Je suplementácia omega-3 kyselín pri deťoch s autizmom stále otázkou?
22. 2. 2022 | Redakcia

Je suplementácia omega-3 kyselín pri deťoch s autizmom stále otázkou?

Autizmus (ADS)  je vývoja porucha neurologického charakteru, ktorá je charakterizovaná deficitmi  v oblasti sociálnej interakcie a predstavivosti. Deti s týmto postihnutím strádajú v oblasti komunikácie, čo zahŕňa aj porozumenie  reči iných a udržanie konverzácie. Práve deficit komunikácie je hlboko spätí s vytváraním vzťahov, na koľko dieťa nevie udržať konverzáciu, prvý krok k priateľstvu. Kvôli chýbajúcej predstavivosti sa deti s autizmom venujú limitovanému množstvu stereotypných činností.

Suplementácia omega 3 v prípade detí s autizmom je stále v otázke riešenia. Doteraz konvenčná medicína neposkytovala liečby zamerané na  ASD. Pravdepodobne aj z tohto dôvodu sa v posledných desaťročiach komplementárna a alternatívna medicína považovala za najbežnejšie postupy suplementáciu omega-3 u detí s ADS.  Avšak hromadné štúdie potvrdzujú, že nedostatok omega-3 mastných kyselín môže súvisieť s niektorými neurovývojovými poruchami, vrátane porúch pozornosti, ADS či hyperaktivity.

Čo sú omega-3?

Omega-3 sú mastné kyseliny, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých aspektov zdravia, vrátane vývoja plodu, funkcie mozgu, zdravia srdca a imunity. Sú považované za esenciálne mastné kyseliny, pretože telo si ich nevie vyrobiť samo a potrebuje ich získavať z potravy.

Tri hlavné typy sú kyselina alfa-linolénová (ALA), kyselina eikozapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA). ALA je prítomná v rôznych rastlinných potravinách, vrátane rastlinných olejov, orechov, semien a niektorých druhov zeleniny. Vo vašom tele však nie je aktívny a  telo ho premieňa na aktívne formy, ako sú DHA a EPA, len vo veľmi malých množstvách.

Pri deťoch s autizmom  hrajú dôležitú úlohu vo fungovaní mozgu kvôli svojim protizápalovým vlastnostiam a ich schopnosti udržiavať vhodnú funkciu membrány mozgových buniek a myelínového obalu.

Štúdie, ktoré potvrdzujú účinky

Hoci sa symptómy ASD prejavujú hlavne ako sociálna dysfunkcia, mnohí pacienti s ASD trpia aj inými emocionálnymi alebo behaviorálnymi problémami vrátane hyperaktivity a slabej impulzivity. Na základe štúdií sa dá povedať, že suplementácia omega-3 mastnými kyselinami výrazne zlepšuje viaceré syndrómy spájané s ADS. Už pri dávne 1g denne u trojročného dieťaťa sa podľa výskumníkov výrazne zlepšili viaceré nonverbálne ako aj verbálne schopnosti. Dieťa sa zdalo aktívnejšie a citlivejšie na výzvy, zvýšili sa verbálne (porozumenie a vyjadrovanie) a neverbálne komunikačné schopnosti, zlepšila sa osobná autonómia, znížilo sa opozičné správanie, ako aj hyperaktivita a nepozornosť. Preto sa zdá, že suplementácia omega-3 má priaznivý vplyv na kvalitu života dieťaťa. Pri prerušení suplementácie sa následne symptómy ASD výrazne zhoršili.

Ak strava nestačí

Mastné ryby, orechy, semená a rastlinné oleje sú vynikajúcim zdrojom omega-3, ktoré môžete ľahko pridať do stravy svojho dieťaťa, aby ste zvýšili ich príjem. Zvlášť o doplnky, ak vaše dieťa pravidelne neje ryby alebo iné potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín .Siberian Wellness prináša skvelú možnosť, ako deťom omega 3 doplniť hravou formou.

Vyskúšajte doplnok stravy Vitamama Omegalodon - veselé kapsule v podobe rybičiek s príchuťou manga! Doplnok stravy s polynenasýtenými omega-3 kyselinami a vitamínmi pre deti od 3 rokov a dospelých. Vitamama Omegalodon sú vysoko rafinované omega-3 kyseliny vo vysokej koncentrácii a vitamíny A, D3 a E. EPA a DHA prispievajú k normálnej činnosti srdca. DHA pomáha udržovať normálnu funkciu mozgu a zraku. Pozitívny účinok sa dosahuje pri dennom príjme 250 mg EPA a DHA.Jedzte kapsulu vcelku alebo ju pridajte do jedla! Tak bude denný príjem omega 3 zaručený. 

Autor: Lancová

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autorky Redakcia

Bowa - najlepšie hodinky na každý deň
Život môže byť nádherný, aj keď ste na vozíku. Dôležitý je uhol pohľadu…
Aké magické kamene Vám pomôžu pritiahnuť lásku do života?
Výživové doplnky pre intímne zdravie
Život bez sacharidov
Trápi Vás brušná diastáza? Už nemusí. Máme riešenie!
Potrebujete súrne malý zázrak?☺️
Detské bestsellery Siberian Wellness pre silnú imunitu

Ďalšie články na podobné témy

Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Láska je potrebná pre každé dieťa, obzvlášť pre to s autizmom
Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
S akými zdravotnými problémami vám môžu pomôcť CBD produkty?
Dajte stopku detským chorobám. Tu sú tipy ako si s nimi poradiť
Skúsenosti s kanabisovým olejom: ako a čo užívať?