Frederik Olšák: Farebný svet je jeho darom od Boha
23. 8. 2019 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Frederik Olšák: Farebný svet je jeho darom od Boha

Frederik Olšák je talentovaný umelec z Prešova, ktorý bol obdarený veľkým darom. Už niekoľko rokov teší ľudí svojimi dielami, či už mandalami, anjelmi, najnovšie aj šperkami. Moju domácnosť zdobia už 3 jeho diela, mám mandalu Lásky, mandalu Archanjela Michaela a takisto špeciálnu anjelskú pečať, naplnenú silným zámerom. Každý, kto ma navštívi, je dielkami fascinovaný. Priťahujú pozornosť. Tak, ako aj ich autor, ktorý je nádhernou, pozoruhodnou bytosťou, viac vám o sebe prezradil v našom rozhovore: 

1. Frederik, tvoríte mandaly, obrazy, vyrábate sošky anjelov, robíte ľuďom krajšie dni a podporujete ich osobnú spiritualitu. Ako to všetko začalo? Kde a kedy sa zrodil ten dar? Kedy ste si uvedomili, toto je ono, toto je moja cesta, toto budem robiť?

Ako to všetko začalo? Jedným slovom netradične. Netradične tak, ako to v našich životoch veľakrát býva nečakane v situáciách, ktoré my ako jedinci nedokážeme ovplyvniť. Nemáme tú moc. Nie je nám daná. Začalo to všetko tým, keď som prechádzal nie veľmi ľahkým zdravotným obdobím. Obdobím, kedy som si počas jedného roka prežil opakovanú klinickú smrť. Nie raz, ale dvakrát. Je to Skúsenosť. Zážitok, ktorý to všetko spustil a od základu mi zmenil život. Ukázal mi iný životný smer, jeho chápanie, vnímanie v inom rozmere, než na ktorý som sa chcel vydať, aby som pochopil, že existuje aj iná dimenzia, ako materiálno, a to sú veci diania medzi zemou a nebom, za čo dnes veľmi ďakujem. Uplynulo od vtedy už pár rokov, ale vnútorne mám pocit, ako by sa všetko udialo len včera či pred pár hodinami. Sú to roky pre mňa veľmi výnimočné, poučné a vzácne. Udalosti nabrali iný, radikálny smer a ukázali mi iné vnímanie, videnie, všetko to dianie okolo seba z iného uhlu pohľadu, než ako je to u nás bežné. Cestu, ktorú som prijal ako v osobnom živote, tak i v tvorbe, nie ako prácu s pridanou hodnotou, ale ako dar, cestu po ktorej túžim a chcem kráčať. Cestu ktorá mi umožňuje vytvoriť všetku túto farebnú krásu v daroch, ktoré mi boli načas prepožičané, ktorú som si zvolil.

frederik-1_1566560605.jpg

2. Čo bolo tou hnacou silou, vaším PREČO?

Hnacou silou bolo viac vedieť, zistiť, ako to funguje aj mimo nás, prečo som zažil tieto situácie, z akého dôvodu som to všetko absolvoval a ich hlbší význam. Zistiť viac, prečo som tu, za akým cieľom, významom. Čo som mal pochopiť, keď mi bolo umožnené stráviť ešte nejaký čas tu medzi svojimi priateľmi, rodinkou a známymi. 

3. Aké typy ľudí sa na vás obracajú? Čo riešia? Ako im vie mandala či obraz či anjel pomocť v každodennom živote?

Typy ľudí, ktorí ma oslovujú či už na ulici alebo prostredníctvom správ na sociálnych sieťach alebo e-mailom, vnímam rôznorodo. Predstavte si krásnu rozkvitnutú lúku a nej nádherné kvety rôznych farieb a vôní. Tak ako aj ich rôznorodé životne príbehy a situácie. Sú to ľudia, u ktorých si vážim ich dôveru aj ich čas, keď sa na mňa obracajú v rôznych životných témach pre nich veľmi dôležitých, a tak sa stávajú dôležití i pre mňa. Dovolia mi stať sa na malú chvíľku súčasťou ich života. Nedá sa to všetko zhrnúť do jedného slova, špecificky pomenovať, pretože čo človek, to iná situácia, iný životný príbeh, iná skúsenosť pre neho, ale rovnako i pre mňa. Keď sa teraz na tým zamýšľam, sú i spoločné témy, ktoré sa riešia, ako je zdravie človeka, práca, rodinka, deti, partnerstvo, manželstvo, štúdium a rôzne iné. Je niekoľko druhou mandál. Sú to mandaly osobné, ktoré ako ja hovorím, sú šité na mieru, je to naše zrkadlo. Sú vytvárané podľa dátumu narodenia danej osoby, ktorá má záujem o vytvorenie mandalky. Ďalej mandalky partnerské, rodinné. Špecifická tvorba sú anjelské mandaly, kde sa tvorí dielko podľa danej témy životne dôležitej pre človeka, ktorý sa na mňa obráti z dôverou na tvorbu. Osobná mandala všeobecne funguje ako harmonizér zrovnávač dysfuncií v živote človeka, zrovnáva, dáva do rovnováhy vnútorný kľud človeka, vyžaruje energiu presne takú, za akým zámerom je vytváraná. Dôležitá informácia je, že mandaly sa tvoria iba v isté dni, netvorí sa každý deň. Sú isté pravidlá v tvorbe, ktoré ja osobne nemám odvahu meniť a narúšať ich. Mandala odáva silu, radosť, jemnosť, lásku v tej najjemnejšej forme láskavosti, ako kvapka rannej rosy na zelenej tráve.

Anjelov v jemných a mekkých farbách, ktorých tvorím, a ktorých môžete vidieť aj na mojom osobnom profile, sú anjelské svetelné bytosti, ktoré sú stále pri nás, pri každom našom nádychu, pri každom našom pohľade na svet. V našich životoch sú našou neoddeliteľonou súčasťou, tak ako do života patrí voda, slnko, vzduch. Každý človek bez výnimky, keď sa narodí, dostane do vienka svojho anjela strážneho, ktorý ho sprevádza na ceste životom, robí mu spoločníka naj životnej púti, je stále v jeho blízkosti. Je tu preto, aby sme sa s ním zhovárali, počúvali ho, nezabúdali na to, že ho môžeme poprosiť v akejkoľvek chvíli o pomoc. Vie nám rád nezištne a ochotne pomôcť v akejkoľvek chvíli a verte mi, vždy vám príde odpoveď a pomoc v rôznych, veľakrát nám zázračných odkazoch pre nás tak, aby sme to zreteľne a jasne pochopili a videli. Vyskúšali ste to už niekedy? Vedeli ste, že v dávnej histórii sa pútnici na cestách pri stretnutiach s ľuďmi zdravili nie tak, ako to poznáme dnes, nie tak, ako to máme zaužívané pozdravom "ahoj", ale "pozdravujem teba aj tvojho ochrancu, ktorý je s tebou." Tým ochrancom bol a stále ostáva Váš strážny anjel, ktorého ste dostali do daru pri narodení v kolíske. Je preto neskutočne dôležité komunikovať, zhovárať sa kedykoľvek si spomeniete, a čo je veľmi dôležité, nezabudnúť ďakovať. Ich pomoc veľakrát zacítite takmer okamžite v podobe neskutočného kľudu, vnútorného pokoja, jemného vánku vo vašej blízkosti, v podobe príjemnej, Vám známej vône ktorá je spojená s krásnou a príjemnou spomienkou, udalosťou v živote, na ktorú ste už dávno zabudli a anelici nás radi a vďačne navedú k spomienkam na príjemné a vzácne chvíle dávno nami zabudnuté.

Každá mandala, každý anjel, keď je vytvorený pre svojho majiteľa, prinesie zo sebou svoje posolstvo. To posolstvo je vo forme sna. Spravidla do 3 dní sa danému človeku prisníva sen, ktorý si človek zapamätá, zapíše, následne, ak tak cíti, napíše mi správu a my ho spoločne vieme rozobrať v symboloch, vo farbách, v precítení, ktoré boli zdelené prostredníctvom sna. A následne sa vieme pohnúť ďalej, vykročiť s ľahkosťou do života a kráčať v pochopení danej prežívanej životnej situácie. Je to všetko krásna alchýmia farieb a symbolov.

frederik_1566560606.jpg

4. Ľudia vaše diela milujú. Ak niekto túži po mandalke alebo anjelovi od vás, čo má urobiť? Može mať aj obraz na mieru? Je v obrázkoch “na mieru” rozdiel oproti tým druhým, ktoré je možné si vybrať “len tak?”

Som nesmierne vďačný za to, že si mandaly i anjelici stále nachádzajú svoju vlastnú cestu, svoje pevné miesto v našich životoch, aby nás rozveselili, rozžiarili naše tváre, keď sa trápime, keď sme smutní, keď máme to svoje trápenie, tú svoju boliestku, aby nás rozosmiali. Veď úsmev je tak krásny, tak čarovný a pritom tak vzácny, nič nás nestojí. Každý, kto sa nájde, čo i len v jednom dielku, ktoré je vytvorené a má záujem dozvedieť sa viac, stačí napísať správu, kontaktovať ma na sociálnych sieťach, kde mám založený profilový účet. A potom sa následne určí komunikácia, či už písomná alebo telefonická, kde si zodpovieme každú otázku, ktorá je položená a nezodpovedaná.

mandaly_1566560606.jpg 

5. Kde sa s vami možu ľudia stretnúť? Organizujete aj výstavy? Čo je vašim najbližším snom? Čo chystáte ešte v roku 2019? 

Ten, kto má záujem, môže ma stretnúť na miestach, kde rád chodím, kde rád tvorím, sedím zo svojimi myšlienkami v tichosti pri voňavej káve, alebo sa zhováram ľudmi okolo seba. Možno ma niekto uvidí mihnúť sa v našom meste v komornom Prešove na bicykli, na ktorom rád chodím, vo vlaku na cestách, na ktorých som často a stretavám skutočne veľa pozoruhodných ľudí, s ktorými sú to pekné a motivujúce stretnutia, ľudí, s ktorých sa zo známych časom stali už moji priatelia.

Čakajú ma dve výstavy budúci rok, na ktorých už teraz veselo a snaživo pracujem. Takže tento rok sa nesie pre mňa v duchu tvorby práce . V duchu poznávania nových ľudí ale i nových zážitkov s nimi. A sny? Ano pravdaže ich mám a je ich veľa. Ale z Vašim dovolením tie si nechám pre seba, aby som ich mohol naďalej snívať a vychutnávať si ich čaro v tichosti. Mám však jedno veľké želanie, ktoré rád z vaším dovolením vyslovím a podelím sa oň nahlas, a to je zdravie.

Ďakujeme za rozhovor, zhovárala sa Bohumila

Foto: Osobný archív F. Olšáka

Frederikove diela objavíte napríklad tu: Farebný svet

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, motiváciu, takisto je technologický geek. Miluje kvalitnú kozmetiku a oceňuje úprimný dialóg. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autorky Bohumila Vrbovská Ďurišová

Prečo sa neopúšťať a nestrácať zo svojej jedinečnosti?
Ako sa správne postarať o pokožku v lete?
Binna: Môj sen je šíriť dobré myšlienky a udržiavať pozitívnu myseľ
Recept na najlepšie moravské koláče, aké ste kedy jedli
Najlepšie tipy pre prácu z domu pre ženy a mamičky
Krásna a štýlová Alexandra vydáva prvú knihu! Na čo sa môžeme tešiť?
Aká je skutočná Pravda o mužoch?
Pripravte sa na zimu!

Ďalšie články na podobné témy

Rozhovor týždňa: Doprajte si s nami zázračný Emočný detox
Hriešne aristokratky
Automatická kresba
Je vek len číslo?
Channeling: Objavte tajomnú cestu sebaspoznania!
Lotosové anjelské karty potešia nielen ezoterikov
Spln a jeho vplyv na znamenia a horoskop! Buďte pripravení.
Katarína Szárazová: Základ spokojného a naplneného života je rovnováha

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.