre najbližších
Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!