Krížová cesta – historický román, ktorý hovorí o našej budúcnosti
17. 12. 2018 | PR Servis

Krížová cesta – historický román, ktorý hovorí o našej budúcnosti

Príbeh zo začiatku minulého storočia, ktorý núti k zamysleniu aj súčasníkov. Na knižný trh prichádza novinka autorov Milana Tureka a Vladimíra Matúšeka Krížová cesta, akčný historický román, ktorého príbeh núti človeka k zamysleniu nad svojím miestom vo svete. Krížová cesta nie v klasickom chápaní zastavení kríža, ale človeka, ktorý sa ocitá na životných križovatkách, stavajúcich do jeho života kríž. Kríž si každý človek nesie sám. Nič nie je zadarmo a nič nie je jednoduché. A veľké veci si vyžadujú aj veľké obete.

Nemecký vedec židovského pôvodu, manželka kresťanského vierovyznania, dramatické udalosti druhej svetovej vojny, využitie vedeckých objavov, ktoré by mali slúžiť pokroku ľudstva, ale...           

Odhŕňanie opony 13. komnaty, o ktorej sa málo vie...

V našej každodennosti si často neuvedomujeme, že naše „malé“ životy žijeme na pozadí veľkých svetových udalostí a vedecko-technického pokroku. Ako však tvrdí Ernest Hemingway – nikto nie je ostrovom samým pre seba a až vtedy, keď sme kvôli nim postavení na rôzne životné križovatky, uvedomujeme si ako intenzívne dokáže vonkajšia realita, ktorá sa nás zdanlivo netýka, zasiahnuť do nášho života a dramaticky zmeniť jeho chod. A práve to sú  chvíle odhaľujúce skutočný charakter človeka a skutočné hodnoty života.  

„Román sa deje na pozadí konkrétnych historických udalostí, do ktorých je vsadená fikcia románovej rodiny.  Rodiny nemeckého vedca židovského pôvodu a jeho kresťanskej manželky. Príbeh sa začína v roku 1923 a končí sa v roku 1946. Pre čitateľov je však aktuálny aj dnes, pretože hovorí o genéze vedy, o politických vplyvoch, záujmových skupinách, ktoré do tejto sféry vstupovali, o následkoch týchto zásahov, ktoré pociťujeme dodnes,“ charakterizuje nový knižný titul Milan Turek.       

Hlavný hrdina knihy Krížová cesta, nemecký vedec Kurt Zapra, prichádza vo svojom výskume na významný objav, ktorý vyvolá záujem až v Amerike. Z hľadiska mocenských záujmov je však v jeho rodnej domovine rovnako zaujímavý aj pre nastupujúci fašistický režim. Rozohráva sa nebezpečná hra, ktorej hranice, ani princípy bežný smrteľník nepozná. Ako dokáže ovplyvniť život jednotlivca a jeho rodiny? Aké dôsledky môže mať jeho jednanie na priebeh udalostí a chod dejín? Ako sú manipulované naše životy a ako manipulujeme životy iných my sami?

Aj Nikola Tesla, Franklin Delano Roosvelt, Albert Einstein...  

„Je to kniha plná dát, o ktorých ľudia možno vedia, ale nevedia si ich dať do súvislostí. A my ponúkame medzi informáciami a historickými faktami nové súvislosti. Vzniká tak nová mozaika a nový obraz histórie, aj súčasnosti a sú veľmi prekvapujúce,“ charakterizuje zámer autor Vladimír Matúšek.

Začiatkom 20. storočia sa stalo Nemecko najväčšou koncentráciou vedeckého výskumu vo všetkých vedných odvetviach – matematika, biológia, chémia, kvantová fyzika...

Pokiaľ však na jednej strane prudko vzrastalo aplikovanie nových technológií do praxe, na strane druhej sa výsledky výskumov a objavy namiesto služby ľudskému pokroku stávajú predmetmi neviditeľného boja a ich hodnota sa stáva neoceniteľnou.

„Princípom príbehu je fakt, že ponúkame informácie, ktoré možno niekto pozná, možno nie, v nových súvislostiach. Vzniká nový obraz reality, ktorý je pre nás všetkých schovaný pod povrchom. V tom je atraktivita príbehu,“ hovorí o knihe autor Vladimír Matúšek. 

Výnimočnosťou knihy je skutočnosť, že aj keď ide o „fiktívny“ príbeh, okolnosti strhujúceho príbehu s prvkami akčnej drámy sú zasadené do reálnych historických udalostí vedúcich k vzniku 2.svetovej vojny, ktorá navždy zmenila našu civilizáciu a odhalila skrytú tvár ľudstva. 

 krizova-cesta_1545043943.jpg

Atraktívny jazyk príbehu

Príbeh, ktorý sa odohráva 23 rokov – od roku 1923 do roku 1946.. Rodinná sága, akčná dráma, aj historický román.. Generačná rozmanitosť, rôznorodosť zemepisného ukotvenia – v Amerike, v Nemecku, v Južnej Amerike.. Názorová premena hlavných predstaviteľov príbehu... 

Napriek tomu, že kniha prináša okrem príbehu závažné posolstvá a hovorí o svetových dejinných udalostiach a špecifickej oblasti vedecko-technického pokroku, jazyk knihy je pre čitateľa veľmi príťažlivý a dokáže ho rýchlo vtiahnuť do príbehu. „Nie je to vysvetľujúci, či edukačný jazyk. Dialógy sú písané veľmi moderným spôsobom, aby čitateľa prinútili zamyslieť sa nad psychológiou knižnej postavy. Opisy sme redukovali na minimum a čitateľ sa všetko dozvedá skôr v dialógoch. Spoločne sme cizelovali takmer každú vetu príbehu,“ spomína na takmer dvadsaťročnú spoluprácu autorov Milan Turek.   

Vďaka atraktívnemu jazyku a akčnému rozprávačskému štýlu dá kniha Krížová cesta prečítať „na jeden dúšok“, ponúka však aj množstvo podnetov na zastavenie a premýšľanie. Koľko realít exituje v našich životoch? Čo sa skrýva pod povrchom? Odpovede ponúka príbeh Krížovej cesty.

Ovládanie génov moci 

Cesta človeka od ovládnutia človeka človekom po ovládnutie samého seba...

Čínske príslovie hovorí, že keď chcete ovládať svet musíte najskôr ovládnuť samého seba.

A Krížová cesta je práve príbehom prechodu od ovládania človeka človekom po ovládnutie samého seba. Spravil to aj hlavný hrdina knihy Kurt Zapra. Napriek životným križovatkám nekončí román katastrofickým scenárom. Práve on sa snaží nájsť a nachádza veľmi silné východisko zo zdanlivo beznádejnej situácie. Nádej na ceste, aj keď je krížová, spojená s bolesťou a utrpením, vždy existuje. A Kurt ju nachádza.

Prednosťou knihy je podľa autorov fakt, že aj keď si nájde cestu ku všetkým čitateľom, dokáže dať množstvo nových informácií aj fanúšikom histórie a vedy. „Zaujímavá je však aj pre ženy, pretože je tam veľmi silná hrdinka, ktorá pod tlakom udalostí vyrastie do silnej osobnosti  a v nej môžu čitateľky nachádzať silnú inšpiráciu.“ Podľa autorov je  kniha  atraktívna aj pre mladú generáciu, ktorá toho veľa o histórii nevie, ale nechce sa jej čítať učebnice.    

Všetko je v nás

Keď nevieš kam kráčaš, pozri sa odkiaľ prichádzaš...

Veda a technologický vývoj dali človeku slobodu. Napriek tomu sa slobodný necíti. Nestíha, cíti sa prepracovaný a v prežívaní a pocitoch je jeho život plný viac starostí ako radostí. Aj preto, že ho nedrží pevne vo vlastných rukách. „Akú moc má človek nad sebou? Pokiaľ nemá človek moc sám nad sebou, uchyľuje sa k tomu, že chce mať moc nad druhými ľuďmi. Za použitia rôznych nástrojov, aj nemorálnych,“ objasňuje hlavný motív knihy Vladimír Matúšek.

Keď sa chceme poučiť a urobiť svet lepším, musíme sa obzerať do minulosti. A keď chceme spraviť lepší svet, musíme začať od seba. Hovorí príbeh rodiny Kurta Zapta. 

Kniha Krížová cesta vedie čitateľov podľa autorov k zamysleniu nad vlastným postavením v tomto svete.  Aj keď to na prvé počutie znie možno trochu vznešene, podľa nich má každý človek na svete svoje poslanie a každý by sa mal občas zastaviť  a premýšľať nad súvislosťami vlastného života.

Autor knihy Milan Turek: „Našim čitateľom len prajeme príjemnú zábavu a skutočne čítanie, ktorého príbeh ich nielen dokážu vtiahnuť do deja, ale v ktorom sa niečo dozvedia a zabudnú na svoje každodenné starosti a to je vlastne účel knihy.“

Ilustračné foto: BESTONE, pixabay.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Lepok – zbytočný strašiak alebo tichý nepriateľ?
Šamorín bude hostiť majstrovstvá sveta v triatlone
Beháš, plávaš, bicykluješ? Tak poď vyskúšať svoj prvý triatlon!
Prečo a ako investovať do P2P pôžičiek
Kolekcia "99" - jar a leto v podaní Michaely Ľuptákovej
Influencerská kolekcia na jar a leto 2019 je tu!
Mama, nebo a ja: kniha nielen pre všetky deti sveta
Kupujete nové reproduktory? Poradíme vám, ako vyberať

Ďalšie články na podobné témy

Darčeky na poslednú chvíľu
Vianočný zhon: Ako mu neprepadnúť?
Neobyčajné vianočné skladby: V čom je ich čaro?
Silvester: Neviete kam ísť a čo robiť? Pozrite si týchto pár tipov
Zemiakový šalát alebo slané tartaletky?
Ako sa obliecť ku štedrovečernému stolu?
10 vtipných faktov o Vianociach
Sama doma na Vianoce

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.