Kedy je ten spávny čas začať s vreckovým pre deti? Čo by nemalo chýbať v detskej peňaženke?
21. 3. 2021 | PR Servis

Kedy je ten spávny čas začať s vreckovým pre deti? Čo by nemalo chýbať v detskej peňaženke?

Pomocou vreckového sa deti učia, že ak skutočne niečo chcú, potrebujú si na to postupne odkladať. Vreckové je prvým krokom k budovaniu finančnej gramotnosti. Dnes vám prezradíme, ako začať s vreckovým pre deti.

Téma vreckového pre deti je mimoriadne rozoberaná. Mnoho rodičov považuje vreckové pre deti za zbytočne vyhodené peniaze a musíme priznať, že majú na to svoj dôvod. Deti si ešte neuvedomujú pravú hodnotu peňazí a v ich očiach sú potrebné úplne iné veci ako pre dospelých. Napriek tomu je nutné poznamenať, že každý z nás sa učí vnímať hodnotu postupne a objavovať to, čo sa za blyšťavými obalmi s cukrovinkami skrýva.

Kedy je správny čas na zváženie vreckového?

Neexistuje presná časová hranica, kedy by sa malo dieťa naučiť zaobchádzať s vreckovým. Ideálny čas však nastáva už na prvom stupni základnej školy. Táto suma rozhodne nemusí byť vysoká a na začiatok odporúčame pri deťoch na prvom stupni základnej školy začať so sumou 2 € maximálne 3 € za mesiac. Táto suma je dostačujúca na to, aby sa deti pomaly začali učiť narábať s financiami a mohli si kúpiť obľúbenú dobrotu podľa svojho vlastného uváženia.

-na-mince-sofia-prva-fialova-golds-sk_1616352141.jpg

Ako vaše dieťa rastie, menia sa i jeho nároky. Stáva sa samostatnejším a rastú i nároky v škole. Je potrebné dokupovať nové učebnice, platiť výlety i potrebné školské pomôcky. I výlety s kamarátmi sa stávajú frekventovanejšími a lístky do kina nie sú zadarmo. V tomto prípade už nastáva čas na dohodu medzi vami a dieťatom.

Je samozrejmosťou, že sa vám nepodarí vyhovieť všetkým túžbam a predstavám dieťaťa alebo tínedžera. Zvoľte si kompromisy a podľa toho stanovte výšku vreckového. Ak sa dohodnete na jednotnej sume, neprekračujte ju. Vždy sa nájdu neočakávané výdavky ako školský výlet alebo nová učebnica. Na druhej strane sa však nesnažte uspokojiť nároky svojho dieťaťa počas voľného času. Zvoliť si presné medze pomáha určiť, po čom túžime najviac a je to jeden z najlepších krokov, aké môžete v oblasti finančnej gramotnosti urobiť.

 

Detská peňaženka – nevyhnutnosť pre najmenších

Už v predchádzajúcich riadkoch sme vám naznačili, že najmä mladšie deti nevnímajú skutočnú hodnotu financií tak, ako ju chápeme v dospelosti. Preto sa môže stať, že na ne nedávajú pozor a stratia ich. V tomto prípade je vhodné poistiť sa a zvoliť detskú peňaženku, ktorá ich bude motivovať mať financie stále pri sebe. Ružová peňaženka so vzorom princezien alebo fialová peňaženka s populárnym motívom Frozen ich bude motivovať nestratiť peňaženku z dohľadu. Nechcú predsa stratiť svojich milovaných hrdinov a v konečnom dôsledku by za krásnou peňaženkou smútili viac ako za stratenými peniazmi.

enazenka-minnie-min-a-wallet-golds-sk_1616352210.jpg

Správna detská peňaženka by mala mať dostatok priestoru na mince. Je viac ako pravdepodobné, že deti budú narábať predovšetkým s mincami. Preto môžete zvoliť krásnu ružovú peňaženku v podobe mincovníka, kde sa okrem mincí pohodlne ukryjú i čipy alebo karty do jedálne alebo kľúče. Umožníte tak mať svojim deťom všetko na jednom mieste. Výhodou je, ak detská peňaženka disponuje karabínkou alebo iným mechanizmom, ktorý umožní deťom bezpečne pripnúť peňaženku tak, aby ju mali stále na očiach.

Pre chlapcov i dievčatá sa oplatí voliť peňaženku, ktorá vyniká kompaktnými rozmermi a dostatočným priestorom. Do peňaženky nezabudnite umiestniť lístok s kontaktnými údajmi. Je to výhodný krok, ak vaše dieťa predsa len peňaženku stratí.

penazenka-masinka-tomas-golds-sk_1616352141.jpg

Záver

Deti si budujú prostredníctvom vreckového svoje prvé finančné návyky. Vreckové je nevyhnutným krokom pre získanie správnej finančnej gramotnosti, ale už na začiatku musí mať jasne definované pravidlá. Pomocou krásnej detskej peňaženky môžete zabezpečiť, že sa deti budú k vreckovému správať s väčšou opatrnosťou a nestratia ho v priebehu niekoľkých dní.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Za zatvorenými dverami: Ako vie wellness hotel premeniť teambuilding na nezabudnuteľný zážitok
Vychutnajte si lahodnú šálku filtrovanej kávy - ako na jej prípravu?
Viete, kam sa môžete v zime vybrať za teplom k moru?
Dámske botasky nielen na voľný čas
Spoznaj tvár zamestnávateľa s Work or Not!
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Plánujete si kúpiť nový jedálenský stôl a stoličky? Na čo sa zamerať pri výbere?
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko

Ďalšie články na podobné témy

9 tipov pre rodičov, ako viesť deti k zodpovednosti, rešpektu a samostatnosti
Viete, pre koho je určená mladomanželská pôžička a ako si ju vybaviť?
Robí vám a vašim susedom problém ročné vyúčtovanie?
Tréning budúceho prváčika – čo ešte stihnete do konca prázdnin?
Bezpečnosti na cestách s deťmi - na čo myslieť pri výbere autosedačky?
10 kritérií, podľa ktorých vybrať golfový kočík
Hrajte sa s deťmi hry, ktoré podnietia ich zručnosti
Ako ochrániť deti pred nástrahami internetu