Kľúč k šťastnému vzťahu je pochopiť muža a vážiť si ho
19. 2. 2020 | Paťka

Kľúč k šťastnému vzťahu je pochopiť muža a vážiť si ho

Mnohé ženy, ktoré si dnes hľadajú životného partnera, zaujíma, v čom spočíva kľúč k nájdeniu a udržaniu si šťastného vzťahu. Pochopiteľne, ženy si neraz hľadajú partnera podľa jeho socio-ekonomického postavenia, príjmu, vzhľadu, veku či iných “spoločensky akceptovateľných” konvencií podporovaných médiami. Prehliadajú dôležitosť intuície, pocitov, hlbokého energetického prepojenia s partnerom a schopnosti komunikovať.

 

Očakávania, ktoré ženy majú často od mužov, sú vysoké v zmysle výkonu a zároveň nízke v zmysle tradičných hodnôt lásky a partnerstva. Sklamania z minulosti vedú k trpkému postoju voči mužom, takže ženy nemajú odvahu ani len dúfať v to, po čom skutočne túžia. “Žena, ktorá vníma mužský druh ako problematický, podradný, nedôveryhodný či dokonca nepriateľský, nikdy nevytvorí šťastný a láskyplný vzťah, ani keby bola s tým najúžasnejším mužom na svete,” hovorí Katarína Němcová, profesionálna matchmakerka a vzťahová konzultantka vedúca medzinárodnú zoznamovaciu a sebarozvojovú agentúru Find L’Amour.

“Kľúčom k šťastnému vzťahu je pochopiť muža a vážiť si ho,” tvrdí John Hawken, autor knihy Realizations: On The Paths Of Transformation, terapeut a učiteľ špecializujúci sa na oblasť vzťahov a sexuality. “Žena, ktorá muža chápe, rešpektuje a naslúcha mu, má oveľa vyššie šance v ňom vzbudiť súcit, lásku a túžbu urobiť pre ňu prvé a posledné, než kontrolujúca, náročná a kritická potvora. Žena otvorí dvere mužovej láske a podpore tým, že si ho bude vážiť a oceňovať ho, nie tým, že si bude od neho lásku a podporu vyžadovať.”

Keď príde muž unavený večer z práce, určite naňho nezafunguje ženské fňukanie či sťažnosti, že nenakúpil, že si neutrel topánky, neupratal ponožky či nezariadil rodinnú dovolenku. “Muž potrebuje byť v prvom rade oceňovaný za svoju ťažkú prácu tým, že dostane od partnerky podporu vo forme uznania a odpočinku. A keď si muž dobije baterky, bude o to šťastnejší a spokojnejší, bude mať nadbytok energie a chuti pre svoj vzťah, rodinu, domácnosť atď. Ak však mužovi nie je dopriaty potrebný kľud a odpočinok, pri ktorom by úplne vypol, rýchlo nadobudne pocit, že nech robí čokoľvek, nikdy to nie je dosť. Pocit nedocenenia môže vyústiť do straty motivácie investovať do vzťahu a spoluvytvárať ho,” hovorí John Hawken. V prípade potreby kritizovať partnera odporúča Hawken použiť sendvičovú metódu: “Najskôr mu zložte kompliment a ocenenie, potom kritiku a nakoniec znovu kompliment. Napríklad mu povedzte, čo vás robí vo vašom vzťahu šťastnou. Potom zmieňte, čo by vás urobilo ešte šťastnejšou a svoje zdieľanie ukončite zoznamom vecí, ktoré vás vo vzťahu s ním robia najšťastnejšou.”

 photo-1505428215601-90f0007b9e83_1547209025.jpg

Katarína Němcová dodáva: “Často sa stretávam so single ženami, ktoré nemajú spracovaný vzťah k mužom. Namiesto toho, aby mužov s láskou a súcitom chápali a prijímali ich takých akí sú, snažia sa ich prerobiť, neustále ich kritizujú a konfrontujú nekonečnými a nesplniteľnými požiadavkami a očakávaniami, bojujú s nimi, pozerajú sa na nich zhora alebo mužom jednoducho neveria. Mnohé ženy majú pocit, že ony samy vedia byť mužmi lepšie než muži samotní. Niektoré ženy nevedia, čo vlastne chcú. Nevedia, čo by ich urobilo skutočne šťastnými, a aj napriek tomu očakávajú, že to muži budú vedieť, a to dokonca bez toho, aby im to ženy povedali. Toto privádza mužov do totálneho šialenstva.”

Každý si tvorí vlastnú realitu

Všetci si neustále tvoríme svoju realitu. Tak je tomu aj v partnerskom vzťahu, ktorý tvoria obaja partneri 50:50. Predstavte si, že vzťah je obraz, ktorý chcete spoločne namaľovať. Je iba na vás, aké farby si zvolíte, aké ťahy použijete a čo namaľujete.

Skúsme sa pozrieť, čo sa stane, keď prestaneme s mužmi súperiť a vzájomne sa podporujúc vytvoríme spoločnú realitu. Počúvajme, čo nám naši partneri hovoria a reflektujme ich idey i v prípade, že nie sú zhodné s tými našimi.

“Nebezpečenstvo, do ktorého spadne nejedna žena je, že sa zamiluje do potenciálu muža a snaží sa ho zmeniť, pretože vidí, kým by sa muž mohol stať keby chcel. Toto je v poriadku, ak je to balancované tým, že žena miluje muža takého aký je,” vysvetľuje Hawken. “Štastný vzťah je tanec, v ktorom žena podporuje muža, aby rástol a menil sa k lepšiemu, a zároveň mu dáva pocit, že si ho váži takého aký je. Bez uznania sa muž nebude cítiť milovaný, stratí motiváciu pre vzťah a nájde si mladšiu ženu, ktorá bude k nemu vzhliadať. Milovať niekoho takého aký je a zároveň ho podporovať v tom, aby sa zmenil, je umenie, pretože tieto dve veci sa navzájom v podstate vylučujú. Ale je to jediný spôsob, ktorý funguje,” dodáva Hawken.

Pokiaľ sa muž cíti milovaný a oceňovaný, bude vás chcieť urobiť šťastnou. Odmeňte jeho úsilie s čo možno najvačšou láskou a uznaním, a on sa potom bude snažiť ešte viac. Nikdy ho však netrestajte stiahnutím sa do seba a odopretím vašej lásky, ak sa nechová tak, ako očakávate. Využite svoju slobodu ho challengovať, ale vždy na základe toho, aký vzťah chcete vytvoriť.

Němcová hovorí: “Máte právo požiadať muža o to, čo chcete a potrebujete, ale nemáte právo si na to nárokovať. Pokiaľ začneme na lásku nazerať ako na právo, potom láska prestane byť láskou a stane sa povinnosťou.”

Ako a kde nájsť toho pravého?

Skoro každá z nás to pozná. Túžime po láske, ale nevieme ako na to. Niekedy s hrdosťu odmietneme muža, ktorý nájde odvahu osloviť nás len tak na zastávke či v kaviarni. Bránime sa “bežnému” zoznamovaniu a flirtovaniu, ktoré nás niekedy môže pohladiť na duši a zvýšiť nám sebavedomie. Snažíme sa mužov “uloviť” samé a pritom v hĺbke srdca túžime byť nimi dobývané. Niektoré žijeme v mylnej predstave, že máme právo udávať smer nášmu vzťahu a že muž sa k nám musí za všetkých okolností správať ako ku kráľovnej. Vzťah je však predsa o dvoch.

Vzťahové poradenstvo je na vzostupe

Mnohí ľudia ani netušia, čo vlastne chcú a kde a ako si nájsť partnera. Ľudia potrebujú vedenie v oblasti vzťahov. Akceptovali sme, že sa potrebujeme učiť rôzne veci ako napríklad šoférovať, písať, počítať či čítať. Vzťahy, sex a intimita je však niečo, čo sa od nás očakáva, že budeme vedieť inštinktívne. Pravdou je, že v oblasti vzťahov existujú veľmi dôležité a užitočné zručnosti, ktoré sa človek môže naučiť a ten, kto sa stane majstrom v týchto zručnostiach, sa môže vyhnúť zbytočne premrhaným rokom zlyhania vo vzťahoch a v živote ako takom a mizérie s tým spojenou. Tréningy v týchto zručnostiach sú rozšírené hlavne v USA a vo Veľkej Británii a teraz sú konečne ponúkané aj v našich zemepisných šírkach. 

Najlepšie zoznamovacie agentúry ponúkajú ľuďom možnosť získať tieto zručnosti, aby nielen dokázali nájsť vzťah, ale aby si ho aj udržali. “Ste naivní, ak si myslíte, že v okamihu nájdenia svojej spriaznenej duše sa všetko začne diať samo. Aj po tom, čo objavíte lásku, budete potrebovať vedomie a vzťahové zručnosti k tomu, aby sladkosť vzťahu vydržala dlhšie než po obdobie medových týždňov,” tvrdí Němcová.

 photo-1533350436817-86c141951b65_1547209055.jpg

kendy a večery zmysl(upl)ných magických stretnutí

Mnohí ľudia, muži i ženy, v súčasnosti oslovujú zoznamovacie a sebarozvojové agentúry s cieľom nájsť jasnosť v tom, čo hľadajú a potrebujú, vrátane nájdenia vysnívaného životného partnera.

Jednou z možností zoznámiť sa je deep dating. V rámci deep dating večera účastníci zažijú zmysluplnejšie, hlbšie a zároveň zábavnejšie a hravejšie stretnutia než na stresujúcich speed datingoch či pri povrchných konverzáciách v bare. Deep dating vám umožňí poznať druhú stranu v priebehu 10-15 minút na hlbokej úrovni. Tieto stretnutia sú energetické a nikoho v nich neoklamete. Večerom vás prevádza skúsený učiteľ, a to v priestore, kde sa cítia všetci bezpečne a uvoľnene. Ak sem prídete s otvoreným srdcom, je veľmi pravdepodobné, že aj vám niekto otvorí to jeho.

Po každom krátkom stretnutí hovoríte so svojím partnerom o tom, čo ste spolu zažili v danom cvičení. Takto veľmi rýchlo zistíte, či muž, s ktorým ste dané stretnutie absolvovala, oplýva vzťahovými zručnosťami alebo nie. Ruku na srdce - ktorá z nás chce skončiť vo vzťahu s ďalším emočným analfabetom? Samozrejme zistíte aj to, či tieto zručnosti máte vy sama. Pre ženy je obvykle jednoduchšie komunikovať o svojich pocitoch a skúsenostiach než pre mužov.

mg-4020_1547212293.jpg

V priebehu zdieľania, ktoré ukáže vašu kompatibilitu podľa toho, ako obaja vnímate vaše spoločné energetické stretnutie, rýchlo získate neuveriteľné množstvo informácií jeden o druhom - nakoľko ste otvorení, empatickí, trpezliví, akú máte osobnosť. A pokiaľ cítite, že ste na rovnakej vlne, až potom prichádzajú na rad klasické otázky typu koľko máš rokov, odkiaľ si a kde pracuješ. Príkladom energetického stretnutia je, že sedíte otočení chrbtom k sebe a opierate sa jeden o druhého. Ste schopní nájsť vo vašom opieraní sa rovnováhu a podporu? Alebo sa jeden z vás rýchlo stane obeťou a druhý tým, kdo zneužíva? Ste schopní oprieť si hlavu jeden o druhého alebo hlavu z vašej skúsenosti vynecháte? Dokážete v tomto momente vycítiť vašu túžbu mať po svojom boku niekoho, kto vás podporí? 

Na konci deep dating večera odchádzate domov s pocitom príjemne a zmysluplne stráveného zábavného večera, ktorý vás stimuluje a prebudí na mnohých úrovniach. Kde inde by ste mohli počas troch hodín spoznať až 24 nových ľudí takýmto unikátnym sposobom?

Na deep datingu budete mať príležitosť nielen stretnúť svojich potenciálnych partnerov, ale - a to je rovnako dôležité - aj samu seba. Zistíte, či váš objekt záujmu má zručnosti potrebné pre funkčný a naplnený vzťah, a zároveň budete praktikovať a nalaďovať sa na svoje vlastné zručnosti a schopnosti. Všetko toto sa deje v atmosfére hravej vážnosti a učenia sa zábavou.

Ilustračné foto: Pixabay.com, Katarína Němcová

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Partner mi nedokáže povedať, že ma ľúbi. Čo sa za tým skrýva?
Užite si február naplno nielen na Valentína!
Ako si Olívia lásku hľadala
Princ si vzal Meghan. Kto si vezme mňa?
Odstráňte problém vo vašom vnútri: Skryté príčiny, prečo ste single
Prenechajme kontrolu mužom a dovoľme si luxus v podobe pravého ženstva
Sú muži naozaj menej emocionálni než ženy?