Ktoré zamestnania najviac škodia vašim zubom? Niektoré vás určite prekvapia!
29. 3. 2023 | PR Servis

Ktoré zamestnania najviac škodia vašim zubom? Niektoré vás určite prekvapia!

Z pracovnej náplne niektorých zamestnaní je zrejmé, že pri nich hrozí väčšie riziko zranenia a poškodenia zdravia. Typicky ide o práce v stavebníctve, lesníctve či ťažkom priemysle. Vedeli ste však existujú viaceré povolania, ktoré sú vyslovene škodlivé pre váš chrup? Na nebezpečnosť niektorých typov zamestnania sme sa pozreli z menej tradičného uhla pohľadu.

Niet pochýb, že pri každom zamestnaní je prioritnou témou bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP), pretože nedodržiavanie týchto pravidiel môže vyjsť zamestnávateľa poriadne draho a rovnako nechce utrpieť pracovný úraz. Niekedy sa ich vzniku nedá zabrániť, pričom tieto zranenia môžu mať rôznu povahu. Veľmi často ide o pády v dôsledku pošmyknutia a rôzne menšie zranenia z nepozornosti. Kým pri niektorých zamestnaniach môžu byť úrazy veľmi bolestivé, vážne a s trvalými následkami, pri iných vám až v takej miere nehrozia. Čo je však zaujímavé, pri niektorých je priamo ohrozený váš chrup. 

bolest-zuba-pri-praci_1680102473.jpg

Zamestnania zvyšujúce kazivosť zubov

Hneď na úvod sa oplatí spomenúť, že akokoľvek môže byť nejaké zamestnanie nebezpečné, správnou starostlivosťou o zuby dokážete mnohé riziká účinne eliminovať. Vo všeobecnosti podporujú kazivosť zubov zamestnania vykonávané v noci, pretože v tomto prípade často u zamestnancov dochádza k narušeniu prirodzeného biorytmu tela. Rovnako nepomáhajú ani kofeínové sladené nápoje a káva, ktorá k výkonu nočnej práce takpovediac patrí. 

Možno vás tiež prekvapí, že k zvýšenej kazivosti zubov prispieva aj práca v príliš prašnom prostredí a rovnako zamestnania, pri ktorých aj nevedomky dochádza k zvýšenému zatínaniu a škrípaniu zubami v dôsledku vibrácií. Drobné čiastočky prachu môžu ľahko poškodiť zubnú sklovinu a vášmu chrupu rozhodne nesvedčí ani škrípanie zubami. Po rokoch od výkonu určitých povolaní tak zistíte, že úplný chrup vám zabezpečia už len zubné implantáty

bolest-zuba_1680102473.jpg

Zamestnania so zvýšeným rizikom straty zuba

Vyššie sme spomenuli povolania, pri ktorých je náročnejšie starať sa o chrup a hrozí vyššie riziko, že sa vám pokazia. Existujú však aj zamestnania, pri ktorých je vyššia šanca, že dôjde k zraneniu a vy o zub prídete. Zrejme vás neprekvapí, že tieto problémy často riešia profesionálni športovci, no pomerne ľahko môžete o zub prísť aj ako bodyguard, pracovník v sklade či zamestnanci vo výrobe. 

O svoje zuby sa však teraz nemusíte prehnane báť. Ak sa o ne budete príkladne starať bez ohľadu na to, či vykonávate ťažkú fyzickú prácu niekde v lese alebo sa v pohodlí kancelárie staráte o potlač polokošieľ a iné reklamné predmety. Tou najlepšou prevenciou problémov so zubami je totiž príkladná starostlivosť.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Krásny a žiarivý úsmev? Budete ho mať len pri správnej starostlivosti!
Ako začať cvičiť?
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Fantastický zelený smoothie Dity von Teese
Máte problém s DRUNKOREXIOU?
Ako sa cvičí jóga v Malackách
Na slovenský trh vstupuje prémiová značka vody GLACÉAU smartwater