Čo s prichádzajúcimi teplými dňami v okolí Banskej Štiavnice?
29. 3. 2023 | PR Servis

Čo s prichádzajúcimi teplými dňami v okolí Banskej Štiavnice?

Banská Štiavnica je jedným z najmalebnejších miest Slovenska. Nejde však len o jej krásu, ale aj medzinárodný význam mesta a jeho technických pamiatok, ktoré boli v roku 1993 vďaka svojej jedinečnosti zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pamiatky a história však nie sú tým jediným, čo možno v okolí Banskej Štiavnice vidieť a zažiť. Nemenej zaujímavá je aj rozmanitá príroda ukrytá v srdci Štiavnických vrchov, ktorá ponúka návštevníkom nekonečné možnosti trávenia voľného času. Ak teda plánujete vyraziť do Banskej Štiavnice a jej okolia, možností budete mať viac než dosť.

Vysoká koncentrácia nevídanej krásy na malom priestore! Presne taká je Banská Štiavnica so všetkými krásami, ktoré ponúka. Navštíviť množstvo jedinečných pamiatok, zájsť na kopec a pokochať sa impozantnými výhľadmi, osviežiť sa v jazere či vyraziť na lyže - to všetko stihnete za pár dní. Vďaka tomu sa toto miesto teší čoraz väčšej obľube a je ako stvorené na predĺžené víkendové pobyty. Či už sa sem vyberiete za romantikou vo dvojici alebo za dobrodružstvom spolu s vašimi deťmi verte, že váš zážitok bude zaručene stáť za to!

Banskoštiavnické tajchy

Jedným z absolútnych unikátov Banskej Štiavnice sú rozhodne tajchy. Ide o systém vzájomne poprepájaných vodných nádrží pochádzajúcich z 18. storočia, ktoré kedysi slúžili ako zdroj vodnej energie pre prevádzkovanie baníckej činnosti. Z pôvodných 60 tajchov sa dodnes zachovalo len 24. Tie sú do tunajšieho prostredia vsadené tak prirodzene, až má človek pocit, že ide o skutočné prírodné jazierka. Väčšie aj menšie tajchy sú roztrúsené nielen medzi kopcami Štiavnických vrchov, ale nachádzajú sa aj v tesnej blízkosti samotného mesta. Veľká vodárenská, ktorá je jedným z najznámejších tajchov, je napríklad vzdialená od námestia len 15 minút pešou chôdzou, vďaka čomu sú tieto prechádzky ako stvorené aj pre tých, ktorí majú obavy z divej zveri žijúcej v tunajších lesoch. Okrem prechádzok však tajchy ponúkajú aj aktívnejší druh zábavy - letné dni tu návštevníci bežne trávia plávaním a kúpaním, pričom v zime ich vyhľadávajú najmä ako miesta vhodné pre otužovanie.

Malebná príroda

Banská Štiavnica je vsadená do údolia Štiavnických vrchov, preto návštevu tunajšieho okolia zaručene ocenia aj turisti, trailoví bežci či cyklisti, rovnako však aj príležitostní výletníci, ktorí len túžia vidieť kúsok prírodnej krásy. Na toto je priam stvorená prechádzka na Sitno - vyhasnutú sopku Štiavnických vrchov, odkiaľ sa vám v prípade priaznivého počasia naskytne nezabudnuteľný výhľad na poriadne široké okolie. V mieste výstupových bodov na Sitno je k dispozícii aj nejedna požičovňa bicyklov, preto ak si trúfate, môžete výstup naň absolvovať aj na dvoch kolesách.

Po stopách histórie

Len čo sa dosýta nabažíte banskoštiavnickej prírody, môžete priamo niektorou z turistických trás zavítať rovno do centra mesta. Históriou tu doslova dýcha každá jedna z budov na Námestí Svätej Trojice, odkiaľ je len pár krokov vzdialená aj historická budova radnice, Starý a Nový zámok, niekoľko kostolov, múzeí a starých meštiackych domov. Budete sa cítiť akoby ste sa v inom storočí.

Veľkú časť pamiatok v okolí Námestia Svätej Trojice zničil 18. marca ničivý požiar, preto nejaký čas potrvá, kým budú návštevníkom opäť sprístupnené. Ak chcete Banskej Štiavnici pomôcť zmierniť vplyv požiaru, môžete na opravu tohto jedinečného historického dedičstva prispieť akoukoľvek dobrovoľnou čiastkou.

Komfortné ubytovanie

Aby ste si mohli všetky krásy Banskej Štiavnice dosýta vychutnať, mali by ste si vybrať aj správny hotel, ktorý vám poskytne nielen potrebné služby, ale aj čosi navyše. Ak cestujete vo dvojici, možno vás zláka predstava bývať priamo v historickom centre, ak sa však chystáte na predĺžený víkend ako rodina, určite zvážte aj možnosti mimo mesta a bližšie k prírode. Tu sa vy a vaše deti môžete dosýta vyšantiť na čerstvom vzduchu. Ako stvorený pre rodiny s deťmi je aj Hotel Salamandra, v rámci ktorého máte k dispozícii uzavreté detské ihriská a športoviská, kde si môžete spoločne zahrať rôzne loptové hry, tenis, alebo sa len tak kochať prírodou. Ako wellness hotel vám okrem toho poskytne aj možnosť regenerácie a nerušený relax v objatí prírody.

HERO: Banskastiavnica.travel 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Za zatvorenými dverami: Ako vie wellness hotel premeniť teambuilding na nezabudnuteľný zážitok
Vychutnajte si lahodnú šálku filtrovanej kávy - ako na jej prípravu?
Viete, kam sa môžete v zime vybrať za teplom k moru?
Dámske botasky nielen na voľný čas
Spoznaj tvár zamestnávateľa s Work or Not!
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Plánujete si kúpiť nový jedálenský stôl a stoličky? Na čo sa zamerať pri výbere?
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko

Ďalšie články na podobné témy

TOP 8 atrakcií na strednom Slovensku
Príďte si oddýchnuť a načerpať energiu do Vysokých Tatier
Kam na dovolenku s deťmi? Tipy na 5 slovenských aquaparkov, ktoré sa oplatí navštíviť
Príjemný jesenný pobyt môžete zažiť aj v Púchove
Čo zažiť cez leto okrem dovolenky pri mori? No predsa víkend na chate uprostred prírody
Nechajte sa uniesť čarom slovenskej zimy
Užitočné cestovateľské web stránky, ktoré ti ušetria peniaze
TOP 8 atrakcií na západnom Slovensku