Keď Príroda pomáha
13. 8. 2020 | PR Servis

Keď Príroda pomáha

Čínske huby sú v súčasnej dobe plnej chémie, fenoménom. Účinky jednotlivých čínskych húb na náš organizmus sú rôzne, ale o všetkých hubách môžeme bez preháňania tvrdiť, že sa môžu pýšiť širokospektrálnym pôsobením na celý náš organizmus. 

Uvádzame zopár liečivých húb a ich účinky na ľudský organizmus.

Agaricus: slovensky – šampiňón brazílsky

Je to huba patriaca medzi šampiňóny, ktoré sa vyskytujú najmä v Južnej Amerike. Zbierali ich hlavne obyvatelia vidieka v oblasti Sao Paulo pri dedine Piedade. Túto hubu používali nielen ako potravinu, ale hlavne ako liečebný prostriedok.

Ak už niekto vyskúšal túto formu liečby, nie je to pre neho žiadna novinka. No je stále veľa ľudí, ktorí o tomto druhu liečenia nepočuli, respektíve tomu neveria a radšej sa spoliehajú na klasickú, chemickú liečbu liekmi, ktoré sú vo väčšine prípadov len marketingovým ťahom, ako získať čo najviac peňazí pre konkrétneho výrobcu.

Prvýkrát ju popísal mykológ W. A. Murill v roku 1945. Svetu sa predstavila v roku 1960, kedy Agaricus zaslal T. Furomoto na skúmanie do japonských laboratórií, keďže si všimol ich účinky. Do botanického systému bola zaradená až v roku 1967, a to belgickým botanikom Heinemannom. Vďaka odhaleniu jeho zloženia a pokusom, ktoré sa následne vykonávali, sa potvrdil vplyv Agarica na organizmus.

O hubu bol veľký záujem a teraz sa pestuje po celom svete. Medzi najväčších producentov Agarica patria Japonci. Agaricus patrí do čeľade Agariaceae (pečiarkotvaré). Huba má hnedo-zlatý šupinatý klobúk, ktorý jej dal tiež meno – slnečná huba. Klobúk má priemer cca 2–12 cm, podobnú dĺžku má aj noha. Pri mladých hubách je vypuklý, ale s ich starnutím sa narovnáva a jeho konce sa „rozstrapkajú“. Na spodnej strane klobúka môžeme nájsť pri mladých hubách svetlé a pri starších hubách čokoládovo hnedé bazídiospóry.

Coprinus: slovensky – hnojník obyčajný Coprinus (Coprinus comatus)

je huba, ktorá rastie od leta do jesene, a to hlavne na otvorených miestach, uprednostňuje pôdu, ktorá je bohatá na dusík. Vyskytuje sa v oblasti severnej pologule, najmä v Európe a Severnej Amerike. Coprinus je jedlý, ale konzumujú sa len mladé plodnice, ktoré sú biele a uzavreté, neskôr výrazne stmavnú a sú menej chutné, až nepožívateľné. Po konzumácii Coprina sa neodporúča piť alkohol, môže mať účinky ako antabus - vyvolá zvracanie.

Hnojník je možné pestovať aj umelo, a to aj v interéri. Coprinus bol prvýkrát popísaný dánskym prírodovedcom O. F. Müllerinem v roku 1780. Dostal meno Agaricus comatus, ako Coprinus comatus ho označil v roku 1797 Ch. H. Persoon. Coprinus má podobne ako iné medicinálne huby zdraviu prospešné účinky, ktoré sa samozrejme odvíjajú od jeho zloženia, resp. zlúčenín, ktoré obsahuje.

Coriolus slovensky – trúdnikovec pestrý Coriolus

je drevokazná huba, ktorá patrí medzi chorošovité a nie je jedlá. Coriolus rastie po celý rok, môžeme ho nájsť prevažne na živých poranených aj odumretých kmeňoch alebo pňoch listnáčov v miernom podnebnom páse Ázie, Severnej Ameriky a Európy. Plodnice huby majú vejárovitý tvar a vytvára trsy, ktoré sú strechovite usporiadané. Klobúk samotný má priemer cca 2−8 cm. Sú preň typické béžové pásy na hnedom alebo sivom podklade, povrch klobúka pôsobí zamatovo. Coriolus je dobre známy už z dôb dávno minulých. V ucelených textoch z roku1368 n.l., teda z obdobia starej Číny a dynastie Ming, je zaznamenané, že Coriolus sa využíval na posilnenie zdravia, fyzického aj duševného a posilnenie energie čchi.

Coriolus je v tradičnej čínskej medicíne stále používaný ako „liečivka“. Pre „vedecký“ svet bol objavený až v 60.−70. rokoch 20. storočia. Vtedy bol vďaka japonskému vedcovi extrahovaný z Coriolu polysacharid s označením PKS, pri ktorom sa skoro preukázali imunostimulačné účinky. Ďalšie pokusy počas roka 1965 potom potvrdili, že PKS má i protinádorové účinky. V Japonsku sa okolo roku 1980 dostal aj do praxe, odkedy je pridávaný k štandardnej protinádorovej liečbe.

Podobne je na tom Kórea, kde sa Coriolus podáva až 70 % pacientov s rakovinou. Od 90. rokov 20. storočia bolo a je vykonávané veľké množstvo klinických štúdií, ktoré potvrdzujú účinnosť Coriolu. Toto je naozaj len malá ukážka toho, čo všetko liečivé huby dokážu. Samozrejme je tých húb oveľa viac, no je potrebné vedieť, že liečba čínskymi hubami je účinná a najmä prírodná. Liečivé výrobky z nich sa vyrábajú vo forme tabliet, aby boli lepšie požívateľné. No nezabudnime aj na tinktúry, ktoré taktiež priaznivo pôsobia na rôzne ochorenia.

Vitálne huby majú pomerne širokú škálu indikácii. Civilizačné problémy, imunitné problémy, podpora liečby pri rakovine, či doplnenie energie. Oproti tomu majú tinktúry cielenejšie terapeutické zameranie. Každá z nich je zameraná na špecifický okruh problémov. Je to dar prírody, ktorý by sme mali využiť, pretože príroda je to, čo nás živí a lieči. Všetky tinktúry a tablety z liečivých húb sú na prírodnej báze. Nech už máte akékoľvek zdravotné problémy, verte nám, čínske liečivé huby alebo prírodné tinktúry vám pomôžu zmierniť, alebo úplne odstrániť ťažkosti, ktoré vás trápia.

Ilustračné foto: Pixabay.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Viete ako si spríjemniť bývanie s pomocou týchto jednoduchých dekorácií?
Ako si zlepšiť emocionálnu inteligenciu? A prečo je EQ pre váš súkromný, ale aj pracovný život dôležitá?
Objavte štýlové doplnky, ktoré podčiarknu váš trendy outfit
Céčko nie je žiadne béčko
Ako si užiť bezpečné leto s deťmi (nielen) na ihriskách
Sexuálna výkonnosť - Takto môžete zlepšiť váš sex
5 tipov pre zdravé a krásne prsia
Letná súťaž o skvelé ceny so značkou Chilly Intima

Ďalšie články na podobné témy

Diéta z doby kamennej: Čo sa skrýva pod paleo stravovaním?
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Novinka Sunar Premium 4 pre zdravý vývoj malých objaviteľov
Od prekyslenia k rovnováhe pomocou troch jednoduchých zásad
Detox podla Mačingovej - ako byť štíhla a zdravá
Úžasný cviklový šalát nielen na chudnutie
Čo nájdete v knihe Nesladím?
Vyhnite sa chrípke a podporte svoju imunitu

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.