Je možné schudnúť len z tukových zásob?
17. 3. 2020 | Paťka

Je možné schudnúť len z tukových zásob?

Dobrá otázka, na ktorú existuje niekoľko odpovedí. Je možné schudnúť len z tuku a zanechať si pritom krásne krivky? Veľké množstvo fitness trénerov a výživových poradcov sa zhoduje na tomto názore, ktorý by ste si mali vytlačiť a nalepiť na chladničku.

Hneď na začiatku vás možno sklameme, ale nikdy neschudnete len z tuku

Predstavte si, že chcete z hrozna zjesť len dužinu. Musíte odstrániť šupku a vybrať jadierka. A teraz si to predstavte s tukom. Chápete ten súvis? Nikdy nie je možné odstrániť len jednu časť tak, aby všetko ostatné ostalo bezo zmeny. Ak chcete schudnúť len z tuku alebo najlepšie len z brucha, nikdy sa vám to nepodarí. Vždy schudnete aj z nôh, zadku, ramien, chrbtu atď. Vždy vám počas diéty bez cvičenia pôjde dolu aj svalová hmota, ktorá takisto zmení čísielká na váhe. 

sel-shotsoflouis-k47107ap8uu-unsplash_1584387562.jpg

Len ,,účinní tukožrúti" vám nepomôžu

Tento fakt je sám o sebe diskutabilný, pretože tukožrútske ovocie a zelenina ako napríklad starý známy, nie príliš chutný grapefruit nemusia byť účinné. Ak si dáte na desiatu grapefruit namiesto banánu, určite okamžite neschudnete. A pravdepodobne sa výsledky nedostavia ani po týždni. Jesť určité druhy ovocia a zeleniny len kvôli tomu, že chcete schudnúť z tukpvých zásob je síce fajn nápad, ale myslite dopredu. Akonáhle so svojou ,,odtučňovacou" kúrou prestanete a začnete papať normálne, všetka vaša snaha môže byť zmarená. Tuky z klasických jedál sa vám začnú ukladať tam kde boli a vy budete znova tam, kde nechcete byť.  

guillaume-bolduc-hdbaq9w0hry-unsplash_1584387557.jpg

Jedzte, hýbte sa a vyčkajte!

Racionálna strava a pravidelný pohyb sú to, čo potrebujete. A takisto čas. Ak chcete schudnúť 10 kg za týždeň, nech sa páči. Avšak potom nevyplakávajte, že máte obrovský jo-jo efekt. To nie je chyba v diéte ale vo vašom nastavení mysle. Ak sa budete pravidelne a s rozumom stravovať, pridáte do svojich dní pohyb navyše a počkáte aspoň pár týždňov/mesiacov, podľa toho aký je váš cieľ, výsledky zaručene uvidíte. 

Odstráňte z vášho jedálnička tie jedlá, ktoré pre svoj život nepotrebujete. Sú to napríklad sladkosti, čokoládky a koláčiky. Tieto ukľudňovače naozaj k správnemu rozvoju tela nepotrebujeme v takom veľkom množstve. Nemusíte si ich okamžite všetky odoprieť. Všimnite si, ako často jedávate sladkosti a cukrovinky a snažte sa ich obmedziť. Nemusíte sa hneď trýzniť, že si čokoládu odopriete na celý mesiac. 

nsel-shotsoflouis-9cjvlbughy-unsplash_1584387560.jpg

Stačí, ak si dáte kúsok horkej čokolády v nedeľu poobede alebo hocikedy, keď na ňu budete mať neznesiteľnú chuť. Skúste si dať namiesto klasických sladkostí jogurt s ovocím alebo si doma pripravte zdravšie verzie koláčikov z ovsených vločiek, ktoré v sebe nebudú mať nadpriemerné množstvo cukru a tuku. 

Vždy pri chudnutí treba myslieť na to, že chudnete komplexne z celého tela a ak vám trénerka hovorí niečo iné, bežte od nej preč. Žiadnymi zázračnými potravinami, zvýšeným kardio cvičením ani cvičením len jednej partie tela neschudnete len z tuku. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Ako neskončiť po karanténe s kilami navyše?
SERIÁL: Štíhla do leta: Ako schudnúť 10 kilo? Pomôžu smoothie?
Úspešné chudnutie: Začať od pondelka sa nie vždy vypláca
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete
Budúcnosť vzdelávania v oblasti vedných disciplín
Aj sociálne siete vám môžu pomôcť nájsť prácu – 7 skvelých tipov prečo si zriadiť profesionálny účet
Novoročné predsavzatia? Žiadny problém! Takto sa vám podarí splniť to, čo si zaumienite
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IV