Kamilkin jemný zázrak: zdravie, krása aj pohoda v hrsti
11. 2. 2020 | Paťka

Kamilkin jemný zázrak: zdravie, krása aj pohoda v hrsti

Kamilka, harmanček, rumanček, chamomilla. Toto všetko sú názvy jedného nenápadného kvietku, ktorý v sebe ukrýva obrovskú moc. Máte problémy s pleťou? Tráviace ťažkosti? Ste v strese? Neviete zaspať? Na toto všetko vám môže pomôcť! 

Kamilka, alebo teda rumanček, je rastlinka ktorá dosahuje výšku 15 až 50 cm, má príjemnú vôňu a nájdete ju skoro na každom poli. Sušené kvety kamilky vám pomôžu na všakovaké neduhy - najčastejšie sa využívajú vo forme čaju alebo obkladov. Ak ste ešte kamilku nikdy neužívali, dávajte si pozor. Niektorí ľudia môžu byť na túto rastlinku alergickí. 

alice-pasqual-bdl5inidteq-unsplash_1581194695.jpg

Kamilkový čaj je priam darom z nebies na pokožku

Najlepšie urobíte, ak čaj vypijete pred spaním. Počas spánku sa vám nádherne stiahne akné a cez noc sa tak vyspíte do krásy. Rumanček má silný protizápalový účinok a pri dlhodobom pití tohto čaju sa môžu dostaviť úžasné výsledky aj pri horšom akné! Ak pitie čaju podporíte obkladmi na pleť, kedy si namočíte vatový tampón do kvalitného rumančekového čaju a tento tampón si budete na ňu prikladať, dosiahnete ešte lepšie výsledky. Okrem akné má vplyv aj na redukciu tvorby vrások.

Problémy s pleťou nie sú jediné, na čo rumanček pomáha. Rumančekový čaj zmierňuje plynatosť a uľahčuje proces v tráviacom trakte. Z vlastných skúseností môžeme povedať, že je ideálny najmä po ťažkom jedle. Skúste si nabudúce po dobrom, nedeľnom obede pripraviť šálku rumančekového čaju namiesto kávy. Po pár minútach sa pocit plnosti vytratí a vy budete môcť spokojne pokračovať v dennom programe.

Okrem toho, že rumanček je riešením na predošlé problémy, pomáha aj pri strese. Dokonca i tom dlhodobom. V súčasnosti je v strese skoro každý jeden človek a nezáleží pritom vôbec na veku. Rumančekový čaj zvyšuje hladinu melatonínu a serotonínu v tele a vy sa tak zrazu budete cítiť pokojnejšie a uvoľnenejšie. 

rodion-kutsaev-i-rd4lwg3s-unsplash-1_1581194695.jpg

Jeden čaj dokáže toľko zázrakov! A ten spánok...

Občas sa vám dokonca môže zdať, že vás rumančekový čaj natoľko upokojí, až rovno zaľahnete. Jeho príjemná vôňa opantá vašu myseľ a môžete rovno zaspať. Nepotrebujete ku tomu žiadne lieky na spanie, upokojujúcu hudbu či robenie niečoho, pri čom zaspíte. Vyskúšajte si dať pred spánkom rumančekový čaj a ráno uvidíte ten rozdiel. Po pár hodinách spánku sa zrazu budete cítiť oveľa lepšie ako inokedy. Ľahšie zaspíte a ráno sa budete cítiť maximálne sviežo! 

Nezabúdajte na inhaláciu!

Kamilkový odvar je vhodný na inhaláciu pri nádche, astme a bronchitíde. Práve v tomto období nás vedia poriadne potrápiť i zapálené čelné dutiny. Vhoďte si do horúcej vody pár harmančekových kvetov, prehoďte cez hlavu uterák a naparujte sa. Po pár minútach sa vám dutiny uvoľnia a vy sa budete môcť bezbolestne nadýchnuť. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete
Prestaňme sa vyhovárať a začnime žiť

Ďalšie články na podobné témy

Cvičíte pre radosť... alebo?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu
Nosenie venušiných guličiek - športová aktivita, do ktorej sa jednoducho zamilujete
Strach je iba choroba, ktorá sa dá vyliečiť
Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nielen v lete?
Jednoduché triky pre krásne vlasy