Je možné schudnúť len z tukových zásob?
17. 3. 2020 | Paťka

Je možné schudnúť len z tukových zásob?

Dobrá otázka, na ktorú existuje niekoľko odpovedí. Je možné schudnúť len z tuku a zanechať si pritom krásne krivky? Veľké množstvo fitness trénerov a výživových poradcov sa zhoduje na tomto názore, ktorý by ste si mali vytlačiť a nalepiť na chladničku.

Hneď na začiatku vás možno sklameme, ale nikdy neschudnete len z tuku

Predstavte si, že chcete z hrozna zjesť len dužinu. Musíte odstrániť šupku a vybrať jadierka. A teraz si to predstavte s tukom. Chápete ten súvis? Nikdy nie je možné odstrániť len jednu časť tak, aby všetko ostatné ostalo bezo zmeny. Ak chcete schudnúť len z tuku alebo najlepšie len z brucha, nikdy sa vám to nepodarí. Vždy schudnete aj z nôh, zadku, ramien, chrbtu atď. Vždy vám počas diéty bez cvičenia pôjde dolu aj svalová hmota, ktorá takisto zmení čísielká na váhe. 

sel-shotsoflouis-k47107ap8uu-unsplash_1584387562.jpg

Len ,,účinní tukožrúti" vám nepomôžu

Tento fakt je sám o sebe diskutabilný, pretože tukožrútske ovocie a zelenina ako napríklad starý známy, nie príliš chutný grapefruit nemusia byť účinné. Ak si dáte na desiatu grapefruit namiesto banánu, určite okamžite neschudnete. A pravdepodobne sa výsledky nedostavia ani po týždni. Jesť určité druhy ovocia a zeleniny len kvôli tomu, že chcete schudnúť z tukpvých zásob je síce fajn nápad, ale myslite dopredu. Akonáhle so svojou ,,odtučňovacou" kúrou prestanete a začnete papať normálne, všetka vaša snaha môže byť zmarená. Tuky z klasických jedál sa vám začnú ukladať tam kde boli a vy budete znova tam, kde nechcete byť.  

guillaume-bolduc-hdbaq9w0hry-unsplash_1584387557.jpg

Jedzte, hýbte sa a vyčkajte!

Racionálna strava a pravidelný pohyb sú to, čo potrebujete. A takisto čas. Ak chcete schudnúť 10 kg za týždeň, nech sa páči. Avšak potom nevyplakávajte, že máte obrovský jo-jo efekt. To nie je chyba v diéte ale vo vašom nastavení mysle. Ak sa budete pravidelne a s rozumom stravovať, pridáte do svojich dní pohyb navyše a počkáte aspoň pár týždňov/mesiacov, podľa toho aký je váš cieľ, výsledky zaručene uvidíte. 

Odstráňte z vášho jedálnička tie jedlá, ktoré pre svoj život nepotrebujete. Sú to napríklad sladkosti, čokoládky a koláčiky. Tieto ukľudňovače naozaj k správnemu rozvoju tela nepotrebujeme v takom veľkom množstve. Nemusíte si ich okamžite všetky odoprieť. Všimnite si, ako často jedávate sladkosti a cukrovinky a snažte sa ich obmedziť. Nemusíte sa hneď trýzniť, že si čokoládu odopriete na celý mesiac. 

nsel-shotsoflouis-9cjvlbughy-unsplash_1584387560.jpg

Stačí, ak si dáte kúsok horkej čokolády v nedeľu poobede alebo hocikedy, keď na ňu budete mať neznesiteľnú chuť. Skúste si dať namiesto klasických sladkostí jogurt s ovocím alebo si doma pripravte zdravšie verzie koláčikov z ovsených vločiek, ktoré v sebe nebudú mať nadpriemerné množstvo cukru a tuku. 

Vždy pri chudnutí treba myslieť na to, že chudnete komplexne z celého tela a ak vám trénerka hovorí niečo iné, bežte od nej preč. Žiadnymi zázračnými potravinami, zvýšeným kardio cvičením ani cvičením len jednej partie tela neschudnete len z tuku. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Ostávame doma. Čo teraz s deťmi a ako sa nezblázniť?
Ako sa účinne ochrániť pred koronavírusom COVID- 19?
Zabudnite na strašiaka: Sono prsníkov by sme nemali podceňovať
Ako zmeniť život za 7 dní: toto rozhodne musíte skúsiť
Kľúč k šťastnému vzťahu je pochopiť muža a vážiť si ho
Vďaka tomuto si vás okamžite zapamätá
Kamilkin jemný zázrak: zdravie, krása aj pohoda v hrsti

Ďalšie články na podobné témy

Ako neskončiť po karanténe s kilami navyše?
Budúcnosť vzdelávania v oblasti vedných disciplín
Aj sociálne siete vám môžu pomôcť nájsť prácu – 7 skvelých tipov prečo si zriadiť profesionálny účet
Novoročné predsavzatia? Žiadny problém! Takto sa vám podarí splniť to, čo si zaumienite
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IV
5 pravidiel úspešnej podnikateľky
Naučte sa konečne angličtinu
Naozaj nás spravia peniaze šťastnejšími?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.