Krásna a štýlová Alexandra vydáva prvú knihu! Na čo sa môžeme tešiť?
30. 11. 2020 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Krásna a štýlová Alexandra vydáva prvú knihu! Na čo sa môžeme tešiť?

Alexandra Vrábelová, ktorá pôsobí ako redaktorka a stylistka, vydáva svoju prvú knihu. Pri tejto príležitosti sme sa jej spýtali, na čo sa môžeme tešiť.

Alexandra, píšeš už dlho, prečo si sa rozhodla vydať knihu až teraz?

Áno, v podstate som začala už od 14 rokov, kedy sa mi podarilo dostať sa do Knižnej revue. Začalo to rozhovormi s majiteľmi kníhkupectiev alebo vedúcimi knižníc. Vtedy som si ešte všetko ručne zapisovala do bloku (úsmev).

Popri tom som písala poviedky do zošitov, ktoré potom kolovali medzi spolužiačkami. Hoci som písala aj počas ďalších rokov, moje poviedky väčšinou zostávali v zásuvke a keďže som vyštudovala Stavebnú fakultu, sústredila som sa skôr na odborné články pre Pekné bývanie.

kniha-par_1606748528.jpg

Čo bol teda prvý impulz na vydanie knihy?

Materiálu som mala dosť, ale chýbala mi odvaha publikovať. Iné je písať články a iné je zverejniť poviedky, kde je viac toho osobného. Potom som na podujatí Akčných žien Písanie ako sebarealizácia a zárobok počúvala iné autorky, ako sa im podarilo napísať knihu, a to ma inšpirovalo. A dôležité bolo, že som sa tam zoznámila so Soňou Borušovičovou. Nabrala som odvahu a s malou dušičkou som jej poslala svoje tri poviedky. Chcela som vedieť pohľad a názor niekoho, kto s tým denno denne pracuje. Páčilo sa jej to a súhlasila s editovaním.

Vydať sa ju však chystáš až po Vianociach...

Áno, zistili sme, že táto kniha by vychádzala približne na 330 strán, čo je dosť. Začali sme komunikovať s p. Balážom z Polygrafického centra. Ten nám vyčíslil predbežnú kalkuláciu, a termíny tlače. Pri pevnej väzbe je to dosť dlho, a to najmä pred Vianocami. Spolu s prácou na editovaní by sa to pravdepodobne nestihlo. Takže sme sa rozhodli, že to vyjde po Vianociach, aby sme sa nenaháňali, a aby sme vychytali všetky muchy. Počas procesu vzniku knihy je potrebná neustála kontrola a pri takom obsiahlom texte je dôležité vyhradiť si na to dostatok času a tieto kroky zbytočne neunáhliť.

Čo teda plánuješ ponúknuť ešte na vianočný trh?

Napadlo mi, že mám v zálohe jednu peknú poviedku Tajomstvo Opery, ktorá by sa mi hodila vydať ešte pred Vianocami, bol by to pekný darček. Rozmýšľala som, že ak zvolíme inú väzbu, možno sa to stihne. Prebrala som to so Soňou a p. Balážom a povedali sme si, že pôjdeme do toho. A tak vznikol zaujímavý formát – zúžená A5 a obálka s použitím kreatívnho papiera.

imgp5477-web_1606748528.jpg

O čom kniha je?

Názov je Tajomstvo Opery a odohráva sa v parížskej Opere Garnier. Je to fascinujúca stavba a odkedy som túto stavbu navštívila, rozmýšľala o tom, že o nej musím niečo napísať. Hlavná hrdinka, študentka architektúry Emma, sa so svojimi spolužakmi staví, kto strávi noc v nejakej známej budove. Ona si vyberie práve túto Operu. Plán jej celkom dobre vychádza, až kým sa nedostane do pasce. Stretáva tajomného muža, z ktorého má strach. Je to predovšetkým romanticky ladená kniha, ale je tam aj napätie.

A o čom bude pripravovaný román?

Sú to štyri príbehy ženy v rôznych časových obdobiach. Začína sa v Španielsku, kde sa hlavná hrdinka Laura prihlási na dvojtýždenný kurz španielčiny. V Cádize stretne príjemného Španiela, s ktorým si rozumejú, ale on pred ňou evidentne niečo skrýva. Druhá je o jej práci na polícii, dezilúzii a snahe zapadnúť do čisto mužského prostredia, a má aj kriminálnu zápletku. Tretia časť je písaná z pohľadu muža, ktorý sa na tréningoch bojového umenia zoznámi s tajomným dievčaťom s nie celkom doriešenou minulosťou. Posledná časť je už z pohľadu vydatej ženy, ktorá po materskej nastúpi do práce a stretáva charizmatického muža, čím sa dostáva do pokušenia. 

Odkiaľ čerpáš námety?

Takmer všetky miesta, ktoré sa v knihe vyskytujú, som reálne navštívila a opisy prostredia napríklad polície alebo aikida, vychádzajú z reálnych skúseností, keďže som tam pracovala a venovala som sa aj bojovým umeniam. Samotný príbeh okolo toho je, samozrejme, fikcia. Zápletka ma napadne väčšinou tak, že sa ocitnem na zaujímavom mieste a napadne mi, čo by sa stalo, keby...

Knihu si môžete zakúpiť v predpredaji TU: ttps://www.startlab.sk/projekty/1747-kniha-tajomstvo-opery/

FOTO: Hero image: Erika Biskupičová

Foto v článku: Lucia Hrapková

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?

Ďalšie články na podobné témy

Hriešne aristokratky
Inšpirácie na luxusné vianočné darčeky roku 2021
Ako a akými darčekmi určite potešíte každú ženu?
Ako a kde nájsť toho pravého po 30-ke
Firmy aj súkromní užívatelia sa môžu tešiť na nákup leteniek po novom 
Práca z domu alebo ako si zariadiť home office
Novoročné predsavzatia? Žiadny problém! Takto sa vám podarí splniť to, čo si zaumienite
Ako sa (ne)pripraviť na pohovor