Je detoxikácia naozaj prospešná alebo je to len mýtus?
4. 11. 2018 | Gabriela

Je detoxikácia naozaj prospešná alebo je to len mýtus?

Všade, kde sa dnes pozriete, môžete naraziť na informácie od rôznych výživových poradcov, celebrít či dokonca lekárov, že je vhodné detoxikovať - zbaviť telo škodlivín a udržať si tak lepšie zdravie. Lekárne a predajne so zdravou výživou majú množstvo výrobkov, ktoré sľubujú očistenie tela od rôznych toxínov.  Jej zástancovia menujú nespočetné množstvo výhod, ktoré tento úkon ponúka. Avšak nehovoria úplnú pravdu.

Odkiaľ sa však pojem detoxikácia zobral a je vôbec možné a prospešné detoxivať? Rozhodla som sa preto, že si na to posvietim a zistím viac.

Na stránke sciencebasedmedicine.org môžete nájsť zaujímavé informácie, kde sa lekári a iní odborníci vyjadrujú k neodborným informáciám týkajúcich sa zdravia.

Detox je podvod

Podľa informácií na tejto stránke je detox iba výraz, ktorý bol vytvorený na predaj nepotrebných výrobkov a služieb. Ide o klamlivú liečbu akože “zaneseného” tela. Skutočný detox sa poskytuje v nemocniciach v život ohrozujúcich situáciách. Najčastejšie v prípadoch, kedy je v tele prítomná nebezpečná úroveň drog, alkoholu či iných otravných látok.

Jeho obhajcovia predstavujú určité fakty, ktoré sú skôr mýty než skutočnosti založené na pravde.

Mýtus 1: Myslíme si, že naše telo hromadí toxíny, a preto musíme detoxikovať

Hovorí sa najmä o znečistení súčasného životného prostredia, že je toxickejšie a spôsobuje mnoho chorôb. Aj to, čo jeme vraj znečisťuje naše telá - rôzne geneticky modifikované potraviny, množstvo soli, potravinových prísad, fluóru a pod. Je pravda, že životné prostredie je horšie a aj kvalita jedla, ale jednotlivé detoxikačné produkty presne nepopisujú, aký konkrétny toxín sa snažia z tela odstrániť. Len tak zo srandy, skúste si nájsť nejaký prípravok na detox a všimnite si ten všeobecný nič nehovoriaci jazyk. Toxíny sa síce spomínajú, ale nie sú konkretizované.

Mýtus 2: Choroba je výsledkom pôsobenia chemických toxínov

Popisy prípravkov na detoxikáciu opisujú príznaky a ochorenia, ktoré sa vzťahujú takmer na každého (napríklad. bolesti hlavy, únava, nespavosť, hlad). Zároveň sú aj trochu špecifické, lebo majú za cieľ vystrašiť (napr. rakovina). Avšak nie je konkretizované, ktoré toxíny tieto ochorenia spôsobujú. V súčasnosti neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by dokazovali účinnosť akejkoľvek detoxikačnej liečby.

Je pravda, že sme každodenne vystavovaní veľkému množstvu prírodných a syntetických chemikálií. Lenže len prítomnosť chemických látok v tele automaticky neznamená, že vyvolajú nejakú chorobu alebo zničia naše telá. Okrem toho, naše telo vyvinulo systém obrany proti nežiaducim látkam, ako je napríklad koža, obličky, lymfatický systém a hlavne pečeň. Ide o náš prirodzený a vnútorný detoxikačný systém.

 epicurrence-64520-unsplash_1541342308.jpg

Obhajcovia detoxu práve obličky a pečeň popisujú ako filtre, kde sú prítomné jednotlivé toxíny. Preto zastávajú názor, že je potrebné ich pravidelne čistiť. V skutočnosti obličky a pečeň nefungujú týmto spôsobom.

Pečeň premieňa toxické látky na tie, ktoré sa môžu vylučovať žlčou alebo močom. To znamená, že pečeň je samočistiaca. Nehromadia sa v nej žiadne toxíny, pokiaľ nemáte žiadne ochorenie pečene. Obličky zase vylučujú odpadové produkty do moču. Inak látka zostane v krvi. Každý, kto tvrdí, že je potrebné tieto orgány vyčistiť, hovorí o tom, že nerozumie základnej anatómii alebo fyziológii.

Mýtus 3: Detoxikačné diéty a ošetrenia odstraňujú toxíny

Časopis Journal of Human Nutrition and Dietetics prišiel s tvrdeniami, že detoxikačné diéty nemajú preukázaný účinok. Aj keď existujú nejaké podporné štúdie, ktoré majú niekoľko metodologických chýb (malá vzorka, nedostatok kontrolných skupín a pod. ) a spoliehajú sa skôr na kvalitatívne než kvantitatívne merania.

Môže byť detox škodlivý?

Pri tejto otázke je potrebné zamyslieť sa, ako to s ním myslíte vážne a čo konkrétne robíte. Ak ste zmenili stravu a prijímate viac quinoi, používate čerstvé a nespracované potraviny, vyhýbate sa rafinovaným cukrom, v tomto prípade ide o rozumné stravovanie. Ak aj užívate nejaké homeopatické detoxikačné prípravky, ohrození taktiež nie ste. Niektorí totiž považujú homeopatiká za akési placebo.
Ak ale užívate prípravky, ktoré obsahujú určité aktívne zložky, existuje možnosť poškodenia zdravia. V extrémnych prípadoch ľudia používali napríklad kávový klystír, ktorí mohol spôsobiť dokonca
až smrť.

Možno si kladiete otázku, že detoxikačné prípravky je možné zakúpiť aj v lekárňach, tak na tom nemôže byť nič zlé. To však nie je pravda.  Aj tieto prípravky nemajú preukázateľné očistné účinky. Väčšinou narazíte na také, ktoré obsahujú najmä tieto dve zložky:

  1. Pestrec mariánsky (Silybum marianum). Ide o najpopulárnejší výrobok, ktorého cieľom je "posilniť" pečeň. Jeho účinok bol testovaní u ľudí s alkoholickým ochorením pečene a u pacientov s hepatitídou B alebo C. Zistilo sa, že nemá žiadny významný účinok. Existujú dokonca rozporuplné dôkazy o účinkoch silymarínu (zložky pestreca mariánskeho) na akútne toxické poškodenie pečene. Ale v obchodoch so zdravou výživou sa s ním akoby “roztrhlo vrece”. Dokonca ho zakúpite aj v populárnom obchodnom reťazci.

  2. Preháňadlá (hydroxid horečnatý, rebarbora či preháňadlo z kôry). Tie sú často súčasťou detoxikačných prípravkov. Na jednej strane vás “dokonale” prečistia, čo môžete vidieť aj cítiť. Ale na strane druhej, môžu spôsobiť dehydratáciu a nerovnováhu elektrolytov. Práve ich pravidelné používanie môže viesť k zdravotným problémom. A dokonca môžete opäť trpieť zápchou.
 brooke-lark-254998-unsplash_1541342215.jpg

Vedľajšie účinky môžu pokračovať aj po detoxikácii, ako je napríklad nevoľnosť alebo hnačka. Obhajcovia detoxikácie vám povedia, že práve toxíny opúšťajú telo. Ale vedecky sa dá tento stav pripísať opätovnému spusteniu zažívacieho procesu po období očistenia. Kedy v dôsledku rozsahu a trvania hladovania nedošlo k žiadnemu tráveniu a množstvo baktérií v čreve bolo vážne narušených. Je to niečo podobné, čo sa spustí u ľudí, ktorý prejdú na normálnu stravu po dlhodobej infúznej výžive.

Okamžitá strata hmotnosti je pri takejto detoxikácia normálna, najmä ak používate prípravky s preháňadlami. Ale nestratíte nič z nezdravých tukov, ale skôr vodu a možno aj svalové tkanivo. Hrozí tiež Jo-Jo efekt.

Záver: Všetko, čo sľubuje detoxikáciu či očistu tela nie je skutočne účinné. Neexistujú žiadne publikované dôkazy naznačujúce, že detoxikačné prípravky, ovplyvňujú schopnosť nášho tela efektívne eliminovať odpadové produkty. Majú však schopnosť uškodiť.

"Detox" sa zameriava na irelevantné problémy a vytvára dojem, že môžete rýchlo opraviť zlé rozhodnutia o životnom štýle. Ak sa nedostatočne hýbete, fajčíte či pijete, žiadne zázračné prípravky vám nepomôžu tieto toxíny z tela jednoducho odstrániť.

Ilustračné foto: unsplash.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Nekonečný boj s rozaceou III: Tieto zmeny pomáhajú
Nekonečný boj s rozaceou II: Pomohol laser?
“NIE” zbytočnostiam: takto sa to naučíte!
Materstvo, blogovanie, biznis: Ako to všetko spolu súvisí?
Nekonečný boj s rozaceou I: Ako ju odhaliť?
Online testy osobnosti: Prečo sú také obľúbené?
Závisí vaše sebahodnotenie od druhých? Takto to zmeníte!
Pôst ako nová výzva k zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Detox organizmu za pár hodín. Dá sa to?
5 chrípkových zabijakov
Za lepší pocit, za lepšie zdravie, za lepšiu verziu seba!
Detox podla Mačingovej - ako byť štíhla a zdravá
Musela som skončiť WHOLE30 – Prečo???
Bezlepková diéta? Odmení sa vám tisíckrát!
Super rýchle letné raňajky, ktoré zasýtia telo i dušu
Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.