Je variabilita cvičenia kľúčom k úspechu?
20. 11. 2023 | Patrik Molnár

Je variabilita cvičenia kľúčom k úspechu?

Máte dni, kedy sa vám nechce alebo nevládzete. Dobrý tréner vám vie tréning prispôsobiť na mieru alebo oživiť rôznymi prvkami. Variabilita je dôležitá v tréningu z niekoľkých dôvodov.

Zabráni monotónnosti: Pravidelná zmena cvičebných rutín a cvikov zabraňuje monotónii a nudnosti pri cvičení. To zvyšuje pravdepodobnosť, že budete tréning vykonávať pravidelne a s radosťou. 

Stimulácia rôznych svalových skupín: Rôzne cviky a techniky cvičenia zasahujú rôzne svalové skupiny. Variabilita zabezpečuje, že pracujete na rôznych častiach tela a dosahujete komplexné výsledky. 

Predchádzanie pretrénovaniu: Opakovaná záťaž na rovnaké svaly a kĺby môže viesť k pretrénovaniu a zraneniam. Variabilita pomáha svalom a kĺbom zotaviť sa a zlepšuje tréningovú rovnováhu. 

Zvyšuje výzvu: Keď sa cvičebný plán mení, váš organizmus musí neustále prispôsobovať a adaptovať sa. To zvyšuje účinnosť tréningu a stimuluje rast svalov a zlepšenie kondície. 

untitled-76-of-105_1700386366.jpg

Zabráni špecializácii: Príliš veľa cvičenia jednej svalovej skupiny môže viesť k pretrénovaniu tejto oblasti. Variabilita pomáha predísť nevyváženému rozvoju svalov. Zábava a motivácia: Rôznorodý tréning je zábavnejší a motivujúcejší. Udržuje záujem a entuziazmus pre cvičenie. 

Zlepšuje koordináciu a agilitu: Rôzne cvičebné aktivity môžu zlepšiť vašu koordináciu a agilitu, pretože zapájajú rôzne pohyby a svalové vzory. Prispôsobuje sa cieľom: Variabilita umožňuje prispôsobiť tréningový plán rôznym cieľom, ako je získanie svalovej hmoty, strata hmotnosti, zlepšenie vytrvalosti alebo flexibility. 

Riziko prečkania: Opakovanie rovnakého cviku zníži riziko, že preskočíte určitý svalový balík alebo aspekt cvičenia, čo by mohlo viesť k nerovnováhe alebo zraneniu. 

Vylepšuje psychické zdravie: Variabilita môže pomôcť znížiť stres a zlepšiť psychické zdravie tým, že poskytuje nové a zábavné výzvy pre váš mozog. 

Naše tréningy sú variabilné. Cvičíme s vlastnou váhou, činkami, expandermi či fit loptami v exteriéri alebo interiéri. Snažíme sa cvičenie prispôsobiť individuálnym potrebám klienta. 

Článok pre Vás pripravili: Trenéri Pošvanc Fitness

 pf_1700386388.jpg

 V zastúpení Patrikom Molnárom:  fb_1697960600.jpg Facebook  ig_1697960600.jpgInstagram

TIP REDAKCIE: Vďaka Patrikovi som sa mohla opäť začať s radosťou hýbať, znížiť svoju váhu,a hlavne celkovo sa cítiť lepšie. Naše tréningy sa adaptujú podľa aktuálnych potrieb, čo mimoriadne oceňujem. Výsledkom je okrem iného výborné zlepšenie výkonnosti, celková lepšia pohyblivosť, lepšia psychika, viac energie a radosti do života.

Spoluprácu odporúča Bohumila Vrbovská Ďurišová - Majiteľka portálu. 

 

Patrik Molnár

Spolumajiteľ značky Pošvanc Fitness, úspešný tréner, marketér. Má zá sebou niekoľko medzinárodných úspechov a bol aj juniorským reprezentantom SR v kickboxe. Od svojich 17 rokov pomáha ľuďom pri zlepšovaní fyzického zdravia a kondície.

Ďalšie články od autora Patrik Molnár

Prečo tréning nefunguje bez zdravej stravy?
Pýtajte si spätnú väzbu
Správna technika je dôležitá
Ako sa motivovať k cvičeniu?
Základom je plán
WORKSHOP: Osobný tréner novej generácie! pre trénerov aj netrénerov
Začnite trénovať s osobným trénerom

Ďalšie články na podobné témy

Ako byť štíhla a fit – už navždy!
Základom je plán
Ako sa motivovať k cvičeniu?
Správna technika je dôležitá
Pýtajte si spätnú väzbu
Najčastejšie chyby, ktoré robíte pri cvičení: Čomu sa vyhnúť?
Prečo je cvičenie ideálna cesta nielen k vysnívanej postave?
Trápi Vás brušná diastáza? Už nemusí. Máme riešenie!