Katarína Molnárová: „Manažuj svoju energiu, nie svoj čas“
17. 5. 2019 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Katarína Molnárová: „Manažuj svoju energiu, nie svoj čas“

Dnes vám prinášame rozhovor s Katarínou Molnárovou, ktorá vie čo trápi mnoho podnikajúcich ľudí. A pozná aj správne odpovede. Sama si prešla touto cestou a dnes dokáže ponúkať iný – a efektívny pohľad na situácie, s ktorými sa každá žena dennodenne stretáva. Poďte si prečítať, čo sa dá všetko robiť, keď sa človek prestane báť.

1. Kto si, čo si, niečo pekné o sebe napíš, s čím by si sa chcela podeliť.

Som majiteľkou digitálnej agentúry ONLINE TORO a odborníčkou na online výkonnostný marketing. Mojou prioritou je pomôcť biznisu klientov rásť na internete, špecializujem sa na biznis konzultácie, navrhovanie online stratégií na mieru a budujeme interné digitálne oddelenia vo firmách. Týmto témam sa venujem aj v rámci projektu MentoringGuru ako biznis mentorka. 

Som maminou Davidka a Viktorka, popri podnikaní a detičkách cestujem po svete, leziem, lyžujem, behám (najradšej štafetový beh a do kopcov) a momentálne sa venujem aj záhradke.

2. Čo robíš a ako si sa k tomu dostala? Čo pre teba táto práca znamená, čo ti dáva? Prečo práve toto? Prečo to vnímaš ako svoje životné poslanie?

K mojej práci som sa dostala náhodou. Mamina mi vždy hovorila, že budem podnikať, ja som tomu veľmi neverila, ale je pravda, že k podnikaniu som skĺzla tak nejak sama. Pred desiatimi rokmi, počas vysokej školy som sa začala venovať SEO a pracovala som na pozícii marketingový špecialista. Veľmi ma to bavilo, až do takej miery, že som sa v tomto odbore sama rozvíjala a hľadala som si v SEO svete svoje miesto. V tom čase som bola jedna z prvých ľudí zaoberajúcich sa SEOm na Slovensku, jednoznačne určite som bola prvou ženou.

Postupne začali prichádzať klienti, najskôr kamaráti kamarátov a tak to začalo vznikať. Nemala som kapitál, na účte som mala nulu a jedného dňa, keď sme u vtedajšieho zamestnávateľa spoločne ukončili spoluprácu, povedala som si, že sa už do práce nevrátim, otvorila som si živnosť a začala podnikať. Doslova od nuly. 

V tejto brandži človek musí počkať na výsledky, je to zaslúžená práca. Znamená pre mňa robiť veci, ktoré mám rada, znamená pre mňa moju slobodu a dokonale vedieť skĺbiť svoj pracovný a osobný život, moje hobby a sebarozvoj.

unnamed-1_1558018678.jpg

Prečo práve táto práca? Lebo internet je sexi :). 

Nevnímam túto prácu ako svoje životné poslanie, je to jedna z vecí, ktoré robím, momentálne sa venujem aj konzultáciám v biznise, mentorujem podnikateľov. Baví ma obchod, rozbeh procesov. V tejto chvíli nemám vyhradené svoje životné poslanie, skôr robím veci, ktoré ma bavia a uvedomujem si, že sa to do budúcna môže zmeniť a že sa ešte k veľa veciam v budúcnosti ešte dostanem - dúfam :)

3. Aké je tvoje životné motto?

Mám viac kréd: Čo by som robila, keby som sa nebála? a presne to sa v živote snažím urobiť.

Manažuj svoju energiu, nie svoj čas.

Rob to, čo môžeš, s tým, čo máš teraz. 

Ja som ti to hovorila. S pozdravom, tvoja intuícia

Mami, čo je to “normálne”. To je nastavenie na sušičke zlato….

What future will you create? If we dont, who will?

So take a chance and never look back

Dievčatá a na záver  trochu na odľahčenie… :)

"He asked me what’s your favourite position. I said CEO.”

V poslednej dobe som si uvedomila veľmi dôležitú vec po tom, ako som videla zaujímavú Tedx prednášku. Hovorilo sa v nej, aké je dôležité naučiť sa v mladosti neodísť z domu bez umytého riadu. Je to krásna symbolika v tom vedieť sa naučiť dokončiť veci, ktoré začneš. Uvedomila som si to pred pár dňami v záhradke o 21:30 s čelovkou na hlave, keď som sadila priesady a moje deti sa ma opýtali, prečo som ešte stále vonku. Ja som odpovedala, že každú začatú prácu treba dokončiť. A to je jedna z vecí, ktorou sa riadim a vnímam to ako veľký rozdiel medzi úspešnými ľuďmi, ktorí sa posúvajú a tými, ktorí frflú na to, aký majú život a sú nespokojní. 

4. Si úspešná žena? Bola si úspešná žena? Aký bol tvoj sen? Čo ťa za ním viedlo?

Necítim sa byť úspešnou ženou. Mám svoje úspechy, ale nedala by som si nálepku “úspešná žena”. Nebola som úspešná vždy, skôr som bola priebojná a nevzdávala som sa. Mojím snom bolo mať krásnu rodinu, úžasného manžela, dom a také tie klasické dievčenské veci. Potom som sa jedného dňa zobudila a povedala som si, že to asi nie je všetko. Nemala som sen, za ktorým som si išla, avšak mám veľa vecí, ktoré chcem v živote vyskúšať. Mojím snom je žiť naplno, milovať naplno, učiť milovať svoje okolie a ideálne zanechať niečo, čo po mne urobí svet lepším, efektívnejším, stabilnejším, kľudnejším. Ak sa vďaka našim službám ľuďom darí lepšie podnikať, potom si žijem svoj sen s každým jedným zákazníkom, ktorý s nami rastie. 

5. Ako by si sama definovala pojem úspešná žena? Ako by mala vyzerať? S čím podľa teba súvisí úspech?

Nemám rada spojenie “úspešná žena”, mám s ním osobný problém:). Myslím, že žena je úspešná, keď sa úspešnou cíti byť. Ktokoľvek sa môže cítiť úspešný, keď považuje nejaký aspekt svojho života za naplnený.

Úspešnú ženu si predstavujem s krásnym vráskavým úsmevom na tvári a v očiach, niekedy je pokojná a niekedy je vetrom, najmä je však sama sebou. Úspech podľa mňa súvisí s disciplínou a so schopnosťou dokončiť veci. Zosúladiť svoje priority do jednej krásnej harmónie. Úspešná žena je krásna. Svojou dušou.

6. “Objavila som svoje poslanie a zarábam tým, čo ma baví.” - čo to pre teba znamená? Žiješ to? Si ohodnotená a platená za svoje poslanie? Ako si sa k tomu dostala?

Pre mňa tento výrok znamená, že som bola ochotná zmeniť chod firmy naruby, postaviť ju iným spôsobom len kvôli tomu, aby som sa mohla venovať tomu, čo ma baví, v tejto chvíli napríklad konzultovaniu biznisu a mentorovaniu podnikateľov. Áno, moja práca ma živí. 

To, ako som vybudovala digitálnu agentúru, som už popísala. 

Cesta k mentoringu bola iná. Som veľmi dynamická, problémy riešim promptne a veľa som si za 10 rokov podnikania prešla. Zistila som, že je v mojom okolí veľa podnikateľov, ktorí riešia stále tie isté problémy a keď som sa už nebála rozprávať o svojich zlyhaniach, prišla som na to, že všetci majú rovnaké problémy, ako som mala ja. Najprv som však pracovala 3 roky na svojom podnikaní so svojím mentorom a videla som, aké pokroky robím.

unnamed_1558018679.jpg

Rozhodla som sa svoje riešenia ponúknuť aj iným, začala som sa stretávať s rôznymi podnikateľmi, vypočula som si ich problémy, pochopila ich, poukázala som na moje skúsenosti a často boli prekvapení, že som si týmto prešla taktiež sama a odporučila som im, ako tie problémy riešiť. A oni ich skutočne zapracovali, a to im pomohlo často riešiť mesiace či roky neriešené problémy. Najčastejšie problémy, ktorým sa venujeme sú:

• potrebujeme viac zákazníkov

• nedarí sa nám zvýšiť obrat a zisky vo firme

• často neuhradené faktúry od zákazníkov, ako minimalizovať riziko platobnej neschopnosti

• nedostatok dobrých ľudí v tíme, ako byť autentickým lídrom

• veľa pracujem, málo sa venujem svojim koníčkom  - time and stress management

• pomoc pri rozbiehaní nových projektov a poradenstvo so stanovením stratégie

Momentálne mám za sebou spoluprácu s desiatkami podnikateľov - najčastejšie robím s podnikateľmi skúsenými, roky pôsobiacimi v biznise, ale pracujem aj s tými  začínajúcimi. Či už ma stretli na workshopoch alebo na internete, oslovujú ma majitelia rôznych firiem, ale aj podnikatelia, ktorých by som si sama ani netrúfla mentorovať a radiť im v ich biznise, no dostali sa ku mne cez referencie a pracovať s tak skúsenými ľuďmi je pre mňa výzva, no taktiež aj pocta.

7. Čo by si poradila žene, ktorá chce zmeniť svoj život a nevie ako začať? Aké sú prvé kroky?

Začať HNEĎ. Každý deň malými krokmi, no pointa je venovať sa veciam, ktoré nás bavia, pre ktoré máme skutočné nadšenie a pracovať na nich disciplinovane - pravidelne. A nebáť sa! Lebo všetci sa bojíme. Len niekto to dáva najavo viac, niekto menej, no všetci máme prirodzený strach z neznámeho, neistotu. Čiže opäť - čo by som robila, keby som sa nebála? A presne to treba urobiť.

8. Poznáš príbeh nejakej inej ženy, ktorá si takto rozhodla zmeniť život?

Poznám veľa úspešných žien, neviem, či si zrovna zmenili život a neviem, čo si myslieť pod pojmom “zmeniť si život”. Pre mňa je to o uvedomení si, že máš nenaplnenú potrebu a rozhodneš sa ísť si za ňou. Pár mojich klientok začalo podnikať a zariadilo si svoj život podľa svojich priorít/potrieb. To sú pre mňa moje úspechy a tu sa cítim byť úspešná za nich :D. Aj keď je to v skutočnosti len a len ich zásluha, ale som na ne pyšná.

9. Čo by si poradila deťom, keby sa ťa opýtali, ako byť úspešný?

Neodchádzaj z domu s neumytým riadom :D! Haha. To isté by som deťom povedala, čo pred pár dňami na záhradke - prácu, ktorú rozrobíš, vždy dokonči. Bez ohľadu na to, či ti dáva alebo nedáva zmysel, ide o to, že si to už začal robiť. Tiež by som sa ho opýtala na jeho definíciu, čo si predstavuje pod slovami “byť úspešný”, ako sa má cítiť, ako má jeho život vyzerať, skúsiť jeho predstavu úspechu čo najviac konkretizovať. Potom sa ciele stanovujú a dosahujú oveľa lepšie. Napríklad ja sa budem cítiť úspešná, keď budem mať rodinu, dom, pracovať x dni v týždni, budem mať taký a taký príjem a dovolenku podľa predstáv… sú to tuctové veci, no každý máme definované veci, ktoré nás ovplyvňujú a ako by mali tie veci presne vyzerať, aby sme mali pocit, že sme úspešní.

10. Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy to, čo vieš dnes, čo by si si poradila?

Nestrácaj čas a ži naplno. Nebuď na iných taká prísna, neočakávaj od druhých to, čo očakávaš od seba. Každý to má inak a ty nevidíš cestu, akou iný prechádza, nehodnoť. Rob s tým, čo máš tu a teraz. Denne si rozdeľ svoju energiu, nie čas. Staraj sa o svoje súčasti rovnako - o svoju myseľ, ducha i telo rovnomerne. Jedz, smej sa, miluj, rob všetko naplno ako by to bolo posledný krát. Neodíď z domu skôr ako nemáš umytý riad. 

K tomuto odporúčam pozrieť si TEDX video na tému How to break bad management habits

Ďakujeme za rozhovor!

Fotografie: Archív Katarína Molnárová

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?

Ďalšie články na podobné témy

Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Zuzana Jánošíková: Vychádza mi, že tu a teraz mi je najlepšie.
Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!
Katarína Mayer: život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch
Alexandra Vrábelová: „Krása nie je náhoda“
Eva Mária Rohrman: ,,Úspech pre mňa znamenal kedysi niečo úplne iné ako teraz''
Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!
Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti