Deň ako predavačka v obchode v nákupnom centre
21. 11. 2017 | Gabriela

Deň ako predavačka v obchode v nákupnom centre

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké je to byť predavačkou? Priznám sa, ja ani veľmi nie. Vedela som, že táto práca je náročná, ale zase nepatrí medzi najťažšie. I keď je možné o tom polemizovať. Keď sa mi naskytla možnosť vyskúšať si toto povolanie na vlastnej koži, neváhala som. A poviem vám, mala som, čo robiť, aby som vydržala. 

Po príchode do nemenovaného obchodu v nákupnom centre, som sa po odložení svojich osobných vecí, ihneď pustila do práce. Spočiatku som robila pomerne nenáročnú prácu, vybaľovala som tovar a „kódovala“ (pripevňovala som na oblečenie zariadenia proti krádeži). Pohodička a zábava. Po hodine som si to už nemyslela. Začal ma pobolievať chrbát a moja myseľ hľadala nejaké rozptýlenie zo stereotypnej práce. Zamerala som sa teda na hudbu púšťanú z rádia. Ešte horšie. Keďže sa mi nepáčila, nepomohla ani tá. Najväčšou výzvou sa v tom okamihu pre mňa stala zmena druhu vybaľovaného oblečenia. Ako málo stačí ku šťastiu :-).

Približne po dvoch hodinách som začala počítať každú sekundu, kedy bude prestávka. Nikdy v živote som sa na nič tak netešila, ako na tento oddych. Túžila som sa spojiť s okolitým svetom a vyložiť si na chvíľu nohy. Neskutočne ma totiž boleli. Vysnená prestávka napokon skutočne prišla. Pol hodina to síce bola, ale pocitovo išlo skôr o 5 minút. V konečnom dôsledku som bola rada, že som sa stihla vôbec naobedovať. Tak som sa pozbierala a našla svoje posledné zvyšky energie na ďalších 6 hodín práce. A zdôrazňujem, že bez ďalšieho nároku na prestávku. Po rozhovore s niektorými z predavačiek som napokon zistila, že v mojom prípade pracovať 8 hodín je ešte výhra. Bežne sa totiž pracuje 12 hodín v zmysle krátky a dlhý týždeň. Hoci potom prestávka trvá aspoň 1 hodinu. Aký luxus, že?

Pracovala som teda ako usilovná včelička. O niekoľko hodín prišla v mojej monotónne práci zmena. Čomu som sa nesmierne tešila. Začala som upratovať porozhadzované oblečenie a skladať do povestných komínikov. Kolegyňa ma upozorňuje, že sa veľmi snažiť nemusím, ale rob to tak, aby to nejako vyzeralo. Radosť z novej náplne práce nevydržala dlho. Keď som sa totiž dostala do oddelenia spodného prádla, chcelo sa mi plakať.  Vtedy som si uvedomila, že my ľudia, to čo nie je naše, neriešime. Rozhadzujeme, zahadzujeme, ničíme a pod. Upratať vzniknutý chaos bolo takmer nemožné. Niektoré vešiaky boli zlomené, podprsenky zle zavesené, nohavičky taktiež. Všetko bolo poprehadzované. Po hodine som to vzdala a upratovala len zbežne. Aby bolo. Popri tom som stretla ďalšiu predavačku. Vravela, že mám šťastie, keď neupratujem kabínky. Už len z diaľky počujem jej túžobné zvolanie: „ Ľudia, choďte už domov!“ Kam by však šli, veď vonku prší.

A teraz chvíľka na rozjímanie. Ako často sa spoliehame sa na to, že to personál obchodu za nás všetko uprace? Oni to napokon aj z povinnosti urobia. Ak však počet ľudí v kabínkach výrazne prevyšuje personál, je to nadľudská úloha.

 fashion-1031469-960-720_1511253750.jpg

Ďalej mi pri toľkom skladaní oblečenia napadlo, prečo je dôležité si kúpené oblečenie následne vyprať. Vedela som, že oblečenie počas svojej púte do obchodu prejde mnohými rukami. Sem-tam som to však ignorovala. Avšak po tejto skúsenosti si už neoblečiem nič, čo najskôr nevyperiem. Len za jeden deň chytí do rúk vystavené oblečenie nespočetné množstvo ľudí. Najmä to viditeľné ako prvé. Nespoliehajte sa však, že tie menej viditeľné sú na tom lepšie. Usporiadanie v obchodoch sa stále mení, tak sa i oblečenie presúva a chytá. Jednoznačne všetko vždy perte!

V závere môžem len skonštatovať, že ma táto skúsenosť obohatila najmä v tom, aby som v budúcnosti prehodnotila svoje správanie v obchodoch. Nie je to najhoršia práca ale ani tá najľahšia, ako si mnohí z nás myslia. A tom som ešte nezažila inventúru. 

Ak ste sa pri čítaní tohto článku aspoň trošku zamysleli, je to fajn. Možno sa nám podarí niečo zmeniť. Minimálne pri odkladaní vecí v kabínkach.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Ďalšie články od autorky Gabriela

Volume Serum Mascara od Gosh
Jednoduché triky na oživenie nálady vďaka oblečeniu
Môžeme ochorieť používaním make-upu?
S týmto sa už vaša pleť lesknúť nebude
Riasenka Rebel Eyes od Gosh
Giant PRO Double Liner - Očná tekutá a kajalová linka 2v1
Sú esenciálne oleje nebezpečné?
Frustrácia ako začiatok niečoho nového

Ďalšie články na podobné témy

Mikropráca, alebo práca z obývačky
Robte len to čo vás baví
Staňte sa konečne milionárkou
Ako sa (ne)pripraviť na pohovor
Ako si nájsť dobrú prácu po štyridsiatke
Chcem byť freelancerkou. Kde si nájdem prácu?
Kde je najlepšie miesto pre prácu freelancera?
Inka Nemezis: Som rada, že som a že som práve v tejto dobe.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.