Hriešne aristokratky
16. 11. 2020 | Redakcia

Hriešne aristokratky

Možno si ani nevieme predstaviť, do akej miery ovplyvnili naše dejiny súkromné príbehy tých, ktorí nimi hýbali. A neboli to len muži, ale predovšetkým ženy, ktoré boli akýmisi šedými eminenciami, no sústreďovali vo svojich rukách oveľa viac moci, než je to história ochotná pripustiť.

Počas svojho života sa stretávali s obdivom, závisťou, ale často vzbudzovali aj súcit, keďže ani ich osud neušetril nijakého trápenia.

O tomto a ešte o všeličom inom je kniha Kataríny Hanzelovej Princezné – Lásky, tragédie, škandály na európskych panovníckych dvoroch, ktorú vydavateľstvo D.Orys chystá na vianočný trh. S autorkou sme sa porozprávali nielen o tom, čo ju inšpirovalo, ale aj o tom, čo čitateľ v knihe nájde.

Čo je také zaujímavé práve na aristokratkách?

Dôvod je jednoduchý. Vždy nás fascinovali. Majú svoju auru nedostupnosti, vznešenosti a máme pocit, že sú z celkom iného sveta. No keď sa pozrieme do ich zvyčajne prísne stráženého súkromia, zistíme, že to tak vôbec nie je. Tieto ženy prežívajú smútok aj radosť presne ako každá z nás. Aj ony majú svoje slabosti, vedia, ako chutí víťazstvo, ale poznajú aj trpkú pachuť prehry. Ich životy sa od tých našich až tak neodlišujú, akurát sú obalené pozlátkou.

princezne_1605348252.jpg

jdeme v knihe aj šokujúce pikantnosti z ich súkromia?

To určite áno a je ich tam naozaj dosť. Pre mňa je pikantné už len to, že dcéra chudobného slovenského drotára sa stala kňažnou a celosvetovou celebritou, no na konci života všetko stratila. Na druhej strane sa zas dočítate o ruskej princeznej, ktorá musela prežiť nesmierne utrpenie, no nikdy nestratila vieru v dobro človeka. Ale to sú len malé úlomky. Kniha obsahuje 32 príbehov vznešených dám a každý z tých príbehov je sám osebe dosť pikantný. Je medzi nimi budúca kráľovná, ktorá sa vzoprela Mussolinimu, rebelská princezná, ktorej sa nepozdával život v zlatej klietke a vydala sa vlastnou cestou po boku cigánskeho primáša, či mladá kráľovná, ktorá sa dostala do osídiel šarlatánky.

Naučia sa čitatelia aj niečo z dejín? Asi nejde o knihu typu bulvár.

To je vlastne hlavný cieľ tejto knihy. Mňa história fascinuje odjakživa. Je úžasné, čo všetko v sebe ukrýva a má odpovede aj na to, ako bude vyzerať naša budúcnosť. Samozrejme, že som dbala na presnosť historických faktov a snažila sa objasňovať tie súvislosti medzi nimi, ktoré nie sú zjavné na prvý pohľad. No a určite je tam aj odkaz na to, že za každým dôležitým medzníkom našich dejín sú konkrétne ľudské bytosti a veľakrát tými dejinami hýbali práve ženy.

princezne-2-1_1605348252.jpg

Kto všetko sa na príprave knihy podieľal a kde si ju môžeme v predstihu kúpiť?

Knihu sme vytvárali spoločne, ako autorský tím s mojimi kolegyňami Oľgou Vyhlidalovou, Mirkou Staszovou a grafičkou Ankou Golianovou. Každá z nás má na nej rovnaký podiel práce, a hoci miestami naozaj náročnej, spoločne sme sa napokon zhodli na slovíčku – radostnej.

 

katka-hanzelova_1605348252.jpg

Autorka knihy Katarína Hanzelová

Kniha bude mať 360 strán a vyše 600 fotografií, takže okrem zaujímavého textu sa čitateľ dostane aj k množstvu dobových fotografií. Knižku pripravujeme na vianočný trh, no treba nám ešte zohnať prostriedky na finančne najnáročnejšiu časť – na tlač knihy. Podporiť nás môžete na stránke Startlabu, kde si knihu môžete predplatiť a prípadne aj získať nejaký bonus navyše. Na trh ideme zatiaľ s malým nákladom, takže ak chcete mať istotu, že sa k nej dostanete, odporúčam Startlab.

Viac nájdete na: https://www.startlab.sk/projekty/1629-princezne/

Ilustračné foto: Archív autorky

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autorky Redakcia

Osvedčené triky, ako vybrať ten najlepší darček
Lotosové anjelské karty potešia nielen ezoterikov
Ako sa správne postarať o psa? Rady priamo z praxe, ktoré môžu pomôcť aj starším psíkom
Ľuďom s chorobou kráľov pomôže aplikácia
Ako napísať a vydať knihu bez vydavateľstva? A potom na knihe zarobiť?
Ako neprísť o spoločné zážitky počas pandémie?
Vybrali by ste sa na Mount Everest v lodičkách?
Podcast Martin Valachovej: Ako pomôcť deťom aby dobehli zameškané a prosperovali v škole alebo na prijímačkách?

Ďalšie články na podobné témy

Krásna a štýlová Alexandra vydáva prvú knihu! Na čo sa môžeme tešiť?
Práca z domu alebo ako si zariadiť home office
Aká je skutočná Pravda o mužoch?
Praktické tipy ako vybrat’ originálne darčeky pre vašich blízkych
Ako neprísť o peniaze a do čoho investovať v čase korony a po nej?
Katarína Szárazová: Základ spokojného a naplneného života je rovnováha
Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!
Andrea Trávničková: Naučila som sa, že v akomkoľvek rozhodnutí je vždy kus dobra

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.