Domáca kancelária – multifunkčný minimalizmus s nádychom dizajnu
22. 4. 2020 | PR Servis

Domáca kancelária – multifunkčný minimalizmus s nádychom dizajnu

Každá moderná domáca pracovňa by mala predstavovať efektívne riešenie, ako úspešne prepojiť pohodlie domova s pracovnou morálkou. Spojenie kvalitného spracovania s prvkami dizajnu totiž hrá v pracovni výrazný prím, ktorý zvyšuje produktivitu práce aj celkové nasadenie.

Nepriaznivosť súčasnej situácie s rozšírením koronavírusu ovplyvnila chod celej krajiny. Výnimkou neboli ani pracovné návyky mnohých domácností a kým bol home office doposiaľ pomerne málo využívaný, pre viacerých zamestnávateľov momentálne predstavoval jediné možné riešenie. Pohodlie nášho domova tak doplnili pracovné priestory a mnohí pri ich organizovaní značne improvizovali. 

Obmena bežného pracovného štandardu na podomácky pretvorené pracovné priestory nemusela ale dopadnúť najlepšie a mnoho rušivých vplyvov pri práci vás aj naďalej obmedzuje. Ak sa pri práci nedokážete naplno sústrediť, potom ste pri zariaďovaní domácej pracovne nepostupovali správne. Táto dočasná situácia však ešte vonkoncom nekončí a tieto čiastočné úpravy bývania sa tak skoro nemusia vrátiť do normálu. Týchto pár tipov patrí k základom každej domácej pracovne, no inšpirovať sa môžete ale aj pri oddelenom pracovnom priestore. Prispôsobte si domácu kanceláriu tak, aby ste z nej dokázali získať absolútne maximum. Viete ale, čo všetko k tomu potrebujete?

Chaos do kancelárie nepatrí

Zlé dispozičné riešenie, nesystematické rozmiestnenie nábytku a minimum úložných priestorov. Každá kancelária by sa mala nachádzať čo najďalej od súkromných častí a centra domáceho ruchu. V prípade, že samostatnú miestnosť nemáte k dispozícii, nevyhnutné je robenie kompromisov v podobe oddelenia pracovného kúta od zvyšku miestnosti, pričom najčastejšie ide práve o obývaciu izbu. Pokiaľ vám neostáva nič iné, len riešiť kanceláriu v spomínanom druhom prípade, je nutné stanoviť si s ostatnými členmi domácnosti určité ultimáta. Rešpektovanie pracovného času a obmedzenie hluku sú úplným základom, pre deti to však často neplatí a nápomocný musí byť partner. Robenie ústupkov a hľadanie spoločného riešenia, ako sa pri starostlivosti o deti striedať, by malo byť jednou z vašich priorít.

Čo sa vnútra kancelárie týka, určite nie je nutné hovoriť, že zlá organizácia a neporiadok nijako k zvýšeniu produktivity nepomôže. Dostatok úložných priestorov a knižnice do kancelárie tento problém hravo vyriešia. Okrem ich praktickej stránky zvažujte aj dizajn. Ak by s celkovým interiérom netvorili jednotný súlad, tiež by mohli byť pri práci pomerne rušivé.

 shutterstock-582454168_1587581094.jpg

Pri zariaďovaní kancelárie sú kľúčom k úspechu najmä organizácia a poriadok. (Africa Studio / Shutterstock.com)

Energia vďaka dostatku svetla

Ak má byť moderná domáca kancelária zariadená správne, dostatok prirodzeného svetla je absolútnym základom. Zabudnite na farebné prevedenia, ale siahnite po klasickom bielom alebo inom svetlom sfarbení. Poriadne osvetlenie je zárukou úspešnej práce a maximálnej pohody. Keby ste v danej miestnosti nemali dostatok prirodzeného svetla, zvýšili by ste riziko únavy, bolestí hlavy a v horšom prípade by ste sa priblížili až k depresiám a úzkosti. 

Tlmené svetlá rôznych sfarbení či blikajúce svetielka sú z hľadiska dizajnu zaujímavým riešením, nie sú do pracovných priestorov ale vhodnou voľbou. Výrazne by ste totiž stratili na celkovej sústredenosti a nijako s prácou nepohli. Kvalitné umelé svetlo dokonale počas nočných hodín nahradí prirodzené osvetlenie, no chýbať by nemala ani poriadna stolová lampa. Vedeli ste ale, že by mala byť prispôsobená k jasu obrazovky na monitore, aby ste zabránili namáhaniu očí?

Zabudnite na tmavé farby

Čierne či šedé sfarbenie kancelárie by vám po pracovnej stránke len uškodilo. Naopak, podnietiť vás k aktivite môžu jemné farby doplnené o rôzne akcenty. Čistá biela línia stien prepojená s nábytkom zase poukáže na čistotu a zmysel pre poriadok. 

Ak si vaša práca vyžaduje pokoj, modré steny pracovne sú v tomto prípade vítanou voľbou. Pri kreatívnej pracovnej náplni sú zase vhodnejšie farebné steny, nakoľko podnietia k tvorivosti. Pastelová ružová či žltá povzbudí k mysleniu. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek farbu, v nijakom prípade by nemala byť pri práci ale rušivá a mala by s ostatným vybavením tvoriť jednotný súlad.

 shutterstock-415899208_1587581093.jpg

Vyhnite sa najmä tmavým farbám, v kancelárii sú vítané predovšetkým svetlé odtiene. (Africa Studio / Shutterstock.com)

Ergonómia kancelárie má svoje zásady

Medzi základné kancelárske vybavenie patrí bezpodmienečne stôl a kancelárska stolička. Kancelársky stôl by mal byť dostatočne priestranný na umiestnenie všetkých nevyhnutností od počítača, cez tlačiareň až po rôzne dokumenty a papiere s poznámkami. Zabúdať by sa však nemalo ani na kvalitný povrch. A práve ten by nemal byť lesklý, nakoľko by vás tieto odlesky mohli pri práci rušiť. V prípade dlhodobej práce za počítačom by ste mali zvážiť výber polohovacieho stola. Práve taký vám umožní vystriedať neustále sedenie za počítačom aj príležitostným státím. 

Rozhodne ale nezvažujte výber kancelárskeho nábytku len podľa dizajnového spracovania a toho, ako zapadne do celkového interiéru a bude ladiť s okolím nábytku. Prvoradá je kvalita a funkčnosť, s ktorou získate potrebný komfort pri práci, až potom môžete riešiť adekvátny dizajn.

Nie je to len o kvalitnej stoličke

Ergonomická stolička síce spĺňa všetky atribúty, ktoré by jej mali prináležať, no ak sa neviete na nej správne usadiť, vráti sa vám to hneď niekoľkonásobne. Alfou a omegou zdravej chrbtice je práve zdravé sedenie. Stolička s nastaviteľnou výškou by nám mala umožniť položiť chodidlá celou svojou plochou na zem a dostatočne ohnúť nohy v kolenách tak, aby mohli byť v pravom uhle. Správne držanie chrbta zabezpečí zase tvarované operadlo s prispôsobením a stolička by mala bezpodmienečne zase vytvoriť oporu bedrovej oblasti. Klasické spracovania stoličiek či moderné kreslá budú zaujímavým prvkom kancelárie, pokiaľ ale pracujete niekoľko hodín denne posediačky, takýmto prevedeniam by ste sa mali vyhnúť a uprednostniť pohodlie a bezpečné sedenie zodpovedajúcej kvality.

Každý predmet má vopred určené miesto

V prípade, že vám pri zariaďovaní kancelárie nestačí len obyčajný zápisník s perom, je potrebné ujasniť si, kam všetko zariadenie a kancelárske vybavenie umiestnite. Na stole vám šikovne upracú všetky písacie potreby vhodne zvolené organizéry, rôzne spisy a dokumenty poukladajte do políc knižnice a na tlačiareň si zožeňte zase prídavný stojan k pracovnému stolu. Základom je mať ku všetkému prístup a nijako sa pri práci neobmedzovať. Pri tomto type zariadenia sa z hľadiska dizajnu môžete naplno realizovať, mnohé tieto spracovania predstavujú moderné riešenie úložného priestoru kancelárií a nijako tým nestrácajú ani na svojom využití.

Minimalizmus vo výbere dekorácií

Ideálna domáca pracovňa by mala disponovať kvalitným kancelárskym nábytkom. Ten si však môžeme doplniť rôznymi dekoráciami v podobe rastlín či minimalistických doplnkov. Všeobecne platí pravidlo, že s fotografiami a obrazmi by sa to nemalo preháňať. Nechcete sa predsa zastaviť v čase a zamýšľať sa nad spomienkami, kým s prácou ste zatiaľ nijako nepohli. Vyhnúť by ste sa mali ale aj prázdnym stenám. Také priestory nie sú vôbec útulné a oberajú vás o pohodlie. Pár obrazov či doplnkov rozhodne neuškodí, stenu však môže zdobiť aj nástenka nápadov, ktorá bude vaším každodenným pomocníkom pri nových myšlienkach a podnetoch a zvýši motiváciu. 

 shutterstock-575137411_1587581093.jpg

S minimom dekorácií zvýšite produktivitu práce. (Africa Studio / Shutterstock.com)

Pri dekoráciách by ste to nikdy ale nemali preháňať. Platí tu zásada, že všetkého priveľa škodí. Decentne zariadená kancelária má taktiež svoj šmrnc. Zabudnite na strohosť či nezmyselnú preplnenosť, minimalizmus je štýl, ktorý je pre domácu kanceláriu viac ako ideálny. Žiadne rušivé vplyvy nebudú viac vašu pozornosť od práce odvádzať a práca bude ešte o niečo kvalitnejšia. Nezabúdajte ale aj na to, že aj v kancelárii hrá dizajn významnú rolu. Útulné priestory totiž ešte zvýšia pracovné nasadenie.

Ilustračné fotografie: Shutterstock.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Čo nosiť pod nohavicami? Bude to veselé!
Nová situácia – nové pracovné možnosti. Ako si nájsť šikovnú prácu z domu?
Pracujete v kancelárii? Poradíme vám ako zvýšiť vašu produktivitu
Zvodne ženská počas celého leta: štýlové kúsky do vášho šatníka
Toner, či cartridge? Poznáte rozdiel?
Spoznaj ďalšie Nádherné ženy, ako si ty!
TOP 8 atrakcií na východnom Slovensku
Ako docieliť aby naša pokožka bola v lete čo najdlhšie hladká?