Keď škola volá po prvýkrát. Ako zvládnuť nástup do prvej triedy?
29. 6. 2021 | PR Servis

Keď škola volá po prvýkrát. Ako zvládnuť nástup do prvej triedy?

Ak vaše dieťa nastupuje v septembri do prvej triedy, s prípravou na školu môžete začať už počas leta. Nemáme však teraz na mysli riešenie úloh, nácvik držania ceruzky alebo prípravu na čítanie. Toto obdobie je veľmi senzitívne a dôležité z hľadiska nielen fyzického, ale najmä psychického vývinu. Prečítajte si, ako sa môže z prípravy na školu stať zábava pre deti aj pre dospelých.

Predíďte napätej atmosfére

Pri prechode zo škôlky do prvej triedy základnej školy je pre všetky strany (dieťa, rodičia, pedagógovia) rovnako dôležité, aby tento proces prebehol hladko, bez strachu a napätej atmosféry. Toto obdobie by ste nemali brať ako ťažkú životnú výzvu, aj keď samozrejme je úplne normálne, že sa nedá vyhnúť určitým obavám. Skúste sa na to pozerať ako na prirodzenú súčasť vývinu, ktorá je síce sprevádzaná drobnými háčikmi a väčšími úlohami, ale zároveň je aj zdrojom niečoho pekného, hrdosti zo strany rodiča aj dieťaťa.

Zamerajte sa na to, aby ste pred nástupom do prvej triedy venovali svojmu dieťaťu dostatok pozornosti a starostlivosti. Buďte predvídaví, rozvážni a pokojní. Takto ľahšie dosiahnete to, sa vaše dieťa bude na školu tešiť, veď rovnako ako sa nervozita šíri medzi ľuďmi neuveriteľne rýchlo, aj pozitívnym prístupom sa dá nainfikovať ostatných – malých aj veľkých.

nadherna-sk-prvy-stupen-ziak_1625037967.jpg

Strašidelné je to, čo nepoznáme

Vytvorte pocit bezpečia prostredníctvom zoznamovania sa s udalosťami, osobami, prostredím, ktoré budú intenzívnou súčasťou života vášho dieťaťa v blízkej budúcnosti. To, čo nepoznáme v nás vyvoláva pocity úzkosti, a u detí je obzvlášť dôležité pracovať s týmito emóciami.

Vytvorte si rozvrh stretnutí na leto. Navštevujte budovu školy a jej okolie. Pozrite sa na to, aké obchody, parky, ihriská sú v jej blízkosti, či tam budete môcť dochádzať pešo, na bicykli alebo iným dopravným prostriedkom. Ak je to umožnené, nenechajte si ujsť stretnutie s budúcimi spolužiakmi a samozrejme ani s učiteľmi. Pri týchto exkurziách vstúpte do roly poslucháča, snažte sa viac počúvať, vnímať otázky vašej ratolesti a odpovedať na ne s pochopením, povzbudením a pokojne.

nadherna-sk-prvacka_1625037967.jpg

Príprava na školu ako súčasť letného programu

Prázdniny by sa mali spájať s bezstarostným oddychom, zábavou a voľnou hrou. Letné mesiace by v žiadnom prípade nemali byť o škole, no pred nástupom do prvej triedy sa tejto zásady nedržte absolútne. Vytvorte svojmu dieťaťu veselé programy spojené s prípravou do školy.

Zahrajte sa na „ráno pred školou“. Dohodnite sa so svojím dieťaťom na tom, že niektorý deň mu ukážete, ako to bude vyzerať pred odchodom do školy každý deň od septembra. Predchádzajúci večer spolu pripravte desiatu na ďalší deň, zbaľte sa do školskej tašky (aspoň symbolicky) a nastavte budík na ráno. Nasledujúci deň vyberte spoločne oblečenie a vykonajte ďalšie ranné rituály, o ktorých viete naisto, že budú súčasťou rán počas školského roka.

Pripravte nejaké školské pomôcky svojpomocne. Môžete spoločne ušiť peračník, vyrobiť držiak na písacie potreby z hliny alebo umožnite svojmu dieťaťu vydekorovať nástenku pri písacom stole. Ukážte mu menovky na oblečenie na stránke putmyname.sk, a dovoľte mu, aby si vytvorilo vlastný dizajn (táto stránka to umožňuje).

nadherna-sk-skola-prvaci_1625037967.jpg

Nákupy ako tréning zodpovednosti

Naplánujte si kúpu školských pomôcok. Navštívte niekoľko internetových portálov, diskutujte o predstavách, očakávaniach a požiadavkách týkajúcich sa nových vecí, a robte to na partnerskej úrovni. Školská taška síce môže byť praktickým narodeninovým darčekom v predškolskom veku, ak dovolíte svojmu dieťaťu, aby vyjadrilo svoje vlastné predstavy o výbere alebo nákup absolvujete spolu, zvýšite jeho sebavedomie, pocit kompetentnosti a zodpovednosti. Pokiaľ mu na výber ponúknete iba kvalitné produkty, nebudete sa musieť báť toho, že sa rozhodne pre nie úplne praktický model. Túto podmienku spĺňa internetový obchod ramina.sk. Nezabudnite nastaviť filtre vyhľadávania, aby sa zobrazovali iba tie produkty, ktoré majú „zelenú“.

nadherna-sk-prvykrat-v-skole_1625037967.jpg

Zdroj fotiek: freepik.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Robel pre dámy
Wobenzym opäť dostupný
Postavte si letný kapsulový šatník s značkou TATUUM - čo by v ňom malo byť?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Tieto bobule vás na jar nakopnú!
Perlové šperky: trend, ktorý ovládol tohtoročnú sezónu
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Zažiarte so značkou Tamaris

Ďalšie články na podobné témy

Tréning budúceho prváčika – čo ešte stihnete do konca prázdnin?
Chcete, aby aj počas pandémie malo vaše dieťa dostatočné vzdelanie?
Prečo je dôležité vzdelávanie v každom veku?
Tri dobré rady, ktoré vám uľahčia písanie bakalárskej práce
Ako si vybrať maturitné stužky na stužkovú
Tieto darčeky pre deti sú aktuálne najžiadanejšie
Podcast Martin Valachovej: Ako pomôcť deťom aby dobehli zameškané a prosperovali v škole alebo na prijímačkách?
9 tipov pre rodičov, ako viesť deti k zodpovednosti, rešpektu a samostatnosti