Kniha, priateľka do každého počasia
8. 9. 2017 | Paťka

Kniha, priateľka do každého počasia

Knihy sú dobrými nemými priateľmi ľudí už od pradávna, no najviac sa rozšírili vďaka vynálezu kníhtlače Johanna Gutenberga v 15. storočí. Knihy sa stali viac dostupnými a mohol si ich dovoliť skoro každý.

Dnes už nemáme žiaden problém s dostupnosťou kníh. Môžeme si ich kúpiť v rôznych kníhkupectvách alebo požiačť v knižniciach. Môžeme nájsť všakovaké žánre ako napríklad ženské romány, historické romány, scifi literatúru, literatúru pre deti a mládež, knižné thrillery, cestopisy, autobiografie atď. Pre každého je vhodný iný žáner. Tí, čo vravia, že nemajú radi knihy klamú. Každý má rád knihy, len si musí nájsť vhodný žáner.

Knihy môžeme čítať kdekoľvek a kedykoľvek. Dnešný svet moderných technológií zabezpečuje už niekoľko rokov i elektronické knihy, čiže nemusíme so sebou ťahať žiadne ťažké vydania. Nič však nie je lepšie ako si prelistovať dobrú knihu, v ktorej nájdeme rôzne zaujímavé príbehy alebo informácie.

Nad dobrou knihou vieme stráviť i celé hodiny za každého počasia. Je jedno, či si ich čítame niekde vonku v prírode pod teplým slnkom alebo doma pekne v teplúčku zavreté pred dažďom s čajom v ruke. V knihách nájdeme vždy niečo zaujímavé. Ako povedal Jan Patočka: ,, Nemiluj knihy, aby si si nimi ozdobil svoj príbytok, ale preto, aby si nimi vyzdobil srdce i ducha.” Väčšinou si ľudia knihy kúpia, ale hneď ich odložia do domácej knižnice. Áno, samozrejme nájdu sa tam i tie knihy, ktoré sme dostali ako dar a nejako sme sa ich ešte neprinútili prečítať. O pár rokov sa na ne ale pozrieme a prečítame si ich. V každej knihe sa totiž odohráva iný príbeh. Aj keď sa zdajú podobné skoro rovnaké, v jednej knihe má Maruška ryšavé vlasy vždy zapletené do vrkoča a ľúbi Janka, ale v druhej knihe je iná Maruška, čo má blond vlasy a ľúbi Ferka s veľkým autom a domom.

 book-863418-1920_1504876689.jpg

Príbehy sa zdajú podobné ale predsa sú iné. Sú iné už len preto, lebo ich písali rôzny autori a každý z nich má svoj vlastný rukopis. Niektorí používajú len nové slová, iný oživia text i pár archaizmami. Pri knihách si chceme väčšinou oddýchnuť s výnimkou povinnej literatúry v školách alebo učebniciach. Tieto dva druhy kníh nemá rád skoro nikto.

Ešte stále si však ľudia myslia, že knihy sú nudné. Ale ak si niekto pozri film a potom si prečíta knihu, zrazu zistí, že kniha bola omnoho lepšia a potom číta z danej trilógie radšej knihy ako pozerá filmy. Vo filmoch je veľa vecí nezahrnutých, pretože sa tam nezmestia. Slová v scenári sú upravené tak, aby si prišlo film pozrieť čo najviac ľudí. Postavy vidíme každý rovnaké. Fantázia pri čítaní kníh nám pracuje na plné obrátky a každý vidíme danú postavu inak. Dokážeme sa viac dostať do deja a prežívame všetko spoločne s postavami.

Niekedy si aj ja poviem, že si prečítam dobrú knihu. Chcem nad ňou stráviť len pár minút aby som ,,zabila” čas a nakoniec nad ňou dokážem presedieť aj celý deň, len aby som sa dozvedela, čo sa stane. Niektorí si možno pomyslia, že práve to je mrhanie časom ale nie je. Čas strávený nad dobrou knihou nikdy nie je stratený čas. Minimálne aspoň nebudete pozerať blbosti na internete, čo vám v živote nebudú k ničomu a prečítate si aspoň pár zaujímavých riadkov, ktoré majú pointu.

Knihy sú v podstate také naše dobré priateľky, ktoré nám odkrývajú postupne všetky ich tajomstvá.

Ilusračné foto: Pixabay.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu
Je pre vás rozhodovanie problém? Vyriešte ho pomocou troch slov
Doprajte si kvalitný spánok a zapamätáte si viac!
Santa Claus vs. Ježiško. Kto nosí darčeky?
Ovplyvňujú emócie to, čo kupujeme?
Čo robí/nerobí spokojná žena?
Vesmír nepočuje, čo si myslíme. Počuje to, ako sa cítime
Seriál Duchovná numerológia: Vďaka alchýmii čísiel sa o sebe dozvieme viac