Čo má spoločné múdrosť tela s intuíciou?
21. 10. 2018 | Simona

Čo má spoločné múdrosť tela s intuíciou?

V živote niekedy čelíme výzvam, ktoré vyžadujú naše rozhodnutie. Pokiaľ patríte do skupiny ľudí, ktorí si povedia: ,,teraz to bude takto a basta,“ a už sa k svojmu rozhodnutiu nevraciate patríte k tým šťastnejším. Pre veľa ľudí a najmä žien bývajú životné križovatky jednou z najťažších skúšok.

Určite ste už počuli výraz intuícia. Zrejme ju nemusím veľmi predstavovať. Ženský šiesty zmysel, spiritualita, ... . Niekedy sa nám však môže zdať, že vlastne ani neviete čo to je a či to, čo cítime je tá povestná sila, ktorá nás chráni pred niečím neželaným alebo je to len náš vlastný strach, ktorý ako sa všade hovorí je dobré prekonať.

V živote sa učíme na chybách. A niekedy sa tak učíme aj počúvať naši intuíciu. Stalo sa vám už niekedy, že ste v tele pocítili zvláštny pocit či brnenie, akoby spadol z neba blesk a vy ste proste vedeli? Gratulujem, to bola pravdepodobne vaša intuícia.

Dôverujte samy sebe

Naučili sme sa ignorovať jemné náznaky nášho tela. A priznajme si, že mu niekedy vôbec nerozumieme. Práve intuícia sa niekedy môže prejavovať rôznymi pocitmi v tele. Ako napríklad, keď sa snažíte si nahovoriť, že toto miesto je v poriadku, aj keď sa mi tu teraz nepáči, chce to čas... No váš žalúdok si to nemyslí. Rôzne sa krúti, cítite neviditeľnú ťažobu na hrudi, ťažko sa vám dýcha. Neodháňajte svoje vlastné pocity, radšej odíďte. A nevyčítajte si, že ste odišli. Učte sa dôvere.

Spojte sa s prírodou

Ako som už spomenula – môže byť ťažké identifikovať, čo vlastne cítime. Väčšina z nás žije v mestách, kde jednoducho nemáme čas sústrediť sa na seba. Nepočujeme, nevidíme. Nájdite si čas aspoň cez víkend a pokiaľ nemáte príležitosť vypadnúť do hôr alebo k jazeru, vyberte sa aspoň do parku. Zavrite oči, vypnite mobil a len tak buďte. Vnímajte vietor, pohyb stromov, šušťanie lístia. Bolo by ideálne, keby ste sa v prírode venovali aj fyzickým aktivitám, akými sú tanec či Qi Gong, ktoré vám pomôžu dostať sa z hlavy do tela vedomejším spôsobom.

 agriculture-1807549-960-720_1540107149.jpg

,,V tele je ukrytá múdrosť, múdrosť pocitov, ktorým keď dovolíme pracovať v spojení s našimi kognitívnymi schopnosťami, dovedú nás k hlbšiemu, múdrejšiemu a integrovanejšiemu životu. Preto sa potrebujeme dostať späť do tela, čo nie je len o cvičení jógy alebo dvíhaní činiek. Môžeme naše telo dopovať najlepšími doplnkami stravy, organickou stravou, môžeme dosiahnuť, aby bolo naše telo pružnejšie a silnejšie, ale to ešte stále neznamená, že sme s ním v kontakte.

Aby sme znova začali byť v kontakte s našim telom, musíme urobiť všetko preto, aby sme rozoznali prvotní zážitok, ktorý nás viedol k odlúčeniu od nášho tela. Umožňovaním plnšieho a zdravšieho stvárnenia našej základnej prirodzenosti si umožňujeme dosiahnuť hlbší život pre seba. Život plný integrity a rozvíjania intimity so všetkým, čo sme.“ Robert Augustus Masters

Práca s telom a masáže

Ďalší spôsobom ako obnoviť kontakt s telom sú rôzne masáže. Človek by povedal, že masáž je niečo špeciálne, čo si môžeme dopriať len z času na čas a preto, aby sme si ukázali ako sa máme radi. V skutočnosti je masáž čosi viac. Učíme sa byť samostatní, ale pravdou je, že z času na čas potrebujeme cítiť, že nie sme sami a že nás niekto v živote podporuje. Kvalifikovaný bodyworker vám môže pomôcť nie len skrze uvoľnenia svalového napätia, ale tiež aj pri uvoľňovaní emočných blokád, ktoré si často ani nemusíte uvedomovať, pretože ste ich ,,zatlačili“ hlboko do tela. Preto sa hovorí, že stuhnutá šija a ramená reprezentuje stres a záťaž, akési pomyselné bremeno.

Chronický stres sa prejavuje stuhnutím, spazmami, nesprávnym držaním tela. Takto nám telo ukazuje, že niečo nie je v poriadku, že sme neustále v napätí a nedokážeme sa uvoľniť. Nebojte sa preto masáží a vyskúšajte aj bodyworking. Po práci s telom pocítite neuveriteľnú úľavu a doslova sa vám ,,vyjasní.“

Ilustračné foto: Pixabay.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autora Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XIV
Nedarí sa vám otehotnieť? Vyskúšajte prírodnú liečbu
Zranenia pri sexe alebo intímna bolesť
Bezlepková diéta? Odmení sa vám tisíckrát!
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VI
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?