Dva klinčeky denne: tieto zmeny budete chváliť do neba!
2. 4. 2019 | Redakcia

Dva klinčeky denne: tieto zmeny budete chváliť do neba!

Nenápadné, ale o to viac aromatické korenie, ktoré poznáme hovorovo ako klinček môže byť vašou tajnou zbraňou na ceste za zdravím, a dokonca aj za šťastím. Ak ste klinčeky doteraz používali iba pri varení, odporúčame ich ochutnať aj samostatne. Benefity tohto experimentu vás totiž rozhodne potešia!

Na vašej poličke s koreninami sa nachádza mnoho silných a užitočných liekov. Okrem zázračnej kurkumy (o tej niekedy nabudúce), či badiánu je dobré vedieť, že pre vaše zdravie bude užitočné, ak si každý deň dáte dva malé klinčeky – stačí rozžuvať. Prečo?

Klinček je vlastne usušený nerozkvitnutý púčik zo stromu s oficiálnym názvom klinčekovec voňavý. Je takým malým pokladom, ktorý ku nám prichádza najčastejšie zo Zanzibaru, Tanzánie alebo Madagaskaru. 

Proti zápalom i bolesti

Indická ajurvéda pozná účinky tohto korenia už tisícky rokov. Využiť môžete jeho protizápalové účinky a tiež  tie analgetické, stručne a jasne, pôsobí proti bolesti a najčastejšie sa s ním stretnete u zubára. Rovnako vám však vie pomôcť aj doma, napríklad pri citlivom zubnom nerve či zapálenom ďasne.

Rozžuvajte dva klinčeky – osviežia vám dych a zároveň budú pôsobiť proti kvasinkám, zubnému plaku a premnoženiu baktérií vo vašich ústach. 

katherine-hanlon-242211-unsplash_1554151684.jpg

Len dva klinčeky

Poďme však ďalej. Denná konzumácia dvoch malých klinčekov vám posilňuje imunitný systém a zlepšuje trávenie. Silica z klinčekov totiž uvoľňuje kŕče  v bruchu a pôsobí pozitívne aj proti hnačkám. 

K ďalším účinkom, ktoré vás potešia je podpora pri nervovom vyčerpaní a protiparazitické a protiplesňové účinky. Ak vás práve trápi nádcha, použite ho pri inhalácii, pomôže aj na priedušky. 

Ak máte chuť, pripravte si klinčekovú tinktúru – hlavne ak mávate častejšie problémy so zubami. Príprava je jednoduchá, tradičná – za hrsť klinčekov vložte do liehu a nechajte odstáť 14 dní. Následne môžete potierať boľavé miesta, alebo sliznice. 

Náš tajný tip:

Klinčeky pôsobia ako afrodiziakum. Skúste ich do nápojov, do varenia alebo nechajte prevoňať vzduch.

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autora Redakcia

Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
DOD Centrum pohybu FitRužinov
Vianočná súťaž, ktorá poteší vaše srdce
Príbeh Markíza Moda Italiana: Rozhovor s Monikou Nemčokovou
Ako nosiť dámske členkové topánky: 6 nápadov na outfit na rok 2024
Máš všetko, a predsa niečo chýba
Lucia Vlkovičová: Kozmetika mi pomohla splniť jeden z mojich snov
Ešte stále predávate svoj čas za peniaze?

Ďalšie články na podobné témy

Ako pripraviť imunitu do Nového roka?
Do boja s chrípkou
Diéta z doby kamennej: Čo sa skrýva pod paleo stravovaním?
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Ako sa starať o pleť na jeseň?
Recept: Slaný raňajkový croissant
Športujeme v tuhej zime
Jarné zdravie z byliniek