Čo nájdete v knihe Nesladím?
29. 11. 2017 | Gabriela

Čo nájdete v knihe Nesladím?

Čoraz viac je populárny zdravý životný štýl. Nejde len o to dobre vyzerať, ale zdravo sa i cítiť. Ako mnohí iní, i ja som tomuto trendu prepadla. Pričom môj dôvod nie je len krásne ale predovšetkým ZDRAVÉ telo. Hoci pravidelne cvičím a dokázala som pomerne dobre upraviť stravu, zo všetkého najťažšie bolo a je, zbaviť sa závislosti od sladkého.

Preto som sa rozhodla pre kúpu knihy s názvom Nesladím od autorov Angelika Kutišová, Vladimíra Ollé a Silvia Langermann.

V mojej snahe ma vo veľkej miere odrádza i okolie a na jednej strane najmä manželova rodina milujúca sladké. Myslia si, že mi ide len o chudnutie. Napriek tomu ma nevedomky v odhodlaní podporujú a to tak, že vidím, aké známky na ich telesnom a duševnom zdraví zanechala neprimeraná konzumácia sladkostí, sladkých vôd a jedál. Môcť ovplyvniť svoje zdravie stravou a neurobiť to, je predsa hlúposť.

Ale späť ku knihe. Po prečítaní úvodných strán zo spomínanej knihy som sa do nej ihneď zaľúbila. Našla som totiž všetko, v čo som dúfala. Kniha je z časti autobiografická, ale opiera sa tiež o fakty a vedecké poznatky. Z právneho hľadiska je hneď na začiatku pripravená formulka, že kniha je len informačným zdrojom a uvedené informácie nesmú byť zamieňané za rady kvalifikovaných zdravotníckych odborníkov. Znamená to toľko, že zodpovednosť za svoje stravovanie, hoci inšpirované touto knihou, berie na seba čitateľ a nie autori. Odbornosť a autentickosť, s akou je kniha napísaná vás však pochybností o tom, čo robíte dobre, zbaví.

Uvedená publikácia si sľubuje, zbaviť vás postupnými krokmi závislosti od sladkého, dokonca vraj sladiť úplne prestanete. Vysvetľuje rozdiely v rôznych druhoch sladidiel, ich výrobu, objasňuje príznaky tela závislého od cukru, príčiny vzniku závislosti od sladkého a spomína i hrozby spojené s nadmerným užívaním cukru. Dokonca sa kniha zaoberá vplyvom cukru na nenarodené dieťa vo vzťahu k výžive matky počas tehotenstva. Nájdete tu i kapitolu objasňujúcu určité vývinové naprogramovanie ľudského tela ku vzniku obezity. Týka sa to najmä prípadov, keď človek napriek veľkej snahe schudnúť (zdravé stravovanie a pravidelné cvičenie), úbytok na váhe nevidí. Vyvracajú v tejto téme rôzny mýty a ako je možné tento fenomén ovplyvniť.

Kniha ponúka i možnosť urobiť si krátky kvíz a zistiť, či ste závislí od sladkého. Taktiež vás prevedie šiestimi piliermi uvedomelého jedenia založeného na budhistickej filozofii jedenia (v skratke – jedzte vtedy, ak ste hladný).

Autori zdôrazňujú, že závislosti od sladkého sa dá zbaviť raz a navždy. Jadrom celej knihy je predstavenie ich programu NESLADÍM, ktorý je rozdelený do troch fáz. Každá z nich pozostáva zo štyroch na seba nadväzujúcich týždňov, ktoré sú rozdelené do samostatných kapitol. Na začiatku každého týždňa je stručný obsah, čomu sa budete venovať a čo sa naučíte.

 fg_1511982152.jpg

Najviac oceňujem recepty na prípravu zdravších alternatív jedál. Dokonca i dnes tak populárneho kváskového chlebíka. Popri tom vás kniha nenásilne edukuje a vyvracia mýty tak často kolované v médiách. Naučíte sa, ako čítať etikety na výrobkoch, pripravovať zdravé maškrty a domáce jedlá bez cukru a umelých náhrad. Navyše tu nájdete množstvo osobných výpovedí úspešných absolventov programu i jeho samotných autoriek.

Takže nezostáva nič iné, len sa do toho pustiť. Sama som zvedavá, či vydržím a odhodlanie ma neopustí. Ak sa závislosti od sladkého napriek tomu úplne nezbavím, prinajmenšom sa veľa vecí naučím. Okrem toho sa dá uvedený program absolvovať i s inštruktormi. Čo môže byť už iná káva.

Na záver len: „Aj bez sladkého sa dá žiť. Stačí sa o tom presvedčiť!“

Ilustračné foto: Pixabay.com, osobný archív

Ďalšie články od autorky Gabriela

Volume Serum Mascara od Gosh
Jednoduché triky na oživenie nálady vďaka oblečeniu
Môžeme ochorieť používaním make-upu?
S týmto sa už vaša pleť lesknúť nebude
Riasenka Rebel Eyes od Gosh
Giant PRO Double Liner - Očná tekutá a kajalová linka 2v1
Sú esenciálne oleje nebezpečné?
Frustrácia ako začiatok niečoho nového

Ďalšie články na podobné témy

Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Diéta z doby kamennej: Čo sa skrýva pod paleontologickým stravovaním?
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Novinka Sunar Premium 4 pre zdravý vývoj malých objaviteľov
Od prekyslenia k rovnováhe pomocou troch jednoduchých zásad
Cvičíte pre radosť... alebo?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.