Horčík: Malý minerál s veľkým významom pre zdravie a pohodu
22. 6. 2023 | PR Servis

Horčík: Malý minerál s veľkým významom pre zdravie a pohodu

Máte bolesti hlavy? Trpíte nedostatkom koncentrácie? Skúšate svalové kŕče alebo máte búšenie srdca? Tieto sú len niektoré z príznakov nedostatku horčíka v tele. Horčík, tiež známy ako magnézium, je minerálna látka nevyhnutná pre správnu funkciu každej bunky v našom tele. Jeho nedostatok môže spôsobovať nepríjemné symptómy, ktorým by sa každý človek radšej vyhol. Chceli by ste vedieť, ako zistiť, či trpíte nedostatkom tohto dôležitého minerálu a ako ho môžete doplniť?

Prečo je horčík dôležitý?

Horčík je často označovaný ako „prvok života" kvôli svojej nevyhnutnosti pre väčšinu živých organizmov na Zemi. Je zodpovedný za svalové kontrakcie srdca, podieľa sa na prenose informácií medzi nervovými bunkami a je nevyhnutný pre viac ako 300 enzýmov v ľudskom tele. Okrem toho, že zabezpečuje správne fungovanie organizmu, pomáha aj pri nadmernom fyzickom a psychickom strese. Odporúčané denné množstvo horčíka pre dospelého človeka je 375 mg. Avšak s vekom sa potreba horčíka zvyšuje. Vyššie množstvo magnézia je tiež potrebné počas tehotenstva, dojčenia a pri srdcových ochoreniach.

Keď ho je nedostatok...

Nedostatok magnézia má široké spektrum problémov. Jedným z najzreteľnejších príznakov nedostatku horčíka v tele sú svalové kŕče. Úzkosť a depresia sú tiež veľmi nepríjemnými prejavmi nedostatku horčíka, ako naznačujú najnovšie výskumy. Tieto štúdie ukazujú, že nedostatok horčíka neovplyvňuje len fyzický stav, ale má obrovský vplyv aj na duševné zdravie. Horčík reguluje hladinu vápnika a glutamátu v bunkách a ich nadbytok v tele je nežiaduci. Dlhodobý nedostatok horčíka vedie k zvýšenej hladine vápnika a glutamátu, čo poškodzuje neuróny. Ľudia s nedostatkom magnézia často trpia nespavosťou, závratmi, silnými migrénami, vysokým krvným tlakom, problémami so srdcom, únavou, vyčerpanosťou, poruchami pamäti a učenia sa.

7-dovodov-preco_1687492182.jpg

Kde môžete hľadať horčík?

ü  Zelené listové rastliny: Špenát, kel, reďkovky, listový šalát, petržlen a iné zelené zeleniny sú bohatým zdrojom horčíka.

ü  Orechy a semienka: Mandľové orechy, lieskové orechy, arašidy, tekvicové semienka, ľanové semienka a sezamové semienka obsahujú významné množstvo horčíka.

ü  Celozrnné obilniny: Ovsené vločky, hnedá ryža, celozrnný chlieb, quinoa a pohánka sú príklady celozrnných potravín, ktoré obsahujú horčík.

ü  Strukoviny: Červená fazuľa, šošovica, cícer a hrach sú bohaté na horčík.

ü  Morské plody: Losos, krevety, chobotnice a ďalšie morské plody sú dobrým zdrojom horčíka.

ü  Avokádo: Toto ovocie je nielen chutné, ale obsahuje aj značné množstvo horčíka.

ü  Banány: Okrem draslíka obsahujú aj horčík, čo ich robí vhodným zdrojom pre doplnenie minerálu.

ü  Tempeh: Fermentovaný sójový produkt je nielen bohatý na bielkoviny, ale aj na horčík.

ü  Mliečne výrobky: Jogurt, tvaroh a tvrdé syry obsahujú malé množstvo horčíka.

Keď strava nestačí...

Optimálny prísun horčíka je najlepšie dosiahnuť prostredníctvom stravy a tekutín. Horčík sa nachádza v zelenej zelenine, orechoch, semenách a celozrnných výrobkoch, ale vo väčšine potravín je prítomný len v malých množstvách. Preto môže byť vhodné zvážiť doplnenie horčíka pomocou prípravkov alebo výživových doplnkov. Maxi Vita Magnézium 400mg je výživový doplnok, ktorý obsahuje vyššiu dávku horčíka a prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania, normálnej činnosti svalov a nervovej sústavy. Doplnený je o vitamín C, ktorý je potrebný na tvorbu kolagénu a významne sa podieľa na funkcii imunitného systému. Doplnok obsahuje aj vitamíny skupiny B, ktoré prispievajú k ochrane buniek pred oxidačným stresom, normálnemu energetickému metabolizmu a normálnej činnosti srdca. Výživový doplnok je vo forme prášku v praktických jednorazových vrecúškach, ktoré umožňujú komfortné a praktické užívanie. Aktívne látky sú pre organizmus lepšie vstrebateľné s rýchlejším nástupom účinku. Viac na www.vitar.sk

Súťaž o 1 balenie Maxi Vita Magnézium 400mg nájdete aktuálne na našom FACEBOOKU.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Dušičky sa blížia. Nezabudnite na svojich zosnulých blízkych
Módna obuv jeseň/zima 2023/2024: Nové trendy
Ako zvládnuť začiatky bývania s partnerom
Dettol sa znova spojil s Nadáciou Kvapka Nádeje. V boji pomáha napríklad štrnásťročnému Marekovi
Viete,kedy si môžete alebo musíte vymeniť vodičský preukaz?
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom

Ďalšie články na podobné témy

Vláknina: nevyhnutnosť pre zdravie čriev
Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
S akými zdravotnými problémami vám môžu pomôcť CBD produkty?
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Je suplementácia omega-3 kyselín pri deťoch s autizmom stále otázkou?
Nadbytok či nedostatok? Ako viem, že mám zinku tak akurát