Financie ako súčasť každodenného života – a predsa sa im mnohí nevenujú dostatočne. Napríklad na dôchodok sa môžeme pozerať ako na piecku – koľko do piecky dáš, toľko tepla ti vráti. A je jedno, či si za pieckou predstavujeme štát alebo vlastné investičné nástroje.
Dnes aktuálny II.pilier – z odvodov, ktoré za vás odvedie zamestnávateľ, alebo ako SZČO si ho v určitej výške platíte sami – platí sa z toho, čo musíte zaplatiť aj tak, nie je to nič navyše.
Od mája tohto roka môžu do II.piliera vstúpiť aj tí, čo to nestihli skôr, a nedovŕšili ešte 40 rokov. Často pri kontrole týchto zmlúv nachádzam neuvedené oprávnené osoby, či zle nastavenú investičnú stratégiu. Oprávnená osoba je celkom dôležitá inštitúcia – v máji sme riešili klienta, ktorý nešťastnej vdove, okrem emočného šoku a prázdna, do celkového majetku v rámci dedičského konania prihodil z II.piliera vyše 70tisíc. K tým sa samozrejme po dedičskom konaní (po troch až šiestich mesiacoch) dostane, musí však notárovi zaplatiť poplatok aj z tejto sumy. Ak by bola uvedená oprávnená osoba, finančné prostriedky idú po nenáročnej administratíve rovno jej.
Ako je to s vami? Máte na svojich zmluvách uvedené oprávnené osoby? Máte dobre nastavený druhý pilier? A máte vôbec II.pilier?
Máte otázky týkajúce sa vašich financií? Neváhajte sa na mňa obrátiť.
Ako neprísť o peniaze a do čoho investovať v čase korony a po nej?
Príbeh mincí: od strieborných krúžkov po predchodcu dolára
Ako investovať úspory, aby nám zarábali?
7 tipov na investovanie peňazí do zlata
Materstvo, blogovanie, biznis: Ako to všetko spolu súvisí?
Trúfnete si život na „voľnej nohe“?
5 tipov ako ušetriť pár eur: toto musíte skúsiť!
Ako ušetriť peniaze? 15 tipov, ktoré musíte poznať! + SÚŤAŽ v článku