Inka Nemezis: Som rada, že som a že som práve v tejto dobe.
11. 4. 2018 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Inka Nemezis: Som rada, že som a že som práve v tejto dobe.

Dnes vám v rozhovore o úspešných ženách predstavíme etikoterapeutku Inku Nemezis. Inka sa zaoberá tým, prečo ľudia ochorejú a prečo chorobprejdú do chronického štádia. Inka je v harmónii s jej dušou a vraví, že vo všetkom musí existovať rovnováha. Ako vníma Inka jej úspech?

1. Inka, keby si mala povedať - kto si, čo si, niečo pekné napíš o sebe, s čím by si sa chcela podeliť?

Som rada, že som a že som práve v tejto dobe.

2. Čo robíš a ako si sa k tomu dostala? Čo pre teba táto práca znamená, čo ti dáva?  Prečo práve toto? Prečo to vnímaš ako svoje životné poslanie?

Nejako podvedome som mala stále potrebu pomáhať. Komukoľvek. A nejako som odjakživa vzbudzovala dôveru, keď mal niekto problém - akýkoľvek.  Ale dôvod, prečo práve ETIKOTERAPIA – neviem presne opísať. Vlastne som až oveľa neskôr zistila, že tento obor existuje. Mňa dlhý čas zaujímala odpoveď na otázku, prečo človek ochorie. A prečo sa niektoré choroby stávajú chronickými. A prečo je to práve tá konkrétna choroba.  Moja, vtedy 9 ročná dcéra, mala totiž opakovane angíny a už sme s jej otcom nechceli, aby dokola užívala antibiotiká. Tak som sa začala zaoberať „človekom“ ako celkom. Vychádzala som z toho, že všetko so všetkým súvisí a ľudské telo nie je výnimkou. Už Sokrates hovoril, že „telo a duša sú jedno a nie je možné liečiť ich oddelene. Ak je chorá duša, je choré aj telo“.  Moje pátranie ma priviedlo k zakladateľovi ETIKOTERAPIE, MUDr. Bezděkovi, ktorý sa začiatkom minulého storočia zaoberal práve týmito témami  a tam som našla odpovede. Veľmi podrobne vo svojich knihách opísal, aký majú vplyv emócie na zdravie človeka, aký vplyv má na človeka to, ako žije a že človek neochorie len tak, že si to telo jedného dňa povie. Skúmal príčiny, tzv. „spúšťače“ zdravotných problémov a podrobne ich vo svojich knihách uviedol. A tam začala moja cesta, ktorú naozaj vnímam, ako poslanie. Tiež sa zaoberám liečením duše,  rozprávam sa s ľuďmi o ich problémoch, o tom, čo ich trápi a nevedia, ako ďalej. Nazývam to „rozhovormi s dušou“.   

3. Aké je tvoje životné motto, krédo, čím sa riadiš alebo čo ťa motivuje?

Krédo? Motto? Ani nie. Skôr je dôležitá pre mňa pravda, priama komunikácia - narovinu, zistila som totiž, že ľudia nevedia priamo odpovedať na priame otázky. Naučili sa nejako stále uhýbať.  Veľkou motiváciou je pre mňa už zosnulý Dr. Wayne Dyer. Jeho myšlienky sú úžasné! A určite zaujímavý je pre mňa výrok – „Nič už nebude ako kedysi.......ale všetko môže byť také, ako nikdy...“ Dobre ma pobavil v poslednom čase aj výrok Alberta Einsteina – „Drž sa ďalej od negatívnych ľudí. Majú problém na každé riešenie.“ 

4. Si úspešná žena? Bola si úspešná vždy? Aký bol tvoj sen? Ako si za ním išla, čo ťa viedlo?

Úspech? Čo je to? Ani raz som sa nezamyslela týmto smerom.  Vnímam to, že mám okolo seba úžasných ľudí, priateľov, ktorých by som za nič nevymenila, mám úžasnú dcéru, ktorá je pre mňa obrovským darom a ktorá ma naučila tak veľa! Mám prácu, ktorú milujem. Mám strechu nad hlavou, mám čo jesť a chvalabohu som zdravá! A to je obrovský úspech!

inka-6_1523453330.jpg

5. Ako by si ty sama definovala pojem úspešná žena? Ako má úspešná žena podľa teba vyzerať? S čím podľa teba súvisí úspech?

Šťastie, spokojnosť, vyrovnanosť, sebaláska, sebadôvera, každý deň dôvod na úsmev – to je úspech!  A ten sa potom prejaví aj navonok.

6. "Objavila som svoje poslanie a zarábam tým, čo ma baví" - čo to pre teba znamená? Žiješ to? Si ohodnotená a platená za svoje poslanie? Ako si sa k tomu dostala? 

Robiť to, čo ma baví, je niečo úžasné! Byť v harmónii so svojou dušou je pocit na nezaplatenie. To sa ani popísať nedá, to treba jednoducho zažiť. Bola by to riadna fráza a nepravda, ak by som povedala, že peniaze nie sú pre mňa dôležité. Zatiaľ ešte sú, lebo matrix a hlavne zákony štátu majú stále potrebu ťahať z ľudí nezmyselné poplatky. Takže, áno, som platená za svoje poslanie. Boli a sú počuť hlasy – „ak je to tvoje poslanie, ak máš nejaký dar od Boha – nemala by si pýtať peniaze“.  Nehnevám sa na také reakcie, lebo sú nevedomé. Je jedno, čo robíte, z hľadiska energie to funguje presne ako v účtovníctve – „má dať – dal“. Musí existovať  rovnováha. A aj tu je to o človeku. Moji klienti sú spokojní a to je pre mňa najdôležitejšie.

7. Čo by si poradila žene, ktorá chce zmeniť svoj život a nevie ako začať? Čo sú podľa teba prvé kroky?

Nie je na to vôbec návod. Určite by však mala byť na 100% presvedčená, že zmenu chce.  Ak existujú pochybnosti typu – „čo povedia susedia, či rodina“, „keď to urobím, tak ublížim deťom, rodine....“ apod. , nie je dobrý čas na zmenu. Odporúčam nájsť  niekoho, kto jej vie veci vysvetliť, kto jej pomôže zbaviť sa pocitov viny, strachu... s týmto mávajú ženy veľký problém a preto veľakrát uviaznu na mŕtvom bode.

inka7-2-of-2-2_1523453343.jpg

8. Poznáš príbeh niektorej ďalšej ženy, ktorá si takto zmenila život alebo na tom pracuje? Podelíš sa s ním v krátkosti?

Poviem len naozaj v skratke, pretože dôvera mojich klientov je pre mňa dôležitá. Krásna mladá žena – prišla však za mnou úplne zlomená, zničená, premýšľala o samovražde. Manžel  ju dlhé roky  ponižoval, nijakým spôsobom jej neprejavoval žiadne city, nevšímal si ju a vnímal ju iba ako slúžku a matku jeho detí, ku ktorým tiež nemal žiadny vzťah. Bála sa však odísť , myslela si, že by to finančne nezvládla. A aby toho nebolo málo, zistila, že ju dlhé roky podvádza a že má nemanželské dieťa. Svet sa jej zrútil úplne. Boli to hodiny a mesiace rozhovorov, kým sa pani z toho dostala. Obrovské sklamanie, pocity krivdy, nenávisť, zloba – to všetko ňou lomcovalo a odstrániť to nebolo ľahké. Bolesť bola priveľká. Dokázala to však bravúrne!!! Dnes je veľmi úspešná, sebavedomá a usmiata mladá žena. Pochopila, že strach je veľmi nedobrá emócia. Ničí sebavedomie, potláča sebalásku, brzdí v rozvoji osobnosti. Brzdí v rozhodnutiach, ktoré duša chce urobiť.

9. Čo by si poradila svojej dcére/synovi/deťom, ak sa ťa opýta: "Mama, chcem byť v živote úspešná, čo mám robiť?

Moje dieťatko (27 ročné) to bravúrne zvládlo samo bez toho, aby sa pýtalo. Nesmierne som pyšná. Ale ak by mi tú otázku dala, určite by som jej povedala, aby vždy robila to, čo robiť chce. Aby sa rozhodovala podľa toho, ako to cíti. Aby radšej vyčnievala z davu, ako sa v ňom stratila.  

10. Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy, čo vieš dnes, čo by si si poradila?

Určite presne to, čo by som poradila  svojej dcére.

Viac sa môžete dozvedieť na webe: Athéna - etikoterapiaTiche miesto alebo na facebooku: Tiche miesto  

Foto: archív I.N., autor Jakub Ševčík 

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, motiváciu, takisto je technologický geek. Miluje kvalitnú kozmetiku a oceňuje úprimný dialóg. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autorky Bohumila Vrbovská Ďurišová

Trápi vás bolesť chrbta alebo bolesť svalov? Vieme, ako sa jej zbaviť
Prečo sa neopúšťať a nestrácať zo svojej jedinečnosti?
Ako sa správne postarať o pokožku v lete?
Binna: Môj sen je šíriť dobré myšlienky a udržiavať pozitívnu myseľ
Recept na najlepšie moravské koláče, aké ste kedy jedli
Najlepšie tipy pre prácu z domu pre ženy a mamičky
Krásna a štýlová Alexandra vydáva prvú knihu! Na čo sa môžeme tešiť?
Aká je skutočná Pravda o mužoch?

Ďalšie články na podobné témy

Ako si nájsť dobrú prácu po štyridsiatke
Poďme sa zoznámiť: Paťka
Mikropráca, alebo práca z obývačky
Robte len to, čo vás baví
Staňte sa konečne milionárkou
Ako sa (ne)pripraviť na pohovor
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Chcem byť freelancerkou. Kde si nájdem prácu?