Frustrácia ako začiatok niečoho nového
10. 4. 2018 | Gabriela

Frustrácia ako začiatok niečoho nového

Všade okolo nás existujú silné ženy. O niektorých z nich možno ani len netušíme. Žijú  často samé za múrmi svojich domov a zvádzajú každodenný boj o prežitie. Niekedy sa však stane, že sa táto obyčajná žena dostane do pozornosti verejnosti. Jej príbeh si nájde svoje publikum a možno osloví i ďalších ľudí s podobným osudom. Dokonca môže viesť k obrovskej zmene aj na národnej úrovni.

Tak, ako sa to stalo jednej dovtedy neznámej žene, ktorá sa jedného dňa odmietla vzdať svojho miesta v autobuse. Tou ženou bola Rosa Parksová a dôvodom tohto činu bola jednoducho únava.

Ani jej nenapadlo, že by toto konanie mohlo viesť k prepisu histórie. V tom čase bolo v USA normálne segregovať “čiernych” od “bielych”. S rasovou diskrimináciou ste sa mohli stretnúť kdekoľvek.

V štáte Alabama, kde Rosa žila, platil zákon, že v prednej časti autobusu môžu sedieť len “bieli” a v strednej časti ľudia aj s inou farbou pleti. Ak si tam chcel sadnúť človek bielej rasy, museli mu „čierni“ uvoľniť celý rad. Na takom mieste sedela v ten osudný deň práve Rosa. A odmietla sa postaviť.

Svoje konanie opakovanie vysvetľovala. Chcela zabrániť nesprávnym interpretáciám jej motivácie. Ľudia totiž tvrdili, že nešlo len o únavu. Rosa však trvala na tom, že dôvodom bola práve obrovská vyčerpanosť.

 

Čo si možno zobrať z tohto príbehu? Z frustrácie sa nerodia len nové nápady ale aj odvaha konať (máte pocit, že niet čo stratiť). Hoci frustrácia vedie často k hnevu, túto energiu možno využiť v kreatívnom smere. Koniec koncov, takéto správanie popísal už Freud. Ak sa pudová energie nevybije, môže viesť k psychickým chorobám. Ak sa jej energia nasmeruje iným smerom, vydáte sa po ceste tvorivosti.

Je dobré myslieť na to, že hnev je v rukách tvorivej osoby rovnako cenný ako šťastie. Negatívne pocity, môžu byť našimi spojencami. Je potrebné naučiť sa s ním pracovať a nie proti nim.

Zjednodušene možno povedať:

“Rovnaký požiar, ktorý môže spáliť dom, môže byť použitý aj na varenie jedla.”

Mohli by sme sa pozrieť na mnoho ďalších ľudí, ktorí mali odvahu niečo vo svojom živote zmeniť. A vychádzali práve z frustrácie (dokonca vyhorenia) či hnevu. Čo je momentálne veľmi aktuálne. Určite si spomeniete na prípady, kedy napríklad úspešní doktori skončili svoju činnosť a rozhodli sa cestovať.

Na druhej strane nemusí ísť hneď len o veľké zmeny. Ráta sa napríklad i odchod z práce, ak v nej nie ste šťastní. Alebo tiež odchod zo vzťahu. Veď takéto zmeny sa dejú každý deň. Nemusí sa o nich písať hneď na titulkách bulvárnych novín. 

Nezabudnite. Naša emocionálna energia môže prúdiť viac ako jedným smerom a slúžiť mnohým cieľom. Dokážete ju využiť aj vy.

Ilustračné foto: Unsplash.com

Ďalšie články od autorky Gabriela

Neobyčajné vianočné skladby: V čom je ich čaro?
Silvester: Neviete kam ísť a čo robiť? Pozrite si týchto pár tipov
Neviete čo darovať? Skvelé tipy na vianočné darčeky pre priateľov
Vianočný zhon: Ako mu neprepadnúť?
Lacné stylingové triky, ktoré oživia sychravú jeseň
Neviete, čo s dlhými chladnými večermi? Toto je ako stvorené pre jesenné noci!
Slabosť je sila: Ako sú okolím vnímané naše prehrešky z minulosti?
Je detoxikácia naozaj prospešná alebo je to len mýtus?

Ďalšie články na podobné témy

Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Začiatok nového roka bez chorobného odkladania vecí
Nové "ja" v roku 2018. Ako zmeniť svoj život k lepšiemu!
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IV
Naozaj nás spravia peniaze šťastnejšími?
Množstvo peňazí, ktoré máme je odrazom nášho vzťahu k iným ľuďom
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie V

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.