Klasické peňaženky majú nahradiť mini kabelky na mobily. Čo hovoríte na tento trend?
18. 6. 2021 | PR Servis

Klasické peňaženky majú nahradiť mini kabelky na mobily. Čo hovoríte na tento trend?

Šaty robia človeka, to je pravda odveká. No neboli to vždy len šaty, ktoré určovali náš spoločenský status. Svet patril aj tučným peňaženkám. A podľa všetkého, už aj tým odbíja hodina dvanásta - praktický módny doplnok, ako ho poznáme dnes, na doklady a keš, vymiera. Nahradiť ho majú kabelky na mobil. Dôvodom sú čoraz častejšie virtuálne platby. Máte už svoj prvý “phonebag“?

Je to vývoj...

Vývoj peňaženky išiel vždy ruka v ruke s vývojom spoločnosti a s tým sa treba zmieriť. Historické pramene hovoria, že o prvú peňaženku sa zaslúžili už starodávni bojovníci. Pretože boli neustále na cestách a časť majetku potrebovali nosiť so sebou, vymysleli jednoduché vrecko zo zľahka opracovanej kože. Aby im mince nevypadli, stiahli ho tenkou šnúrkou.

Okrem peňazí sa v ňom prenášalo dokonca aj jedlo, takže peňaženka bola vo svojich začiatkoch veľká, nehygienická a nepraktická. Neznámy šľachtic raz verejne prehlásil, že nosiť peniaze s jedlom je odporný znak chudoby. Výrok mal takú váhu, že spustil výrobou samostatných kožených mešcov. Nešlo ani tak o dizajn, ako o prostý účel – preniesť, neroztratiť a nemiešať s potravou.

deichmann phonebag

Pchať peniaze pod sukne, či za výstrih už nie je IN

Dámska peňaženka bola o niečo ľahšia a spratnejšia, bola šitá z rôznych druhov plátna. Aby dvorné dámy neprezradili svoje vreckové, či úplatné od kráľovnej, skrývali si plátenné kapsičky pod nariasené šaty, medzi vrchnou časťou šiat a obrovskou krinolínou. Niektoré boli o niečo vynaliezavejšie a časť majetku uchovávali v objemnom výstrihu. Jemný pohyb, pri ktorom si dáma siahla na dekolt, v spojení s vidinou majetku, privádzala mužov doslova o rozum. Tento úkryt však časom dámy z vyššej spoločnosti zavrhli a stal sa obyčajom chudobnejších, necudných žien. Peňaženky sa postupne už nešili len z plátna, ale aj z drahej metráže, ktorá sa dávala do daru, ako pamiatka zo zahraničných ciest. Zdobili sa výšivkami, cibril sa i celkový tvar.

Charakter peňaženky zmenili bankovky a kreditné karty

Nový rozmer nadobudli až po roku 1690, s príchodom bankoviek. Na ich výrobu sa používal kožený materiál z kravy a majiteľovi poskytovala jedno vrecko na bankovky a identifikačné listiny.

Moderná peňaženka, ako ju poznáme dnes, s viacerými priehradkami pre mince, bankovky a adresár, zažiarila až oveľa neskôr. Bolo to po roku 1950. Peňaženka, wallet alebo pudilár, už ako vkusný a módny doplnok, sprevádzal napríklad aj slávnu Marylin Monroe, očarujúcu Grace Kelly, či ďalšiu módnu ikonu Audrey Hepburn.

Ďalšia zaujímavá zmena nastala v roku 1996, kedy sa tvar peňaženiek zmenšil o polovicu. Mohol za to nástup kreditných kariet. Mimochodom, doposiaľ najdrahšou peňaženkou na svete je peňaženka vyrobená z kože pitóna, zdobená prackou z 18 karátového zlata, vykladaná diamantami a zafírmi.

S výnimkou peňaženiek so suchým zipsom sa od tej doby dlho nič významného nezmenilo.

Až do súčasnosti. Platby mobilným telefónom menia jej charakter, veľkosť sa prispôsobuje veľkosti smartphonov. Keďže okrem telefónu a identifikačných kariet už pomaly nič iné nepotrebujeme, v budúcnosti si vystačíme s praktickými mini kabelkami, ktoré toto všetko dokonale uschovajú, uvoľnia napratané vrecká v kabátoch, džínsoch a najmä ruky.

Zdroj foto: DEICHMANN, Dune London, TK MAXX, Dune London.

Fotogaléria k článku

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Obľúbené kuchynské drezy z keramiky a granitu. Aké sú ich výhody?
Aké sú vlastnosti dobrej a módnej jesennej bundy?
Aký darček vybrať pre ženu - niekoľko dobrých rád
Pýtali sme sa mužov: Aká by mala byť ideálna žena?
Šitie ako hobby – od ťažkých začiatkov po uspokojujúce výsledky
4 triky ako nosiť hviezdnu Fiery Red vo všedný deň
3 tipy, ako si vybrať ideálnu kabelku na zimu
YouTube Premium umožňuje sledovať videá s vypnutým displejom (a ďalšie výhody)

Ďalšie články na podobné témy

Nielen diamant, ale aj kabelka je výborným priateľom dámy
Je váš dámsky botník pripravený na leto?
Sestry Kendall a Kylie vytvorili ďalšiu kolekciu vlastných batohov a kabeliek
Kabelkové top trendy pre jar a leto 2022 Na ktoré si trúfate?
Uvažujete nad novou kabelkou? Ako si vybrať na základe materiálu?
Štýlové dámske kabelky
Ktoré 4 kabelkové trendy sú v kurze?
Trendové kabelky 2023