Katarína Mayer: život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch
12. 9. 2018 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Katarína Mayer: život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch

Katarínu Mayer netrápi ani tak úspech, ako samotná cesta za ním. Písanie, ktoré zbožňuje, jej zatiaľ neprináša príliš veľké finančné obnosy. Písanie aj napriek tomu zbožňuje a osobnostne ju napĺňa. Je dôležité mať sny a začať si ich plniť. Nesmiete sa ale sústrediť len na financie. Rozdeľte si svoj rozpočet tak, aby ste si zvládli postupom času splniť aj vaše túžby.

1. Kto si, čo si, niečo pekné napíš o sebe, s čím by si sa chcela podeliť?

Som žena, manželka, matka, ktorá miluje písanie, cestovanie a dobré jedlo. V živote som sa šestnásťkrát sťahovala a už dlho tvrdím, že domov je tam, kde momentálne bývam. Desať rokov v Kanade a posledné tri v Rakúsku mi pomáhajú otvárať oči a srdce novým kultúram, zážitkom a pochopeniu.

2. Čo robíš a ako si sa k tomu dostala? Čo pre teba táto práca znamená, čo ti dáva?  Prečo práve toto? Prečo to vnímaš ako svoje životné poslanie?

Momentálne sa venujem hlavne tancu so slovami – sem-tam niečo moderujem, pripravujem video rozhovory, práve som dokončila preklad knihy. Ale hlavne píšem. Písaniu som sa venovala odjakživa, no donedávna len komerčne. Viac ako pätnásť rokov som pracovala na poste manažérky vzťahov s verejnosťou, ktorého súčasťou je aj písanie. Dnes už ale píšem tlačové správy, brožúry a strategické návrhy len zriedkavo. Píšem to, čo rada čítam – beletriu, články, rozhovory. Tvorím a baví ma to. Vnímam to ako moje poslanie, lebo je to činnosť, ktorá ma skutočne veľmi napĺňa. Písanie ma dokáže pohltiť tak, že zabudnem aj jesť (a to sa veru nestáva).

3. Aké je tvoje životné motto, krédo, čím sa riadiš alebo čo ťa motivuje?

Motivuje ma život sám. Už som to viackrát niekde písala, že život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch.

 a5a5130_1536511322.jpg

4. Si úspešná žena? Bola si úspešná vždy? Aký bol tvoj sen? Ako si za ním išla, čo ťa viedlo?

Či som úspešná? To určite závisí od toho, ako si človek úspech definuje. Kedysi som mala ciele, hlavne kariérne. Bola som vedená k zodpovednosti a spoľahlivosti. Sú to síce skvelé kvality, ale niekedy môžu byť brzdou, lebo nie vždy ma pustia do rizika a spontánnosti. Pracovala som v jednej z najväčších PR agentúr na svete. Zarábala som šesťciferné čísla. Skúsila som si mužmi dominovaný lobbying v zahraničí. Pracovala som v korporácii, ale aj v neziskovom sektore.

Mám dvoch úžasných synov a skvelého talentovaného muža. Keď to takto zhrniem, môže sa zdať, že som dosiahla úspech. Pre mňa je ale najdôležitejšia cesta za cieľom a nie cieľ samotný – práve tú si treba užiť alebo sa z nej poučiť. V konečnom dôsledku je však pre mňa úspech vnútorný pocit spokojnosti a šťastia, ktoré môžeme nájsť len vo vlastnom srdci bez ohľadu na to, čo robíme alebo dokážeme. Ale samozrejme, že mám sny. Chcem písať a túžim, aby ma aj čítali. Chcela by som mať knihy na nočných stolíkoch mnohých ľudí. To by bol pre mňa úspech, ale len vtedy, ak by som pritom nestratila tú číru radosť z písania.

5. Ako by si ty sama definovala pojem úspešná žena? Ako má úspešná žena podľa teba vyzerať? S čím podľa teba súvisí úspech?

Hlavne sa netreba brať priveľmi vážne. Povedzme si otvorene, že niekedy má každá z nás deň, kedy je úspechom vyhrabať sa z postele a dostať dieťa živé do školy. Úspešná žena je žena, ktorá robí to, čo ju skutočne napĺňa a dokáže sa každý deň tešiť zo života – či už je riaditeľkou v banke alebo ženou v domácnosti.

6. "Objavila som svoje poslanie a zarábam tým, čo ma baví" - čo to pre teba znamená? Žiješ to? Si ohodnotená a platená za svoje poslanie? Ako si sa k tomu dostala?

No priznám sa, že zatiaľ ma písanie neživí, ale keďže verím, že ma bude, tak som si nastavila rodinné financie tak, aby som sa mu mohla plne venovať. To je podľa mňa dôležité, lebo mi to dovolí tri veci:

1. nevzdať sa pri prvom zádrheli

2. investovať do vlastného rozvoja (študujem literatúru a kreatívne písanie od tých najlepších)

3. nerobiť kompromisy – ak píšem pre niekoho, či už ide o copywriting alebo žurnalistiku, tak si môžem vybrať o čom, kedy a pre koho chcem písať

 dscf0264_1536511331.jpg

7. Čo by si poradila žene, ktorá chce zmeniť svoj život a nevie ako začať? Čo sú podľa teba prvé kroky?

No, prvým krokom je začať. Ale podľa mňa je múdre začať postupne. Nie je nutné, ani rozumné, zavrieť jedny dvere úplne, aby sme otvorili tie ďalšie. Ak máte víziu, ktorej veríte, tak sa nechajte viesť svojou intuíciou. Nerobte však zmenu radikálne. Aj tie najúspešnejšie produkty a služby prešli rokmi vývoja a testovania. A to sa dá urobiť aj so životnou víziou – dovoľte si slobodne naplánovať veci a nájsť vhodné riešenia. Myslite pri tom aj na svojich blízkych a tým určite nemyslím, že máte seba posunúť na posledné miesto, práve naopak. Nájdite si vo svojom okolí mentora, vzdelávajte sa v tom, čomu sa chcete venovať.

8. Poznáš príbeh niektorej ďalšej ženy, ktorá si takto zmenila život alebo na tom pracuje? Podelíš sa s ním v krátkosti?

Mám obrovské šťastie, že v živote som bola vždy obklopená inšpirujúcimi ženami. Moja bývala šéfka si získala môj obdiv, keď sa rozhodla odmietnuť kariérny postup a nasledovať svojho manžela do inej krajiny. Urobila to kvôli svojej rodine a verím, že to nebolo ľahké. Ale pochopila, kde je jej miesto a napriek všeobecnému prekvapeniu, odišla z postu viceprezidentky firmy, aby na niekoľko rokov bola ženou v domácnosti. Dnes je veľmi úspešná konzultantka, ktorá má nádherné spomienky na roky strávené s malým synom – to by jej žiaden pracovný úspech nedal. Niekedy treba vedieť aj odísť.

9. Čo by si poradila svojim synom, ak sa ťa opýtajú: "Mama, chcem byť v živote úspešný, čo mám robiť?

Buď sám sebou. Nesnaž sa vyhovieť každému v tvojom okolí. Ak budeš šťastný ty, tak budú šťastní aj tí okolo teba. Uč sa zo všetkých prekážok, ktoré ťa stretnú na ceste za tvojim snom. 

10. Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy, čo vieš dnes, čo by si si poradila?

Uvoľni sa, drahá, veď nejde o život!

Ilustračné foto: Gabriela Teplická

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?

Ďalšie články na podobné témy

Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Katarína Molnárová: „Manažuj svoju energiu, nie svoj čas“
Zuzana Jánošíková: Vychádza mi, že tu a teraz mi je najlepšie.
Zistili sme, ako na rovnováhu medzi prácou a rodinou
Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!
Veronika Bošková: V prvom rade si zadefinuj, čo znamená byť úspešný pre teba
Anna Ďarmati Beňadiková: Učím tai chi, ktoré sa stalo mojím životným štýlom
Mirka Števková: Snažím sa obklopovať ľuďmi, ktorí zdieľajú moje hodnoty