Chcete si doma tlačiť kvalitné fotografie? Akú tlačiareň si vybrať?
26. 1. 2023 | PR Servis

Chcete si doma tlačiť kvalitné fotografie? Akú tlačiareň si vybrať?

Aj vy si radi prezeráte staré fotografie? Nielen kvôli spomienkam na detstvo, ale kvôli tomu, že prezeranie „fyzických“ fotografií má svoje nezameniteľné čaro, ktorému sa žiadna obrazovka nevyrovná?

Jednoznačne atrament

Ak zároveň s obľubou fotíte, určite si aspoň občas dávate vaše nové fotografie vytlačiť. A ak to robíte pravidelnejšie, určite vám už napadlo, že by ste si mohli fotografie tlačiť aj doma. Akú tlačiareň si na tento účel zaobstarať?

V prvom rade jednoznačne atramentovú. Aj keď laserové tlačiarne sú výborné na tlač dokumentov vďaka ich vyššej rýchlosti, ekonomickejšej tlači a taktiež faktu, že tonery nezasychajú, atramentové tlačiarne produkujú presnejšie a jasnejšie farby, čo sa viditeľne prejavuje na kvalite vytlačených fotiek.

Dôležitým parametrom pre kvalitu fotky je aj rozlíšenie tlače, ktoré sa uvádza v DPI (dots per inch, čiže počet bodov na palec). V súčasnosti však tomuto parametru pri bežnom použití až tak veľkú pozornosť prikladať nemusíte, keďže aj lacnejšie tlačiarne zvládajú tlač pri 1200 DPI, čo je často viac ako je na kvalitnú tlač fotografií potrebné. Čo by vás však malo zaujímať, je počet atramentových náplní. Prečo? To si teraz vysvetlíme.

Na čo vplýva počet atramentových náplní?

Atramentové tlačiarne „skladujú“ farbu v náplniach, respektíve kazetách. Tie môžu byť v tlačiarni dve, čierna a farebná, ktorá obsahuje tri farby (cyanovú, purpurovú a žltú), ktoré spolu s čiernou dokážu namiešať všetky ostatné. Keďže sú však tri farby v jednej kazete, je potrebné celú farebnú kazetu vymeniť akonáhle sa jedna z farieb minie.

Výhodu v tomto smere majú tlačiarne, ktoré majú štyri kazety (čiernu a jednu pre každú zo spomínaných farieb). Aj keď takáto tlačiareň bude pravdepodobne o niečo drahšia, z dlhodobého hľadiska ušetríte pri kúpe náplní.

Existujú aj tlačiarne, ktoré majú ešte viac kaziet s ďalšími farbami a tak dokážu namiešať ešte krajšie farby a tlačiť tak ešte krajšie fotografie. Treba si však uvedomiť, že to znamená kupovanie ďalších náplní do tlačiarne Canon naviac a tak si treba pred kúpou tlačiarne zistiť aj to, koľko vás bude stáť dokupovanie náplní, aby pre vás tlač nebola príliš nákladná.

Zdroj obrázka: Autor: Dragana Gordic / Shutterstock.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus

Ďalšie články na podobné témy

Bývate v rodinnom dome? Toto aku náradie a techniku musíte mať
Letná kreativita pre malých aj veľkých
Pozvanie na letné tvorenie, kurzy pre malých aj veľkých
Režisér filmu Piaty element Luc Besson prichádza s veľkolepým sci-fi Valerian a mesto tisícich planét
Oprášte svoj šijací stroj
Jednoduchý návod, ako si môžete ušiť sukňu
Všetko, čo ste chceli vedieť o materiáloch pre šitie vlastného outdoorového oblečenia
Tango: Čo by ste o ňom mali vedieť?