Dva klinčeky denne: tieto zmeny budete chváliť do neba!
2. 4. 2019 | Redakcia

Dva klinčeky denne: tieto zmeny budete chváliť do neba!

Nenápadné, ale o to viac aromatické korenie, ktoré poznáme hovorovo ako klinček môže byť vašou tajnou zbraňou na ceste za zdravím, a dokonca aj za šťastím. Ak ste klinčeky doteraz používali iba pri varení, odporúčame ich ochutnať aj samostatne. Benefity tohto experimentu vás totiž rozhodne potešia!

Na vašej poličke s koreninami sa nachádza mnoho silných a užitočných liekov. Okrem zázračnej kurkumy (o tej niekedy nabudúce), či badiánu je dobré vedieť, že pre vaše zdravie bude užitočné, ak si každý deň dáte dva malé klinčeky – stačí rozžuvať. Prečo?

Klinček je vlastne usušený nerozkvitnutý púčik zo stromu s oficiálnym názvom klinčekovec voňavý. Je takým malým pokladom, ktorý ku nám prichádza najčastejšie zo Zanzibaru, Tanzánie alebo Madagaskaru. 

Proti zápalom i bolesti

Indická ajurvéda pozná účinky tohto korenia už tisícky rokov. Využiť môžete jeho protizápalové účinky a tiež  tie analgetické, stručne a jasne, pôsobí proti bolesti a najčastejšie sa s ním stretnete u zubára. Rovnako vám však vie pomôcť aj doma, napríklad pri citlivom zubnom nerve či zapálenom ďasne.

Rozžuvajte dva klinčeky – osviežia vám dych a zároveň budú pôsobiť proti kvasinkám, zubnému plaku a premnoženiu baktérií vo vašich ústach. 

katherine-hanlon-242211-unsplash_1554151684.jpg

Len dva klinčeky

Poďme však ďalej. Denná konzumácia dvoch malých klinčekov vám posilňuje imunitný systém a zlepšuje trávenie. Silica z klinčekov totiž uvoľňuje kŕče  v bruchu a pôsobí pozitívne aj proti hnačkám. 

K ďalším účinkom, ktoré vás potešia je podpora pri nervovom vyčerpaní a protiparazitické a protiplesňové účinky. Ak vás práve trápi nádcha, použite ho pri inhalácii, pomôže aj na priedušky. 

Ak máte chuť, pripravte si klinčekovú tinktúru – hlavne ak mávate častejšie problémy so zubami. Príprava je jednoduchá, tradičná – za hrsť klinčekov vložte do liehu a nechajte odstáť 14 dní. Následne môžete potierať boľavé miesta, alebo sliznice. 

Náš tajný tip:

Klinčeky pôsobia ako afrodiziakum. Skúste ich do nápojov, do varenia alebo nechajte prevoňať vzduch.

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autorky Redakcia

Bowa - najlepšie hodinky na každý deň
Život môže byť nádherný, aj keď ste na vozíku. Dôležitý je uhol pohľadu…
Aké magické kamene Vám pomôžu pritiahnuť lásku do života?
Výživové doplnky pre intímne zdravie
Život bez sacharidov
Trápi Vás brušná diastáza? Už nemusí. Máme riešenie!
Potrebujete súrne malý zázrak?☺️
Detské bestsellery Siberian Wellness pre silnú imunitu

Ďalšie články na podobné témy

Ako pripraviť imunitu do Nového roka?
Do boja s chrípkou
Diéta z doby kamennej: Čo sa skrýva pod paleo stravovaním?
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Ako sa starať o pleť na jeseň?
Recept: Slaný raňajkový croissant
Športujeme v tuhej zime
Jarné zdravie z byliniek