Je suplementácia omega-3 kyselín pri deťoch s autizmom stále otázkou?
22. 2. 2022 | Redakcia

Je suplementácia omega-3 kyselín pri deťoch s autizmom stále otázkou?

Autizmus (ADS)  je vývoja porucha neurologického charakteru, ktorá je charakterizovaná deficitmi  v oblasti sociálnej interakcie a predstavivosti. Deti s týmto postihnutím strádajú v oblasti komunikácie, čo zahŕňa aj porozumenie  reči iných a udržanie konverzácie. Práve deficit komunikácie je hlboko spätí s vytváraním vzťahov, na koľko dieťa nevie udržať konverzáciu, prvý krok k priateľstvu. Kvôli chýbajúcej predstavivosti sa deti s autizmom venujú limitovanému množstvu stereotypných činností.

Suplementácia omega 3 v prípade detí s autizmom je stále v otázke riešenia. Doteraz konvenčná medicína neposkytovala liečby zamerané na  ASD. Pravdepodobne aj z tohto dôvodu sa v posledných desaťročiach komplementárna a alternatívna medicína považovala za najbežnejšie postupy suplementáciu omega-3 u detí s ADS.  Avšak hromadné štúdie potvrdzujú, že nedostatok omega-3 mastných kyselín môže súvisieť s niektorými neurovývojovými poruchami, vrátane porúch pozornosti, ADS či hyperaktivity.

Čo sú omega-3?

Omega-3 sú mastné kyseliny, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých aspektov zdravia, vrátane vývoja plodu, funkcie mozgu, zdravia srdca a imunity. Sú považované za esenciálne mastné kyseliny, pretože telo si ich nevie vyrobiť samo a potrebuje ich získavať z potravy.

Tri hlavné typy sú kyselina alfa-linolénová (ALA), kyselina eikozapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA). ALA je prítomná v rôznych rastlinných potravinách, vrátane rastlinných olejov, orechov, semien a niektorých druhov zeleniny. Vo vašom tele však nie je aktívny a  telo ho premieňa na aktívne formy, ako sú DHA a EPA, len vo veľmi malých množstvách.

Pri deťoch s autizmom  hrajú dôležitú úlohu vo fungovaní mozgu kvôli svojim protizápalovým vlastnostiam a ich schopnosti udržiavať vhodnú funkciu membrány mozgových buniek a myelínového obalu.

Štúdie, ktoré potvrdzujú účinky

Hoci sa symptómy ASD prejavujú hlavne ako sociálna dysfunkcia, mnohí pacienti s ASD trpia aj inými emocionálnymi alebo behaviorálnymi problémami vrátane hyperaktivity a slabej impulzivity. Na základe štúdií sa dá povedať, že suplementácia omega-3 mastnými kyselinami výrazne zlepšuje viaceré syndrómy spájané s ADS. Už pri dávne 1g denne u trojročného dieťaťa sa podľa výskumníkov výrazne zlepšili viaceré nonverbálne ako aj verbálne schopnosti. Dieťa sa zdalo aktívnejšie a citlivejšie na výzvy, zvýšili sa verbálne (porozumenie a vyjadrovanie) a neverbálne komunikačné schopnosti, zlepšila sa osobná autonómia, znížilo sa opozičné správanie, ako aj hyperaktivita a nepozornosť. Preto sa zdá, že suplementácia omega-3 má priaznivý vplyv na kvalitu života dieťaťa. Pri prerušení suplementácie sa následne symptómy ASD výrazne zhoršili.

Ak strava nestačí

Mastné ryby, orechy, semená a rastlinné oleje sú vynikajúcim zdrojom omega-3, ktoré môžete ľahko pridať do stravy svojho dieťaťa, aby ste zvýšili ich príjem. Zvlášť o doplnky, ak vaše dieťa pravidelne neje ryby alebo iné potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín .Siberian Wellness prináša skvelú možnosť, ako deťom omega 3 doplniť hravou formou.

Vyskúšajte doplnok stravy Vitamama Omegalodon - veselé kapsule v podobe rybičiek s príchuťou manga! Doplnok stravy s polynenasýtenými omega-3 kyselinami a vitamínmi pre deti od 3 rokov a dospelých. Vitamama Omegalodon sú vysoko rafinované omega-3 kyseliny vo vysokej koncentrácii a vitamíny A, D3 a E. EPA a DHA prispievajú k normálnej činnosti srdca. DHA pomáha udržovať normálnu funkciu mozgu a zraku. Pozitívny účinok sa dosahuje pri dennom príjme 250 mg EPA a DHA.Jedzte kapsulu vcelku alebo ju pridajte do jedla! Tak bude denný príjem omega 3 zaručený. 

Autor: Lancová

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autorky Redakcia

Máš všetko, a predsa niečo chýba
Lucia Vlkovičová: Kozmetika mi pomohla splniť jeden z mojich snov
Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
Ešte stále predávate svoj čas za peniaze?
Beauty trendy na leto 2023: 5 najlepších trendov v líčení, ktoré musíte vyskúšať
Ako naniesť matný rúž v 5 krokoch
Zakladateľka webu Nádherná.sk: Chcem, aby boli ľudia zdraví a finančne na tom lepšie
Bowa - najlepšie hodinky na každý deň

Ďalšie články na podobné témy

Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Láska je potrebná pre každé dieťa, obzvlášť pre to s autizmom
Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
S akými zdravotnými problémami vám môžu pomôcť CBD produkty?
Dajte stopku detským chorobám. Tu sú tipy ako si s nimi poradiť
Skúsenosti s kanabisovým olejom: ako a čo užívať?