Jar so sebou prináša aj prvé teplé dni. Ako docieliť, aby ste sa vo svojom obydlí cítili komfortne?
6. 4. 2022 | PR Servis

Jar so sebou prináša aj prvé teplé dni. Ako docieliť, aby ste sa vo svojom obydlí cítili komfortne?

Vo vnútorných priestoroch trávime až 90 % nášho času. Je preto dôležité, aby sme sa v nich cítili komfortne. Faktorov, ktoré vplývajú na dobrý pocit je viacero, veľmi dôležitá je však teplota či kvalita vzduchu. Pokiaľ je v obydlí veľká zima či teplo, na komforte to nepridáva. Rovnako je to aj s kvalitou vzduchu, ktorý v uzavretom priestore dýchame. Ten nám môže zanechať následky na zdraví.

Teploty stúpajú

Vykurovaciu zimnú sezónu vystriedala jar, ktorá vie prekvapiť teplými dňami, ktoré nás pomaly, ale isto pripravujú na vysoké letné teploty. V lete vie ortuť v teplomeroch vystúpiť veľmi vysoko. V dnešnej dobe platí, že je jednoduchšie vykúriť dom v zime, než ho ochladiť v lete. Pokiaľ je vo vnútri vysoká teplota, vzniká nekomfortné až nezdravé vnútorné prostredie a bez pochýb s tým treba niečo robiť. V izbách je najvhodnejšia teplota okolo 20 stupňov Celzia, kúpeľňa môže mať okolo 23 stupňov Celzia a v spálni je ideálna nižšia, a to okolo 18 stupňov.

Keď okno nepomáha

Otvorenie okna je najstarším a najznámejším riešením vetrania chladným nočným vzduchom. Problém nastáva, keď vzduch stojí a je bez vetra. Bez prúdenia vzduchu totižto miestnosť nevyvetráte a nevychladíte. Kontraproduktívne je aj nechávanie otvoreného okna. I keď je v ranných hodinách vzduch chladnejší, pokiaľ necháte okno otvorené počas celého dňa, teplo sa do vnútra dostane. Otvorenie okna preto nie vždy pomáha bojovať proti prehrievaniu a zlepšovať vnútornú klímu. Cez otvorené okná sa vám do obydlia taktiež dostáva prach, peľ, hmyz či hluk. Otvoreným oknom teda svojmu domovu pri ochladení ani s čerstvým vzduchom veľmi nepomôžete.

Vzduch sa musí vymeniť

Aby malo vetranie zmysel, musí pri ňom dochádzať k výmene vzduchu.  Alternatívou môže byť tzv. rovnotlakové vetranie. Tento vyvážený systém výmeny vzduchu dodáva čerstvý vonkajší vzduch, filtruje ho a upravuje na správnu teplotu a vlhkosť tak, aby bol vhodný na použitie v domácnosti. Systém sa nazýva vyváženým preto, lebo množstvo aktívne privádzaného čerstvého vonkajšieho vzduchu a aktívne odvádzaného použitého vnútorného vzduchu je úplne rovnaké.

Takéto vetranie zvyšuje pohodlie, ktoré je prepojené na zdravie a komfort bývania. Okrem toho pomáha predchádzať prehrievaniu a znižuje plytvanie energiou.

Klimatizácia nie vždy všetko vyrieši

Klimatizáciu začíname používať už na jar, kedy prichádzajú prvé vyššie teploty. I keď nám pridáva na komforte, netreba to s ňou preháňať a treba si vedieť nastaviť správne hodnoty. Klimatizácia síce odstraňuje mnoho nevýhod spojených s otvoreným oknom, ale zároveň prináša tiež množstvo nových negatívnych aspektov.  Klimatizáciu možno považovať za energeticky náročnú a nákladnú alternatívu, ktorá má vysokú spotrebu energie.

Najviac negatívny vplyv má však klimatizácia na naše zdravie. Tým, že klimatizácia nevymieňa vnútorný vzduch (iba cirkuluje stále dookola), je z neho suchý vzduch, ktorý spôsobuje suché oči, pokožku, problémy s dýchacími cestami či podráždenia. Zároveň pri príliš častom používaní a zlom nastavení klimatizácie môžete prechladnúť. Preto treba mať na pamäti, že ak je rozdiel teplôt medzi vnútorným prostredím a vonkajším vzduchom príliš veľký, nebude to mať dobrý vplyv na vaše zdravie.

Každý z nás má iné preferencie teplôt avšak aj pri používaní klimatizácie treba myslieť na svoje zdravie. Najmä v lete ľudia klimatizáciu využívajú príliš často a z vnútorných priestorov sa stávajú miesta s nízkymi teplotami. Takéto „chladničky“ sa potom môžu prejaviť na zdraví, preto si na príliš nízke teploty dávajte pozor.

TIP Zabezpečte si zdravý domov

Všetci si želáme, aby sa nám príjemne bývalo. Na túto požiadavku vplýva viacero faktorov, ako napríklad hladina hluku, pocit bezpečia, ale aj teplota a vzduch. Pokiaľ chcete bývať zdravo, okrem iných  faktorov nezabúdajte na kvalitu ovzdušia. Práve čerstvý vzduch je alfou a omegou k tomu, aby ste pociťovali vo svojom obydlí komfort, ale taktiež aby vás doma netrápili zdravotné problémy. Pre nastavenie zdravého a komfortného bývania potrebuejeme do obydlia privádzať čerstvý vzduch. Keďže dobré vetranie zaisťuje základ pre kvalitný a spokojný život, stavte na rekuperáciu od renomovaného švajčiarskeho výrobcu Zehnder, ktorá do vášho domova prinesie čerstvý vzduch a zároveň zamedzí prístup škodlivinám, baktériám, či alergénom. Vďaka účinnosti rekuperácie môžete získať až 95% tepla z odvádzaného, znečisteného vzduchu, a ušetriť tak náklady na kúrenie. Za pomoci voliteľného entalpického výmenníka je naviac možné optimalizovať relatívnu vlhkosť v interiéru. Komfortné vetranie Zehnder zaručuje najvyššiu funkčnosť a dlhoročnú životnosť, aj preto môže zákazník ťažiť z predĺženej záruky 5 rokov. Vypýtajte si odborný návrh konceptu vetrania zdarma aj s ponukou cenovej ponuky. Pre viac informácií navštívte https://www.zehnder.cz/rekuperace/vyhody-zehnder

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus

Ďalšie články na podobné témy

Na čo si dávať pozor pri výbere chladničky?
Domáce udiarne: Zdravotné výhody údených pokrmov
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Ako vyčistiť špinavý matrac alebo sedačku?
Aby klasické sobotné upratovanie nebolo pre vás nočnou morou!
Praktické tipy ako vybrat’ originálne darčeky pre vašich blízkych
Poznáte tieto spôsoby, pomocou ktorých si môžete vypestovať vlastné potraviny vo svojom byte?
Čistota v kuchyni alebo na ktoré miesta sa najviac zamerať?