Koľko stojí výťah do neba?
28. 2. 2016 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Koľko stojí výťah do neba?

Keby vám niekto povedal, že práve vyrobil výťah, ktorý vás vynesie rovno do Neba - koľko by ste za tú cestu boli ochotní zaplatiť? Akú hodnotu má pre vás skratka, ktorá vám pomôže prísť priamo do Raja vašich splnených snov? Predstavte si, že si ušetríte mesiace a roky pokusov a omylov. Ušetríte čas, peniaze, zdroje.  Vždy si vážim, keď sa mi ponúkne takýto "výťah." Ak je kvalitným zdrojom informácií, som ochotná veľmi dobre ho oceniť. I tu je potrebné vždy si overiť, či naozaj platím za kvalitu, alebo len za ilúziu...

O čom to tu vlastne píšem? V posledných dňoch sa mi veľmi často stalo, že ľudia po mne chceli informácie. Podrobné a draho nadobudnuté informácie na tému osobného rozvoja a podnikania. Veď to možno i sami spoznáte... Príde kamarátka a nevinne sa opýta: "A ty ako si to urobila? Ako robíš toto? Ako si sa dostala, tam kde si?" Je to kamarátka, vy sa usmejete, a rozprávate... Porozprávate jej svoj príbeh... Vaše chyby a omyly, ktorých je dobré sa vyvarovať. Dáte jej dobré tipy, čo kde si zistiť, vybaviť, zariadiť. Poradíte, ako začať, ako ste si hľadali klientov, kto a koľko vám kedy platil, s akými problémami ste sa stretli... a rozprávate a rozprávate. Je to predsa kamarátka...

Onedlho zistíte, že kamarátka začala podnikať. Presne podľa vášho scenára. Jej, veď super, nech sa jej darí! Lenže, radosť má o chvíľu horkú príchuť. Čo vy ste budovali rok, ona má za týždeň.  Začínate sa cítiť nesvoja. A čo keď tých kamarátiek bolo viac? Veľmi dobre to poznám, "musíš mi zavolať", "musíme sa stretnúť", "potrebujem sa s tebou rozprávať", mám v mailboxe niekedy aj 20x za týždeň od rôznych ľudí. Kebyže každému vyhoviem, polovicu pracovného týždňa strávim kávičkovaním s ľuďmi, ktorí chcú moju radu. Keby že to mám robiť len tak z dobrej vôle, neviem kedy budem zarábať na živobytie. Preto sú moje konzultácie spoplatnené. 

Znovu sa pýtam, koľko stojí výťah do neba? A netýka sa to len biznisu. Stačí, ak ponúkate niekomu svoj čas a energiu, aby ste ho motivovali, utešili, vypočuli ho. Ak kamarátke štrikujete čiapky a hračky pre deti zadarmo, lebo vás to baví. Ak pečiete a varíte pre širokú rodinu, ak doučujete kamarátkine deti matematiku alebo angličtinu...  Ak dve hodiny denne upokojujete vystresovanú kamarátku na Facebooku... vždy treba si pýtať protihodnotu, vyvážiť dané. 

Pamätajte si:

1. vaše praktické skúsenosti, zručnosti a znalosti sú cenné, vzácne a užitočné. Nik iný také nemá!!!

2. aby ste ich nadobudli, samé ste museli veľa investovať (certifikáty, kurzy, školy....)

3. kto nechce alebo nevie vaše skúsenosti a vašu hodnotu oceniť, nech si hľadá pomoc zadarmo inde (veď aj bude adekvátna... či dostatočná, to je druhá vec.)

4. čas, ktorý by ste takto "vyplytvali" na niekoho iného, radšej investujte do seba.

Veľmi často sa stretávam s tým, že do akej miery je to dosť - koľko ešte si môžem dovoliť investovať do druhého a venovať mu svoj čas a energiu - a kedy už to stačí? Dávam dosť? A na druhú stranu  - som za to ocenená? Môžem si dovoliť rozhadzovať svoj talent? (A mám ho vôbec? - lebo všetci sú v niečom dobrí, len ja nie...)

Ilustračné foto: Pixabay.com

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?

Ďalšie články na podobné témy

Návrat do zamestnania po rodičovskej dovolenke - ako sa s ním vysporiadať?
Otvorte sa možnostiam
Moje tri kroky k úspechu
Tajomstvo desiatich cieľov
Nájdi svoje PREČO
Dve presvedčenia, ktoré už nám neposlúžia
Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti
Začnite si plniť sny už toto leto