Kozmetika, ktorá zabíjala
21. 10. 2018 | Gabriela

Kozmetika, ktorá zabíjala

Ľudstvo od nepamäti túži po kráse. Dôkazy o tom je možné vidieť už v dávnych kultúrach napríklad starých Egypťanov alebo Rimanov. Kult krásy je preferovaný aj v súčasnosti. Dokonca často býva prehnaný až do krajností. Je obdivuhodné sledovať to, čo sú ľudia ochotní urobiť len preto, aby boli krajší. Aj nevedomky obetovať svoje zdravie.

Pri tom mi napadá, čo ak aj teraz máme stále na trhu množstvo kozmetických výrobkov, ktoré sú zdraviu škodlivé, ale napriek tomu spoločnosti ponúkané a propagované?

Veď možno napokon aj my neskôr zistíme, že to, čo sme si kupovali bolo nebezpečné. Tak, ako sa to zistilo u týchto produktov, dlhodobo používaných v minulosti.

Olovený make-up

Niekedy túžim žiť v stredoveku. A je to najmä kvôli tomu, že moja pokožka je bledá, priam priesvitná. A to bolo práve IN v tomto období. Niektoré ženy boli ochotné urobiť čokoľvek, aby tento vzhľad dosiahli. Dokonca si žily maľovali na tvár a dekolt. No a ja by som nemusela. Mám to tak prirodzene. Súčasnosť je však proti mne a ja si zase musím natierať nohy samoopaľovacím krémom, aby som svoje žili zakryla. Irónia, nie?

No ale poďme sa teraz pozrieť na to, čo ženy používali, aby dosiahli dokonale bledú pokožku -olovený make-up.  Až do konca 19.storočia si ženy vo Francúzsku či Anglicku bielili tváre práškom s prídavkom olova, nazývaným beloba olovnatá. Začiatky je možné dokumentovať už v Rímskej ríši. Aj kráľovná Alžbeta bola bohužiaľ obeťou tohto “kozmetického zázraku”. Vďaka nemu jej totiž vypadávali vlasy, objavili sa škvrny na koži. Jej krása sa dlhodobým používaním tejto beloby zničila a neskôr musela nosiť parochne.

Krásna pleť vďaka arzénu

Hoci to znie teraz šialene, ale arzén sa naozaj používal na pleť kvôli presvedčeniu, že v malom množstve môže byť dobrý na odstránenie pieh, vyrážok a iných nedostatkov na tvári.  Ľudia ho na tieto účely používali dokonca aj vtedy, keď vedeli, že arzén je jed. Šialené, nemyslíte?

Ľuľkové očné kvapky

Ďalším nepochopiteľným kozmetickým vynálezom boli tieto kvapky. Hoci je ľuľok smrteľne jedovatá rastlina, ženy tieto kvapky používali, aby rozšírili svoje zreničky. S cieľom dosiahnuť “veľké oči”. Napriek tomu, že mohli oslepnúť.  Ešteže mi na to v súčasnosti používame len očné tiene či umelé mihalnice.

 blue-eyes-237438-960-720_1540106790.jpg

Červené líčka vďaka ortuti

Ružové líčka pôsobia mladistvo a sviežo. Preto ženy túžili po tom, aby si ich mohli nejako samé vytvoriť. A používali na to jasnočervený a vysokotoxický minerál sulfid ortutnatý, nazývaný rumelka. Tento kameň bol používaný tisícky rokov. Háčik bol však v tom, že pri jeho používaní ste museli byť mimoriadne opatrné. Ak by sa dostal do krvného obehu, mohol spôsobiť smrť.

Krém z rádia

Tak toto je asi najväčšia absurdnosť. Po objave rádia v roku 1898 bol tento prvok považovaný za skvelý pre dosiahnutie dokonalej pleti. Preto sa pridával do všetkých možných kozmetických výrobkov. A viete asi ako to dopadlo. Nielenže ženy boli na chvíľku krásne, ale niektoré len veľmi krátko. Pretože sa neskôr dokázalo, že môže spôsobiť smrť.

 

Ostáva len dúfať, že takéto prešľapy v oblasti kozmetický výrobkov sa už nestanú alebo nestávajú. A my sa môžete tešiť z krásnej pleti bez toho, aby sme prišli o svoje zdravie či dokonca život.

 

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Marocké zlato v podobe arganového oleja, dokonalá starostlivosť o pleť nie len v zime
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Sú esenciálne oleje nebezpečné?
Revolučné zubné pasty na prírodnej báze. Spoznajte ich!
Na slovenský trh vstupuje prémiová značka vody GLACÉAU smartwater
Ako sa žije s rosaceou? Možno ňou trpíte aj vy a ani o tom neviete
Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
Žaneta Hrubá: Plním si krok po kroku svoj sen