Horčík náš každodenný
28. 10. 2021 | PR Servis

Horčík náš každodenný

Únavu, vyčerpanosť a migrénu má mnoho ľudí takmer na dennom poriadku. Dôvod týchto ťažkostí môže byť nedostatok minerálov a vitamínov, ktoré telo potrebuje na zdravé fungovanie. Jedným z najdôležitejších minerálov je horčík. Viete, prečo by ste ho mali užívať každý deň a v akých situáciách vám môže pomôcť?  

Bolesť hlavy

 Aj vy patríte medzi ľudí, ktorých často bolí hlava alebo dokonca trpíte pravidelnými migrénami? Možno patríte medzi pätinu populácie, ktorá pozná tento problém dôverne. Bolesť hlavy vie človeka na dlhú dobu vyradiť s pracovného tempa a znepríjemniť mu celý deň. Magnézium pôsobí v tele ako neuroregulátor, ktorý zabraňuje cievnym sťahom, zhlukovaniu krvných doštičiek, má vplyv na receptory v mozgu a pôsobí aj na tvorbu a uvoľňovanie viacerých cievnych a zápalových látok v mozgu.  Je dokázané, že ľudia, ktorí trpia častými bolesťami hlavy majú nižšiu hladinu magnézia.

Pri strese

Množstvo štúdií preukázalo, že ak je ľudské telo v strese, spotrebováva viac magnézia než v pokojnom stave. Naše telo sa pri strese pripravuje na boj. Tento stav si naše telo pamätá ešte z dôb, keď sme lovili mamuty a išlo nám každý deň o prežitie. Pri strese ľudské bunky vo veľkej miere vylučujú magnézium a naopak absorbujú vápnik. Preto je veľmi dôležité dopĺňať horčík, a to najmä v stresových situáciách.

Nevyhnutný pri športe

Okrem teplákov, trička a tenisiek by vám v športovej taške nemalo chýbať ani magnézium. To sa podieľa aj na tvorbe energie, ktorá je nevyhnutná pre akýkoľvek pohyb a športový výkon. Pri športe sa energia spotrebováva viac. Magnézium naviac pôsobí relaxačne na svaly, pomáha tak predchádzať kŕčom stehien a lýtok, ktoré sa môžu vyskytovať u športovcov.

Voda, voda a voda!

Pitný režim je základ zdravého životného štýlu. Zdravý človek ba mal vypiť minimálne dva litre tekutín denne. Počas horúcich letných dní sa odporúčaná dávka tekutín zvyšuje na tri litre. Pozor by sme si mali dávať nielen na množstvo, ale aj na zloženie tekutín. Ideálne sú minerálne vody alebo bylinkové čaje. Netreba zabúdať, že káva a čierny čaj sa za plnohodnotnú tekutinu nepovažuje, pretože telo odvodňujú. Ak ste zarytý kávičkár, k svojmu obľúbenému moku by ste mali vždy vypiť aj pohár vody. Horčík je dôležitým elektrolytom podstatným pre správnu hydratáciu. Roztoky elektrolytu sú nutnosťou pre vytrvalostných bežcov, rovnako aj pre pacientov postihnutých črevnými nákazami. Každodenný príjem horčíka pomáha telu vyrovnať sa so stratou tekutín.

Stačí iba horčík v strave?

Dostatok horčíka by sme mali prijímať stravou a tekutinami. Nájdeme ho v zelenej zelenine, orechoch, semenách a celozrnných výrobkoch. Horčík obsahujú mnohé potraviny, nachádza sa v nich ale len v malých dávkach. Horčík sa nachádza aj vo vode. Tvrdá voda ho obsahuje viac než mäkká. Za výborné zdroje horčíka sú považované ďatle, banány, ananás, mandle, kešu, strukoviny ako hrach, či varená šošovica, špenát, artičoky, varené kuracie mäso, sezamové semeno, droždie, pšeničné klíčky a tuniak. V súčasnosti je ale zložité získať dostatok magnézia  z jedla. Riešením je preto užívanie výživových doplnkov, (napríklad šumivé tablety Maxivita Magnézium) ktoré obsahujú aktívne látky a prispievajú k zníženiu miery únavy a vyčerpania, normálnej činnosti svalov a nervovej sústavy.  

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Obľúbené kuchynské drezy z keramiky a granitu. Aké sú ich výhody?
Aké sú vlastnosti dobrej a módnej jesennej bundy?
Aký darček vybrať pre ženu - niekoľko dobrých rád
Pýtali sme sa mužov: Aká by mala byť ideálna žena?
Šitie ako hobby – od ťažkých začiatkov po uspokojujúce výsledky
4 triky ako nosiť hviezdnu Fiery Red vo všedný deň
3 tipy, ako si vybrať ideálnu kabelku na zimu
YouTube Premium umožňuje sledovať videá s vypnutým displejom (a ďalšie výhody)

Ďalšie články na podobné témy

Na slovenský trh vstupuje prémiová značka vody GLACÉAU smartwater
Je celozrnné pečivo naozaj lepšie?
Viete si predstaviť hmyz ako bežnú potravinu v domácnosti? Možno to bude realita
Škola volá, skúšaná bude aj imunita. Vedci radia ako sa dá vyhnúť častým OČR
Céčko nie je žiadne béčko
Liečebný potenciál konopnej masti s obsahom CBD
Zdravý tip: POČULI STE UŽ O KURKUME?
Tabletka od bolesti hlavy? Skúste najskôr magnézium