Kolagénom vyriešite mnoho problémov
3. 6. 2020 | Gabriela

Kolagénom vyriešite mnoho problémov

Zostať krásna a mladá je snom každej ženy. Roky však neoklameme. Aj keď sa dajú účinne zamaskovať napríklad vhodným make-upom. 

Najlepšie a najúčinnejšie je starať sa pokožku zvnútra. Používaním rôznych výživových doplnkov a vhodnej stravy. Veľmi účinný v boji proti starnutiu pokožky, ale aj proti celulitíde či striám je kolagén.

Jeho produkcia výrazne klesá po dosiahnutí 25.roku života. Hoci prirodzený kolagén nemožno nahradiť plnohodnotne, jeho dopĺňanie pomocou výživových doplnkov nám môže pomôcť zmieniť prejavy starnutia či bolesti kĺbov. Doplniť by ste si ho mali nielen medzi 40. - 50. rokom života, ale aj keď športujete. Pohybový aparát totiž viac zaťažujete.

Kolagén je dôležitá bielkovina v ľudskom tele, ktorá tvorí základ spojivových tkanív. Nevyhnutná je pre kosti, kĺby, väzy, šľachy, chrupavky a dokonca kožu. Zabezpečuje ich výživu a pohyblivosť. Kolagén sa nachádza aj vo vlasoch, nechtoch, cievach, platničkách, zuboch či črevách.

Nazýva sa tiež bielkovinou mladosti, stará sa o krásu, mladosť a pružnosť pleti. Najväčšie zastúpenie v tele človeka má kolagén typu I (existuje ich 27). Je prítomný v pokožke, kostiach, šľachách, zuboch. Typ II nájdete v chrupavkách a typ III vo svaloch.

 photo-1505685679686-2490cab6217d_1523295226.jpg

Možno ste si jeho nedostatok či zníženú produkciu už na svojom tele všimli a nepripisovali ste tomu veľkú váhu. Mohlo ísť len o tzv. „pukanie“ v kolenách, ak ste spravili drep či znížená pružnosť pokožky.

Poďme si zhrnúť, za čo kolagénu v našom tele vďačíme.

Zabezpečuje:

Je toho naozaj mnoho, čo kolagén ovplyvňuje v našom tele. Zvážte preto jeho používanie. Môžete sa o tom poradiť i s vašim ošetrujúcim lekárom.

Ako si ho doplniť?

Kolagén môže mať rôzne formy. Pri výbere vhodných kolagénových produktov zvážte najmä:

Za  najúčinnejšiu sa považuje tekutá forma kolagénu, tzv. hydrolizovaná. Zaručená je tak jeho lepšia vstrebateľnosť a využiteľnosť. Odzrkadlí sa to však aj na jeho cene. Známy je napríklad Inca Collagen.

Zvýšené nároky na tvorbu kolagénu môžu nastať počas rýchleho rastu (puberta), priberania či tehotenstva. Rastúce bruško a rozširujúce sa iné časti tela, môžu dať koži poriadne zabrať. Ak viete, že máte sklon ku vzniku strií, je možné si dopomôcť užívaním kolagénu. Treba si dať ale pozor. Nie všetky produkty sú určené pre tehotné ženy.

 Kolagén si však počas tehotenstva môžete doplniť i vhodnou stravou (bežne dostupné a zdravé potraviny).

Ide o:

Kvalita života môže byť iná s dostatkom a nedostatkom kolagénu. A netýka sa to len vzhľadu. Ak sa rozhodnete pre jeho dopĺňanie, vaše telo sa vám poďakuje.

Ilustračné foto: Unsplash.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Neviete čo darovať? Skvelé tipy na vianočné darčeky pre priateľov

Ďalšie články na podobné témy

Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
Marocké zlato v podobe arganového oleja, dokonalá starostlivosť o pleť nie len v zime
5 jednoduchých tipov ako zatočiť s jarnou únavou
Sú esenciálne oleje nebezpečné?
Revolučné zubné pasty na prírodnej báze. Spoznajte ich!
Ako sa žije s rosaceou? Možno ňou trpíte aj vy a ani o tom neviete
8 najväčších diétnych omylov, ktorým sa treba vyhnúť
Žaneta Hrubá: Plním si krok po kroku svoj sen