Eva Mária Rohrman: Zlato sa čistí ohňom
11. 7. 2019 | PR Servis

Eva Mária Rohrman: Zlato sa čistí ohňom

Ako prekonať strach z nepoznaného, nebáť sa vykročiť do neznáma a pritom nestratiť sám seba? Ako sa naučiť žiť s bolesťou zo straty blízkych, vysporiadať sa s pocitom viny a nájsť pokoj a seba samého?

Neľahká životná cesta hlavnej hrdinky túžiacej za každú cenu sa vymaniť z prostredia, v ktorom vyrastala a ktoré ju ovplyvnilo viac, ako si je ochotná priznať. Temný odkaz socialistickej výchovy a spoločnosti  ju však prenasleduje ešte mnoho rokov po páde železnej opony. 

Neukojiteľná túžba po voľnosti a slobode, ktorej pravý význam ani sama nedokáže definovať, ju ženie do situácií a vzťahov plných pokusov a omylov, za ktoré musí v konečnom dôsledku niesť následky. Jej zvedavosť a odvážne vrhanie sa do nepoznaného v cudzom svete je súčasťou hľadania a objavovania samej seba. Život jej do cesty kladie výzvy, ktoré ju nútia hlbšie sa zamýšľať nad súvislosťou medzi príčinou a dôsledkom, hľadať zmysel ťažkých životných skúšok, zložitých vzťahov, strát i nečakaných nálezov, a napokon i života samotného.

eva-maria-rohrman_1562909943.jpg

Absencia ustálených hodnôt v dôsledku chladnej výchovy a neporozumenia v kruhu rodiny, ktorá stavala materiálne zabezpečenie nad emocionálnu hodnotu človeka, ju podvedome núti vyskúšať tieto životné postoje na vlastnej koži. Spočiatku je to túžba po luxusnom životnom štýle a skvelej kariére, ktorých kombinácia jej má podľa rodičovskej výchovy zabezpečiť šťastný život bez starostí. Osud však aj tu zamieša karty a donúti ju klásť si otázky, ktorým by sa inak vyhla oblúkom.

Temperamentná a vášnivá hrdinka vďaka životným útrapám v podobe straty blízkych postupne nachádza svoj pokoj a vyrovnanosť vo vyššom chápaní svojej životnej cesty a premení svoje skúsenosti na nástroj pomoci druhým. Pochopí, že všetko skutočne cenné a hodnotné sa musí najprv očistiť od nánosu sveta, ktorý síce ponúka množstvo lákavých sľubov a pôžitkov, tie však môžu viesť k sebazničeniu a strate všetkého, na čom človeku záležalo, kým človek nepochopí, ktoré hodnoty sú skutočne dôležité a vo svojej podstate nemenné.

Metafora „zlato sa čistí ohňom“ sa stáva jej kľúčovým poznaním a odrazu všetko začne do seba zapadať a cesta, dovtedy taká búrlivá a plná omylov, strát a neúprosných prekážok, sa odrazu začne dláždiť sama a prináša uspokojenie a harmóniu, po ktorej vždy túžila – akurát tak trochu inak.

Veľká časť tohto pútavého príbehu, plného emócií, prehier a aj víťazstva nad svetom márností, sa odohráva za hranicami domovského postkomunistického Československa – neskôr už samostatného Slovenska, najprv vo veľkolepej Viedni, ktorá bola prvým kontrastom voči životnému štýlu, ktorý hrdinka poznala dovtedy. Viedeň jej dala možnosť rozprestrieť krídla, ale aj zažiť veľké pády. Neskôr sa dej prenáša do slnečného prostredia španielskeho Bieleho pobrežia, kde hrdinka nachádza svoj druhý život a chuť na sebarealizáciu. 

profilovka_1562909954.jpg

Cesty, ambície, lásky, strata pocitu bezpečia i blízkych, a napokon znovunájdenie šťastia v jednoduchosti života a vo viere, v ktorej nájde svoje útočisko.

Knihu z pera slovenskej autorky Evy Marie Rohrman si budete môcť zakúpiť v slovenských kníhkupectvách v zime 2019/2020. Ak Vás zaujímajú novinky z pera tejto autorky, môžete ju sledovať aj na Facebooku!

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Viete kombinovať dámsku obuv so zimným oblečením?
Minimalizmom a kapsulovým šatníkom sa začína riadiť čoraz viac žien
Ako zvládnuť napísať dobrú záverečnú prácu
Povinná výbava každej ženy: Čo by ženy mali nosiť vždy v kabelke?
Potešte sa novým vybavením do kuchyne
Tipy ako sa starať o svoje telo počas zimy
Jazykové pobyty ako možnosť kariérne rásť
Doprajte vášmu telu regeneráciu

Ďalšie články na podobné témy

Gréta Fábryová: Písanie mi pomáha získať nadhľad

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.